Honda XL 700V Transalp (2010)

Vlastník Destroyer
Vloženo 17.3.2020
Aktualizováno 17.3.2020

Ako donútiť podvozok TA650/700 k spolupráci

Vloženo: 23.11.2020, Uskutečněno: 23.11.2020, Stav tachometru: 1 km, Zhlédnuto: 192x

Nový podvozok = nová motorka
Ak to nechceš čítať celé, tučným textom som vyznačil najdôležitejšie body.
Realita je taká, že Honda Transalp 700 má podvozok rovnaký ako stará Afrika Twin650/750, Transalp 600, skrátka 20 rokov pozadu. A "dlužno říct" že ani vtedy to teda nebola nijaká hitparáda (oproti napríklad Yamaha XTZ 750 Super Ténéré).
Ako donútiť podvozok Transalpu aby spolupracoval? - tu je môj návod.
ZADOK - centrál showa:
Treba zrepasovať zadný tlmič, ak máte už niečo nakrútené. Niekedy je piestnica v pohode aj po 70.000km, čo je rozhodne super. Výmena podvozku za nejaký aftermarket-ový emulzný tlmič veľmi nemá zmysel, teda do tej doby kým je piestnica OK, podľa mňa. Môžeš s tým nesúhlasiť.
Rezervoárová zadná Showa si teda vyžaduje jedine poctivý repas a možno mierne tuhší olej. Každopádne 1 klik naspäť od úplne zakrútenej pozície "hard" je (poadľa mňa) solídne nastavenie už pri sériovom oleji.
Pružina - odporúčam vymeniť za progresívnu od hyperpro , klamal by som keby som vedel akú má charakteristiku, ani som to neštudoval, keďže hneď na prvom Transalpe ktorý som upravil to fungovalo skvele.
PREDOK - tlmiče Showa
Pružiny majú na môj vkus dobrú tvrdosť, veľmi vhodnú, avšak je potreba miesto 10W oleja naliať 15W a hladinu o 5mm vyššiu . Ak sa rozhodneš pre Hyperpro set kde sú samozrejme aj predné pružiny a olej 20W priprav sa na príliš tvrdý predok. Ja sám seba považujem za jazdca ktorý vyžaduje tvrdý podvozok, no pri tomto setupe sa mi stávalo, že predné koleso poskakovalo a bolo pretlmené. Vymenil som teda olej za 15W ktorý sa mi osvedčil pri sériových pružinách, pocit bol trošku lepší, no keď motorka išla cez sériu nerovností, predné koleso som prichytil ako poskakuje. To aj v zákrute, keď za to zaťaháš a chytíš nerovnosť na predok, tak koleso si odskočí a stratíš trajektóriu. Nepríjemné. Motorka nad 160km/h začala trošku nervóznieť, ešte že ten trandík ide len 175 :D . Olej 10W som neskúšal, pretože si myslím, že problém je v neproporcii sily v pružinách medzi predkom a zadkom.
Geometria riadenia
Transalp ide do zatáčiek mizerne, veta: "pohol som sa a motorka je zrazu ako bicykel" tu rozhodne neplatí. Žiadna váha sa nestratí, je to pocitovo pri naklápaní strašne ťažká motorka. Snáď ešte horšie na tom 19" kolese TA700, normálne mi prišlo že TA600/650 sa ovládajú lepšie aj napriek 21" v predu. Tu sú dve možnosti. Prvá možnosť je popustiť predné teleskopy o 1,5-2cm v okuliaroch . Čo ale spraví z už tak pseudoendurovej svetlej výšky ešte horšieho "břichoplaza". Druhá možnosť je otočiť kosticu prolinku na prepákovaní . Toto funguje lepšie a zvýši to sveltú výšku motorky. Teda riešenie 1 pre nízkych jazdcov, riešenie 2 pre vyšších.
Pokojne okomentuj, ak máš iné donucovacie metódy na podvozok Hondy Transalp.

Pepino-1981 (0) napsal 07.01.2024 v 11:52

Ahoj, zkoušel jsi u nějakého alpa xl650v dát prodlužovací matice na přední vidlici, jestli ano, nechal sis je vytočit ,nebo jsi použil nějaké dostupné na netu ??
Uvažuji totiž o lehkém přizvednutí a nechci do toho cpát nesmysli, otčím přepákování na zadku a teky
bych chtěl trochu zvednout předek )))
41mm prodloužení vidlice Cycle Visions 1 - CV7101