Royal Enfield Meteor 350 (2021)

Vlastník Hyacint
Vloženo 3.1.2022
Aktualizováno 3.1.2022

Vloženo: 15.04.2024, Uskutečněno: 13.04.2024, Zhlédnuto: 125x

Za cíl výletu jsem si vybral kamenný most přes Dírenský potok u Chlebova. Most byl postaven v pol.16.stol. na bývalé poštovní cestě z Prahy do Vídně. Ale než jsem se tam dostal, tak první zastávka byla u kamenného rozcestníku na křižovatce silnice č.164 a silnice z Blažejova. V Jindřichově Hradci jsem se zastavil u budovy bývalé okresní nemocenské pokladny postavené v roce 1924 dle návrhu arch. Antonína Mečíře. Pak jsem projel částí historického jádra města a vyfotil si restauraci na 15.poledníku, měšťanský dům na ulici Kostelní a prampouchy na ulici Školní. Poté jsem nemohl vynechat zastávku u budovy bývalého okresního hejtmanství z roku 1902. Podíval jsem se také na bývalá kasárna plk.Švece, která byla postavena v roce 1883. Po roce 1994 byla kasárna přebudována na vysokoškolské koleje.
Dál jsem jel do obce Dírná, kde je barokní zámek, přestavěný z původní tvrze z 15.stol. Zámek byl sídlem Vratislavů z Mitrovic. Od 50.let byl využíván jako pionýrský tábor. Další zámek na který jsem se podíval byl v obci Lžín. Je to novorenesanční zámek. V roce 2005 začala jeho rekonstrukce, ale asi brzy skončila, protože je zámek opuštěný a dál chátrá. V Přehořově na návsi je pomník Janu Veselému, který zahynul za 2.svět.války ve službách RAF. Z Přehořova jsem potom jel po polní cestě k již zmíněnému historickému mostu. Poté jsem jel do Tučap na další zámek. Současná podoba zámku pochází z roku 1873. A dál jsem jel jak jinak zase na další zámek a to do Budislavi. Barokní zámek vznikl v pol.18.stol. přestavbou původní tvrze. Od roku 1954 je zde domov seniorů. U zámku je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Dost bylo zámků a tak jsem se zastavil v obci Mnich u kulturního domu, který byl postaven v letech 1948 až 1950 dle projektu arch.Jiřího Krohy. Zde na funkcionalistickou stavbu trochu narouboval nastupující styl sorely.

elvis78 (133) napsal 16.04.2024 v 19:12

Skvostný popis a v luxusních světelných podmínkách nafocená galerka Prostě paráda

Milan1963 (273) napsal 15.04.2024 v 13:30

Až sem zase pojedeš, dej vědět, připojím se. Sice to tady skoro znám, ale určitě ne všechno. O tom mostu jsem nevěděl.
Jinak

1 reakce

Hyacint
Hyacint 15.04.2024 v 15:41

Dík, Dírnou a Lžín jsem čerpal od tebe.

• Památky na prostějovské podnikatele

Zajel jsem do Prostějova pátrat po památkách, které by připomínaly některé význačné zdejší podnikatele, kteří začali svoji kariéru budovat na přelomu 19. a 20.století. Začal jsem u Františka Wichterleho, který byl zak

Vloženo: 11.04.2024
    Uskutečněno: 07.04.2024
  • Kalvárie v Retzu

Zajel jsem si kousek za hranice do Retzu podívat se na kalvárii - barokní ztvárnění ukřížování. Kalvárie je dílem kameníka Jakoba Seera z Eggenburku a je z roku 1726. U kalvárie je také větrný mlýn z roku 1772 a má to bý

Vloženo: 04.04.2024
    Uskutečněno: 03.04.2024
  • Vysoké Mýto

Vysokým Mýtem jsem zatím vždy jen projížděl a tak jsem se rozhodl, že se mu nyní podívám na zoubek co se něm skrývá. Cestou do Mýta jsem se zastavil v Radimi u secesní vily Elišky z roku 1907. V Lozici jsem se podíval na

Vloženo: 01.04.2024
    Uskutečněno: 31.03.2024