Jawa 350/634 (1981)

Vlastník Cafi
Vloženo 24.1.2021
Aktualizováno 24.1.2021

Oprava dobíjení

Vloženo: 19.08.2021, Uskutečněno: 19.08.2021, Stav tachometru: 2053 km, Zhlédnuto: 76x

Při projížďce s kamarády se na volnoběh začínala ozývat kontrolka dobíjení. Nijak zvlášt mě to nevylekalo, protože jsem nedlouho před tím šteloval směs na karburátoru, takže jsem s doštělováváním volnoběhu počítal (klíč jsem vezl rovnou v kapse). Jednou nebo dvakrát jsem mu lehce přidal a nelámal si s tím hlavu, dokud jsme nenajeli do objíždky v jedné malé vesnici a motorka nezačala škubat. Říkal jsem si, že dochází benzín a přepl jsem na rezervu, ale to nepomohlo. Chtěl jsem zatroubit na kamaráda přede mnou, aby věděl, že má zastavit a hned bylo jasno. Skomírající zvuk klaksonu oznamoval vybitou baterii. Při kontrole se ukázalo, že by potřebovala dolít (a to jsem ji na jaře kontroloval - přísahám ) Po nějakém tom laborování a přemýšlení si ji kamarád dal do své kývačky (naštěstí měl 12V Vape) a jel se projet, aby ji dobil. Já a zbývající kamarád jsme si zatím notovali, jak krásně mi to zdechlo v úzké uličce, v objížďce, kterou musí všichni projet, takže o obecenstvo nouze rozhodně nebyla . Kolem projela taky kupa motorkářů, ale nikdo se neměl k tomu zastavit a nabídnout pomoc. Naštěstí pak mojí víru v lidstvo obnovil borec na nějakém cruiseru, který jsem nestihl identifikovat a zeptal se, jestli pro nás může něco udělat. Když jsme mu vysvětlili, že nám pomoct nemůže, tak nám aspoň nabídl vodu (bylo asi 32°). Nevím kdo to byl, ale tímto mu děkuji za projevenou lidskost . Kamarád se vrátil s oživenou baterií a bez světel jsme zamířili nejkratší cestou ke mně domů. Po rozebrání doma se ukázala typická závada, kterou jsem tipoval hned jako první. Uklepal se po 40 letech provozu drát z usměrňovače (viz foto) a tím pádem jedna fáze nedobíjela. Po přepájení už zase dobíjí jak má a jako bonus udrží i nižší volnoběh . Baterie dolita a dobita. Tak to bylo zase jednou dobrodružství .

budda (0) napsal 19.08.2021 v 23:50

jo tohle je klasika,taky sem to nekolikrat pajel