Yamaha Tenere 700 (2020)

Vlastník Frankie
Vloženo 6.10.2022
Aktualizováno 21.6.2023

Vloženo: 02.04.2024, Uskutečněno: 30.03.2024, Zhlédnuto: 93x

Žádná motorka není ideální. Nejinak je tomu v případě Yamahy Tenere 700. Všichni si vesměs stěžují na podvozek a houfně ho předělávají. Mně proti předchozímu BMW F800GS nepřijde o nic horší, možná právě naopak. Jasně, že už jsem na limity podvozku také narazil, ale přece jen s mojí vahou 65kg plus výbava to nebude zase tak markantní , jako v případě stokilového jedince, kterého ještě třeba napadne jezdit ve dvou či s kuframa

Ale tento zápis nemá býti o podvozku, nýbrž o sedačce. To je totiž věc, která mi na té motorce (hned za ucukaným plynem) štve asi nejvíc. Po stovce ujetých km už začínám zadek cítit, po dvoustovce už nevím jak si sednout a poté, co se mi loni podařilo dát si pár dní po sobě 500km denně, bolelo to ještě dlouho potom. Strašný zážitek. A tak jsem začal pokukovat po sedačkách, Ceny nabízených kousků mě velice nemile překvapily, vše přes 10 tis. Když vzpomenu, jak jsem před lety kupoval original KTM ergo seat za 5tis. anebo na Aprilii Tuono origo gelové sedlo za pdobné peníze...já vím, je to už pěkných pár let, jiná doba.

Měl jsem tedy dvě možnosti:
1) plácnout se přes kapsu a pořídit nějakou novou komfortní sedačku
2) nechat tu stávající přešít

Možnost č.1 jsem nevyužil, prostě se mi nechtělo riskovat, že za sedlo vypláznu nemalých 12 tis. a pak ho budu někde na bazaru horko těžko za 10tis. prodávat, když mi třeba pohodlím nesedne ?

Možnost č.2 jsem také padla. Nechal jsem si před pár lety přešít sedlo na BMW, protože pohodlí na originálu taktéž za moc nestálo. Posunuli jsme se sice o pár stovek km dále, ale stále to nebylo ono. Sice sedlo širší, ale zase nepříliš vyhovující tvar. A co pak s tím ? Cena za přešití cca 5 tis. a když se to nepovede, nemám už původní sedačku a nevede jiné cesty zpět, než koupit někde původní jetou, takže se také už blížíme k částce 10tis.

Ale pak je tady ještě možnost č.3. Nekupovat osvědčené, avšak drahé sedlo, ale něco levnějšího, řekněme no name. A tady se přímo nabízelo zkusit e-shop motea.com, na který mi nevím proč začaly vyskakovat poslední dobou reklamy. Sedel na výběr celkem dost (s gelovou vložkou, bez ní, snížené, standardní, zvýšené, barva červená a modrá). To vše za ceny kolem 6500,-
Eshop se sídlem v Německu, ale zboží jasná Čína, Některé recenze chválily, jiné psaly o zaplacení a nedodání zboží a nevrácení peněz. Hmmm. Pochvalných bylo víc a tak jsem to risknul. Objednal, zaplatil a ani ne za týden bylo sedlo doma. Ufff, to byl ale dlouhý úvod

Tak a teď k té sedačce. Naživo vypadá zpracování pěkně, po nasazení motorce sluší. Je o kousek širší a pro řidiče vykrojená a to jsem tak chtěl. Pravda, tvar prohnutí je trochu nedokonalý, uprostřed je mezi sedlem a rámem (nebo spíš plasty) trochu mezera, ale to se časem poddá.
Jaké jsou pocity za jízdy ? První dojmy jsou veskrze pozitivní, pocitově je širší a tvrdost bude s tou standardní srovnatelná. první kilometry nedávaly důvod ke stížnostem. Pozadí se začalo hlásit později než dříve, dá se říct, že mě bolely spíš záda, než zadek. Ale to jsme zase u podvozku, který když ho nastavím naměkko, tak se houpe, ale drncá. No a když natvrdo, tak už se nehoupe a drncá pořád stejně. Zkrátka dal jsem za den 250km a šlo to. Ještě jedna věc, sedlo je o něco vyšší, takže při takovém tom manévrování na místě sotva dosáhnu na zem. Druhý den jsem šel stroj umýt, protože se mi to nějak (samo ? ) zabahnilo. Při následné projížďce jsem ale bohužel zjistil, že sedačka asi někudy dovnitř pustila vodu a teď se to chová trochu jako houba, mám mokré kalhoty, sotva z toho slezu a trochu oschnou, po chvíli mám mokro zase

No abych to nějak shrnul. Jestliže původní original sedlo mělo ode mě známku 4 (jako ve škole), zde je to tak za 3. Je to rozhodně lepší, než původní, ale zase ne tak o moc. Zadek začne bolet po delší době, ale tvrdost a hlavně tvar pro mě není úplně ideální. A navíc sákne vodu. Jasně, každý jsme jiný a někdo by s tím třeba neměl problém. Mně vyhovují širší a placatá sedla. Třeba Kawasaki Versys 650, třeba i Triumph Speed Triple a Ducati Supersport neměly chybu (jasně, více váhy na rukou a méně na zadek, ale stejně), tam se dalo za den 500km jako nic.

Doporučil bych ji někomu ke koupi ? Nevím, spíš asi ne. Ale třeba jen nejsem po zimě zvyklý a vyježděný a čas ukáže, že to nebyla špatná volba...

• Silniční vyjížďka.

Chtěl jsem si natočit své oblíbené zatáčky a ukázat, že na Tenerce může být zábava i když se jede jen po silnici. Nakonec jsem jel úplně jinam, než jsem původně rozmýšlel, do toho navíc konec jízdy poznamenala nepřízeň p

Vloženo: 24.10.2023
    Uskutečněno: 26.08.2023
  • 4 motorky během týdne

Po týdnu stráveném s rodinou u moře (3 ženské) to chtělo nějaké odreagování :-D Jawa 250/590 Sport Venku hic jako kráva, člověk unavený a má chuť se svézt na něčem na pohodu. Na to je Jawka ideální. Je to malý, l

Vloženo: 27.08.2023
    Uskutečněno: 26.08.2023
  • Tenere is BACK !

Tak se podařilo a po několika měsících motorka konečně jezdí ! (y) Já mám takovou radost... :-D A jak to celé probíhalo ? No, cca týden po bouračce dorazil likvidátor, motorku nafotil a vytvořil nějaký cenový ná

Typ: Oprava
    Vloženo: 21.06.2023