Jawa 350/354 Kývačka (1960)

Vlastník kuchta50
Vloženo 2.12.2013
Aktualizováno 5.12.2013

Zařadil jsem motorku pod špatný typ,protože tento není v databázi.Jedná se o moto Jawa 350-575/02. Libeňák.Momentální vzhled na foto získal tím,že jsem byl v té době jelito a všechno mi připadalo zastaralé.

První dojmy - Dojmy byly úžasné.Motorka stála na zahradě pod plachtou hodně dlouho,protože chromy byly uplně odlouplé a celá motorka děsně zašlá,ale i přesto vypadala uplně fantasticky.Taky byl rok 1972 a konkurence našich strojů byla mizivá.Proto jsme se snažili odlišit za každou cenu,kolikrát i na ůkor motorky.

Motorku bych doporučil pro - Pro ty,co milujou staré krásné mašiny

Ještě mi nebylo 17.Setkal jsem se s pánem,co mu na zahradě pod Vinohradskou nemocnicí v Praze stála na zahradě už dlouho motorka.Nabídl mi ji,po půl hodině zjistil,že by za ni dostal tak maximálně 100-200 kč,protože jsem víc neměl,tak mi ji dal zadarmo.Na součástkách měla vyraženo 6D a snad 61,nebo něco okolo,už si nepamatuju,je to přes 40 let.Tvrdil,že jela šestidenní a je to jednoválcová 350 ccm.Dofouknuli jsme gumy,dolil benzín,dal baterku a chtěl ji nakopnout.Dostal takové dělo od páky,že odlítl aspoň 2 metry.Lanko od dekompresoru bylo fuč,zasmál jsem se,jaký je trouba,nadupl jsem mášu a skončil jsem mu na zádech po krátkém letu.Ta kopala jak hovado.Roztlačili jsme ji a to stála venku minimálně 2-3 roky a na pár metrech chytla.Nejdřív kouřila jak dýmovnice a snažila se chcípnout,ale za chvilku se spamatovala.Z toho zůstává rozum stát,jaké jsme měli super mašiny.Odvezl jsem ji domů,obrousil rez,klasika:výměna oleje,filtr,baterka,vyčistit karburátor a nádrž a celou umýt,obrousit a nastříkat.Zvedl jsem přední blatník,vyměnil přední světlo,nádrž,nechal potáhnout sedlo.Jo,zprasil jsem ji ukázkově.Byl špatný závit na jedné svíčce,tak mi to v Tatře na Smíchově vyfutrovali.Lítal jsem s ní v terénu,párkrát se pohonil s policajty-vždy jsem vyhrál,no byla to fakt na tu dobu super mašina,tahala jak traktor.Vyměnil jsem ji za zrenovovanou 250-579/02,ale to už nebylo ono.Prošlo mi rukama fakt hafo mašin,ale tohle a calif mělo charisma,prostě duši a až časem člověk přijde na to,že honit se za výkonem a modernou nemá cenu,to nejsou srdcovky.Chtěl bych si pořídit zas nějakou takovou mašinu,jenže nějak nemůžu potkat toho hodného pána,co by mi to dal zadarmo,nebo za hubičku.Taky se omlouvám za foto,jiné se mi nedochovalo.

valivali napsal 11.09.17 v 10:31

tak koukám, že už jsem ji komentoval

valivali
valivali napsal 11.09.17 v 10:30 10b.

kdo ví, kde teď ta motorka je

Piwell
Piwell napsal 21.01.15 v 10:54

Každej u starejch motorek vždycky remcá na úpravy, ale prostě se to dělalo a dělá se to i dnes. A asi ještě i víc ...

valivali napsal 17.10.14 v 12:56

pěkná byla. Byla to holt jiná doba. Kdo ví, kde teď je.