Jawa 50/555 Pionýr (1964)

Vlastník JuBr
Vloženo 29.3.2011
Aktualizováno 29.3.2011

Moto Jawa 555, ze sbírky mých Pionýrů - pořízen jako kus číslo dvě. Zakopuen v původním stavu k renovaci a za účelem založení sbírky.

Moto jsem zakoupil v původním stavu od člověka, kterému ležela ve stodole. Jak jsem jí přitáhl domu, ihned jsem se pustil do rozebírání vraku, s průběžným čištěním všech demontovaných dílů. Vše jsem vybrušoval kotoučovou bruskou s hrnečkovým kartáčem. Hrozná práce. Nakonec se všechno dalo na jednu hromadu - odvezlo k lakýrnikovi a poté čistá práce na kterou se těší každý kdo čichá k práci renovační.
Není větší radosti než vidět rodící se kus stařičkého stroje, který ve finále krásně zabublá.
Jak byla motorka hotová předvedl jsem jí manželce a řekla "ta bude moje"! Taky to tak bylo. Osedlala jí a již jsme se nesvezl. Přeháním! Samozřejmě jsem absolvoval vyjížďky sólo, ale i mojí první vyjížďku s Jawa-Čz veteran klubem Mšeno, kam jsem později vstoupil také. Na této první vyjížďce se moto zadíralo pro příliž těsný výbrus, ale napoprvé absolvovala jízdu s přestávkami cca osmdesát kilometrů a to jsem měl na tachometru po výbrusu asi šedesát kilometrů. Vůbec jsem jí nešetřil - a vyplatilo se to. Motor šlapal po pár set kilometrech jak hodiny, starování perfekto! Ale chtělo to také vědět jak na to!
Tento motocykl jsem skutečně obrečel když jsem ho prodával!

Velice dobře jezdil, jedinou závadou o které jsem věděl bylo vvypadávání druhé rýchlosti (u těchto motorů je to jejich bolest). Bohužel při sestavování - skládání motoru jsem nerevidoval pořádně převodovku... smůla! Chtěl jsem toto znovu řešit rozebráním motoru, ale bohužel Jawka odešla z domova dříve než na to přišlo.
Všude kam jsem jí postavil sěběhla se vždy skupinka lidí, která motorku obdivovala.
Snad se mi povede ještě někdy v životě jí jěště vlastnit.

Vichr78
Vichr78 napsal 02.04.11 v 21:05

Jsou to mé začátky , je fakt krásnej za 10 b

Provaz1
Provaz1 napsal 30.03.11 v 14:06

je krasnej - skoda takovou motorku prodat...

Dolin
Dolin napsal 30.03.11 v 00:22