Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 05.07.2023, Uskutečněno: 18.06.2023, Zhlédnuto: 34x

Hrobky jsem tentokrát vynechal a vybral jsem jen klasické zajímavosti, jako např. dvě vily v Chotěboři. Vila Jiří z Poděbrad byla postavena stavebníkem a projektantem Františkem Liškou v roce 1904. Sousední vila s názvem Karel Havlíček Borovský byla postavena v roce 1910 stavitelem Václavem Pěchem. V sousedství je ještě vila Rieger (což byl český politik), ale pozdější modernizací byl původní vzhled vily zcela znehodnocen - takže škoda fotit..
V Úhrově jsem se zastavil u barokní kaple sv.Antonína Paduánského postavené v roce 1740.
Ve Vilémově je zámek Klášter. Současný vzhled je výsledkem stavebních úprav z roku 1746. Zámek v roce 1852 získala do majetku rodina Rajských z Dubnice. Po roce 1989 jim byl zámek navrácen.
Zastavil jsem se také u Jezuitského rybníka, kde pod hrází je Jesuitský mlýn.
V obci Zboží je pěkný zámek, jehož současný vzhled je výsledkem přestavby z roku 1782. Za 1 svět.války zde byl vojenský lazaret. Nyní je zde sociální ústav.
Ve Světlé nad Sázavou jsem si opět po dlouhé době mohl vyfotit sokolovnu.
Na náměstí Trčků z Lípy je radnice pocházející z roku 1795 s mnoha pozdějšími přístavbami. V sousedství je kostel sv.Václava. Ale nakonec jsem se hrobkám přece jen nevyhnul, protože v kryptě pod kostelem je hrobka Jana Rudolfa Trčky.
Za řekou je zámek jež pochází z roku 1567. Současná podoba zámku je dílem vídeňského architekta Svatoše. U jezu řeky Sázavy je Turecký pavilon a na druhé straně řeky je malá vodní elektrárna.

elvis78 (133) napsal 07.07.2023 v 16:22

Díky za další putování po architektonických skvostech
Zaplaťpánbůh jsou krásné vily zachovalé vidět stále ještě všude možně, v Poděbradech v Nymburce nebo kdekoliv jinde, prostě ty stavby jsou tak hezké, členitost , sklony a přesahy střechy, detailní řešení oken nebo šambrán, jemné detaily a drobnosti které jako celek prostě vypadají úžasně a budou stále tak vypadat a působit i za 300 let.
O proti tomu co se staví dneska? Zaizolované kysny bez střech, samý polystyren(někdy vata), krabice a králíkárny pro vysvobozence z paneláku, co nejmíň starostí a co nejnudnější vzhled

1 reakce

Hyacint
Hyacint 07.07.2023 v 20:21

Nymburk mám v plánu, hlavně vodárnu, gymnázium a tureckou věž.

SLAY (823) napsal 05.07.2023 v 22:07

dobrý hezká trasa

• Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024
  • Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024