Jawa 250/559 panelka (1965)

Vlastník Maaro
Vloženo 14.10.2019
Aktualizováno 23.6.2021

Je to stará klasika, kterou jsem se snažil citlivě upravit k obrazu svému ;) Zima /léto 2020-2021 proběhla renovace převážné části motorky, včetně nového VAPE zapalování, přebudování na 12V a H4 reflektoru včetně výměny optiky světlometu.

První dojmy - Dojmy byly různé, teďka je to už slušný stroj na ježdění. :)

Motorku bych doporučil pro - Pro každého magora do motorek JAWA!

Doplňky na motorce - zrcátka, blinkry, nosič

Motorku jsem vybral jako úplný laik spíše jako budoucí srdcovku a i když s ní chci dojíždět i do práce, očekávám od ní výsledky rovné způsobu jízdy našich otců a dědů. Měl jsem vždycky slabost pro retro, zvlášť 60. léta, takže jsem moc nerozmýšlel. Navíc když mi bylo jasné, že chci český legendární stroj. Očekávám, že tu motorku budu schopný držet v dobrém stavu a že podle toho bude sloužit. Chtěl bych taky čas od času vyrazit na nějaký výlet po republice, nebo i za hranice na týden nebo víc, takže doufám, že mě bližší seznámení s Jawou nezklame. Konec konců dneska je doba, kdy mnoho lidí na právě těchto motorkách křižují svět.

edit:
Renovace 2020/2021 zahrnovala:

- repas tlumičů
- výměna zapalování a všech spotřebičů na 12V
- výměna paraboly a instalace halogenové žárovky do světlometu
- výměna nádrže za repasovanou, vylití kaučukem
- výměna některých chromových dílů za nové
- vyvaření poškozených a prorezivělých komponent, zejména blatníku a kastlíků
- pískování všech repasovaných plechových dílů
- lakování celé motorky, kromě podsedlových plechů a spodní části rámu (záměrně ponecháno původní)
- linkování dle původního vzhledu
- opatřený originální kryt řetězu a jeho kompletní repase
- opatření dvouklíčové brzdy a související úpravy vidlice

Celá renovace, kromě otryskávání dílů proběhla mnou osobně.

Dík a zdar všem motorkářům, zvlášť těm na JAWĚ!!!
M.

Maaro
Maaro napsal 23.06.21 v 10:47

@Targus Kontrola kyvky proběhla, jen jsem to tam nepsal. Lakovat tuto část motorky nebylo třeba původní lak je v to místě krásnej Jinak díky za koment

Targus
Targus napsal 22.06.21 v 12:23 10b.

Ve výčtu oprav nevidím kontrolu, případně repasi uložení zadní vidlice. A jelikož jsi psal, žes to ani nelakoval, jsem poněkud zděšen.
Tys opravdu nehrábl do uložení kyvky? Tohle místo je Achillovou patou těchto motorek!!!
Jinak to není špatné. Hodnotit se má popis, nikoli motorka, takže deset. K tvé renovaci bych možná pár připomínek měl, ovšem je maličký problém, že motorka je tvoje a jezdit na ní budeš ty. Já zde zastávám pouze roli kecala.
Tak ať ti to lítá, chlape!

Milan1963
Milan1963 napsal 24.04.21 v 11:41 10b.

Taky ji mám, parádní stroj.

cmiral
cmiral napsal 09.06.20 v 09:45

Hrkat ti může volný řetěz o kryt, vychozené přední nebo zadní tlumiče, vůle v kyvce ...
Pokud budeš dělat repas tlumičů dej i nové pružiny

Hunyady
Hunyady napsal 15.10.19 v 17:34 10b.

Krásná, taky jsem kdysi takovou měl, ale o rok starší, blinkry jsem měl originální, na revmaplechu a vzadu byly i kryty kola, aby do něj nevlítla sukně. A k ní Pava. Tak ať Ti Jawička jezdí, nekazí se a dělá Ti radost .