Honda NX 650 Dominator (1993)

Vlastník mira.ronie
Vloženo 9.1.2016
Aktualizováno 9.1.2016

O Dominátorech už toho bylo určitě napsáno hodně, ale za mě - skvělý univerzální stroj.

První dojmy - No tak jaké asi mohly být první dojmy po přesednutí na Domino z Jawy 350/640... S Jawou jsem byl sice velmi spokojený, byla to spolehlivá motorka s velmi nízkými provozními náklady, což mě k ní taky přivedlo, ale postupem času mi u ní přece jen začalo něco scházet - pár koníků navíc... :-(

Motorku bych doporučil pro - Z mého pohledu je Dominátor vhodný spíše pro klidnější jezdce kteří mají rádi pohodové klidné vyjížďky než pro dravé motorkáře se závodními ambicemi. Taky si myslím že je to relativně dobrý stroj pro začínající jezdce, pokud se podaří natrefit na zachovalý kus v dobrém stavu tak tato motorka není nijak náročná na servis a údržbu, takže by se mohla osvědčit i těm, kteří nemají moc velké finanční možnosti na investování do motorky.

Doplňky na motorce - Když jsem ho koupil tak na něm bylo vyšší turistické plexi Givi a zadní kufr.
Já jsem na něj pak namontoval padáky od RDmoto.

Jak jsem už napsal výše, rozhodl jsem se pořídit si trochu výkonnější motorku než byla má předchozí Jawka. Zároveň jsem ale chtěl opět motorku, která nebude nijak moc náročná na údržbu a servis. Nějaký jednoduchý a spolehlivý stroj, na kterém nebude žádná zbytečná elektronika a různé jiné moderní výmysly, bez kterých se obejdu a znamenaly by pro mě pouze možné budoucí zdroje poruch a zbytečných investic. A tak jsem se po dlouhém rozhodování, studování různých recenzí a testů rozhodl pro Dominátora.
Začal jsem teda pomalu procházet inzeráty a hledat svůj budoucí stroj. Trvalo to docela dlouho, ale myslím že se vyplatilo počkat si až se objeví hezký a zachovalý kousek. S Dominátorem jsem se poprvé osobně setkal až když jsem se jel podívat do Zlína k prodávajícímu na svůj první vytypovaný stroj který se mi v inzerátech zalíbil. A naše první setkání bylo velmi zajímavé. První co mě napadlo když jsem ho uviděl bylo, jak já bych mohl na něčem takovém vzhledem ke své výšce (173 cm) asi jezdit??? Ne že bych neznal jeho parametry a rozměry, ale než to člověk vidí na vlastní oči tak se to těžko odhaduje, a na fotkách to taky nevypadalo že je tak velký a mohutný... Jawa byla proti němu koloběžka!!
Po zkušební jízdě jsem ale zjistil že to není tak hrozné jak se zdálo na první pohled, ba naopak! A tak bylo rozhodnuto. Dominátor pochází z Itálie, kde na něm předchozí asi šedesátiletý majitel najezdil 32000 kilometrů. Po převozu motorky domů a vyřízení všech nutných formalit následoval potřebný servis před tím než se začne jezdit. Výměna oleje, filtrů, svíčky... a taky byla nutná výměna zadní gumy. A pak se taky hned objednal a namontoval padací rám.
No a začalo se s ježděním, sbíráním prvních dojmů a zkušeností. První dojmy byly velice pozitivní, celkem rychle jsem se s motorkou sžil a zvykl si na ni. Mé prvotní obavy z toho, že budu mít problémy se zvládnutím motorky vzhledem k její velikosti a váze se naštěstí nenaplnily, a tak se dá říct, že mi postupem času hezky padla do ruky.
Co se týče jízdy je motorka velmi pohodlná, s mojí výškou je jízdní pozice vzpřímená a uvolněná. Motor má na mě zatím celkem dostačující výkon, rozsah použitelných otáček je cca od 3000 do 7000. Pokud klesnou otáčky pod 3000, tak se motor dost citelně brání, a moc mu to neprospívá. Hodně lidí tvrdí že tyhle velkoobjemové jednoválce strašně moc vibrují, taky mě od Dominátora dost lidí s těmito slovy odrazovalo, ale já si myslím že to není zas tak hrozné jak si někteří myslí. Co se týče brzd, tak pro mě mají vcelku dostačující účinek, ale nemůžu posoudit jak jsou na tom při jízdě se spolujezdcem, mám už sice najeto cca 3000 kilometrů, ale sólo. Podvozek je měkčí, hlavně teda přední vidlice, ale vzhledem k tomu, že já jsem spíš takový ten ,,kochací" typ jezdce nebo tzv. ,,krajinkář" tak je to pro mě plně vyhovující, ale opět hodnotím jen z pohledu sólo jezdce. Ovladatelnost je myslím si že relativně dobrá, do zatáček jde ochotně, stopu drží dobře, i na horším méně kvalitním povrchu, a to možná díky již zmiňovanému měkčímu podvozku. Spotřebu jsem zatím nějak moc přesně nesledoval, ale myslím že se pohybuje někde kolem 5 litrů. Většinu najetých kilometrů jsem s Dominátorem absolvoval po asfaltu, ale jak vím z různých recenzí a taky z NX fóra o Dominátorech, tak si poradí i s dost těžkým terénem pokud je k tomu patřičně vybaven vhodným obutím. Dálnice pro něj rozhodně není to pravé, ve městě se určitě neztratí, pokud ovšem není třeba 30°C. Vzduchem chlazenému motoru totiž popojíždění po městě v takovýchto podmínkách moc nesvědčí.
V průběhu naší první společné sezóny jsme spolu absolvovali i několik delších celodenních vyjížděk, kdy se najelo za den i 300 - 350 kilometrů, a musím říct že bez větších problémů, takže si myslím že je to motorka vhodná i na cestování a delší vyjížďky.

_Wally_
_Wally_ napsal 02.07.17 v 20:06 10b.

Zachovalá, pěkná motka, hrozně se mi líbí ta barevná kombinace, jak se to prolívá. Ať slouží :D

owenovic
owenovic napsal 01.01.17 v 19:19 10b.

Moc pěkná barevná kombinace. At slouží a dělá jen radost

jungen
jungen napsal 16.01.16 v 19:08 9b.

alfik68
alfik68 napsal 13.01.16 v 09:26 10b.

Tak určitěěěě...
Tenhle model jsem měl dlouhých 6 let.Najezdil jsem s ním pěkných 60000 km bez větších potíží a bez obrovských nákladů na servis.
Sleduj www.nx650.cz a přijeď v létě na sraz.

gato1962
gato1962 napsal 12.01.16 v 21:40 10b.