Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Co zbylo po našich prvních podnikatelích

Vloženo: 30.06.2023, Uskutečněno: 11.06.2023, Zhlédnuto: 34x

Takže téma vyjížďky je dané a teď něco zajímavého najít. První zastávka byla v Jaroměřicích, kde si Eduard Rovner v roce 1880 založil parní uzenářství. Firma mu rychle rostla, měla filiálky v Brně, Olomouci i Prostějově. Po roce 1948 firmu převzala Jednota a tím historie Rovnerova velkouzenářství končí. Aby vyjížďka nebyla tak monotématická, tak jsem se v Unerázce zastavil u památníku pozemkové reformy z roku 1924.
V Postřelmově na mě již čekala renesanční hrobka Bukůvků z Bukůvky z roku 1592. Bukůvkové patřili po celá staletí k úřednické a vojenské šlechtě.
Rod vymřel v 60.letech 20.stol.
V Bludově je Habermannova vila z roku 1920, která byla rodinným sídlem tohoto sudetoněmeckého mlynáře. Nyní je zde penzion s restaurací.
V Šumperku na městském hřbitově, tak tam na mě čekaly úplné hrobkové orgie.
Hrobky zde mají význačné podnikatelské rodiny, které podnikaly především v textilním průmyslu, který se zde v 19.stol. prudce rozvíjel.
Podobu Šumperskému hřbitovu dal architekt a výtvarník Karl Seidl. Byl i autorem rodinné hrobky Seidlů.
Ve Vikýřovicích jsem se podíval na Viereckovu vilu Erna z roku 1882. Nyní slouží jako školka.
V Sobotíně po rodině Kleinů zůstala hrobka v historizujícím slohu. Rodina Kleinů byla v 19.stol. jednou z nejvýznamějších v rakouské monarchii. Zbohatli hlavně díky výstavbě železnic. Kleinové se chtěli svému okolí ukázat i sídlem svých mrtvých, tak aby odráželo společenské postavení, které rod nabyl. Stavba hrobky byla realizována v letech 1881-1885.
Na zpáteční cestě jsem se v Novém Malíně zastavil u památníku obětí 1.svět.války z roku 1922 a u brány do selské usedlosti z roku 1863.
V Uničově jsem si prohlédl pravoslavný chrám sv. Vzkříšení v areálu hřbitova.
Příště zvolím raději cestu bez hrobek.

Pupi04 (41) napsal 01.07.2023 v 09:39

Zajímavá místa a dobrá inspirace

• Most přes Labe ve Valech

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem v

Vloženo: 02.05.2024
    Uskutečněno: 28.04.2024
  • Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024
  • Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024