Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 02.05.2024, Uskutečněno: 28.04.2024, Zhlédnuto: 132x

Již dlouho jsem se chtěl podívat na provizorní most přes Labe typu Bailey Brigde, který zde byl postaven po 2.svět. válce. Než jsem stačil cestu uskutečnit, tak most zbourali a v roce 2020 postavili most nový. Tak jsem vzal zavděk aspoň tím. Pod mostem je pomník připomínající osud sedmi členů rekviziční komise, kteří se zde 21.3.1917 utopili při převrhnutí pramice v rozvodněném Labi.
Dál jsem jel do Přelouče k mostu se zdymadlem, plavební komorou a elektrárnou. Stavba byla provedena v letech 1921-1928. Na ulici Nádražní jsem se zastavil u vily postavené v letech 1905-1907 dle návrhu arch.Kříženeckého v novobarokním slohu pro ředitele místního cukrovaru a starostu města Jana Vincence Diviše.
Na ulici Pardubické je pěkná budova kina z roku 1927. Na Žižkově ulici je tzv. Severská vila, která byla postavena v roce 1926 stavitelem Janem Ludvíkem pro Ing.Vendelína Dvořáka. Dvořákova firma budovala Sečskou přehradu.
Na Masarykově náměstí je budova bývalé Občanské záložny od arch.Kříženeckého ve stylu pozdního historismu postavená v letech 1899-1901. Na severní straně náměstí je neorenesanční budova školy z roku 1882. Poslední zastávkou v Přelouči byl evangelický kostel z roku 1905, který navrhl opět arch.Kříženecký.
Z Přelouče jsem jel do Svojšic, kde je zřícenina tvrze ze 14.století.
V Heřmanově Městci jsem se zastavil u kostela sv.Bartoloměje na nám.Míru.
Na domě č.p.283 jsou sluneční hodiny.
Posledním cílem byly Nasavrky se sokolovnou z r.1923 a renesančním zámkem ze 17.století. Zpáteční cesta už moc příjemná nebyla, protože to byl boj s větrem.

elvis78 (136) napsal 07.05.2024 v 15:21

ten samý americký most je ještě kousek dál v Sezemicích. Jinak ve Valech mají dobrou zmrzlinu a v hospodě docela dobrý presso.

SLAY (834) napsal 02.05.2024 v 21:12

zajímavá trasa ,tvrz Svojšice to mě zaujalo nejvíc to vypadá jako volně přístupná

1 reakce

Hyacint
Hyacint 02.05.2024 v 21:51

Tvrz je volně přístupná.

• Fort v Olomouci

Kolem Olomouce byl dle návrhu plk.Wumba z roku 1850 budován fortový věnec. Jako cíl vyjížďky jsem si zvolil Fort XIII v Nové ulici, který byl stavebně dokončen v roce 1854. V roce 1866, v době prusko rakouské války, by

Vloženo: 16.05.2024
    Uskutečněno: 12.05.2024
  • Pár církevních památek

V předpovědi počasí hrozili přeháňkami a bouřkami a tak jsem se vydal jen na krátký výlet podívat se po nějakých církevních památkách. První navštívenou památkou byla novogotická kaple z roku 1901 ve Zbraslavci. V Kunš

Vloženo: 07.05.2024
    Uskutečněno: 04.05.2024
  • Kamenný most u Chlebova

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozces

Vloženo: 15.04.2024
    Uskutečněno: 13.04.2024