BMW R 1200 RT (2014)

Vlastník ToRoAshi
Vloženo 22.4.2019
Aktualizováno 7.4.2024

Vloženo: 02.01.2024, Uskutečněno: 15.10.2023, Stav tachometru: 83153 km, Zhlédnuto: 118x

Tak jsem si najednou v závěru sezóny všiml, že se přední plégo za jízdy nějak zvláštně klepe...takto to nebývalo. Tak jsem zastavil a začal to zkoumat, vezmu za plégo a opravdu - levá strana se hejbe nějak víc. Prohlížím to pozorněji a najednou to vidím - plégo je chycené 4mi vzpěrami, na který chodí nahoru dolů a ta levá horní je zlomená. No nic, nebyl jsem daleko od domova, tak jsem plégo položil do nejnižší polohy a dojel to opatrně domů, nechtěl jsem, aby mi nějaký další nápor vzduchu udělal na tom ještě větší paseku.
Doma v garáži to prohlížím znovu:

No a pak jsem to začal rozdělávat, abych ten držák dostal ven a mohl zjistit, co se vlastně stalo a co dál. Myslel jsem, že to půjde vyndat rovnou při stojícím plégu, ale chyba lávky - rozdělal jsem musel celou levou horní stranu, než jsem se k tomu dostal. Po vyjmutí jsem zjistil, že se jedná o vzpěru z nějaké lehké slitiny.

Bližší studium ukázalo, že je na tom napsáno: AL-Si 10 Mg (Fe). No nic, vzal jsem to domů a podle internetového katalogu BMW jsem se pro zajímavost podíval, kolik chce za tuto srandu BMW. Kdyby to náhodou byl třeba litr, tak by ho obětoval No, málem jsem si cvrknul smíchy = cca 14.000 Kč. Oni totiž dodávají jen celou vztyčovací rampu (podotýkám, že je to cena bez motorku). Takže nezklamali - slogan BMW - Budeš Mít Wydaje (myšleno dvojité) stále platí
Vzal jsem to tedy kamošovi, co se vyzná, ať to zkusí svařit. On to přímo nedělal, ale dal to dalšímu známému, co vaří kdeco a že mi dá vědět. Jak mi rovnou řekl, je to pade na pade. Bejt to jen hliník, tak je to v cajku, ale protože je to slitina, tak uvidíme, zda to půjde vařit. Nebudu to natahovat, čekal jsem sice měsíc, než měl čas, ale vařit to naštěstí šlo. To mě soudruzi v BMW potěšili, že tam nedali něco jiného. Takže jak byla packa zpátky doma, tak jsem ji ještě stříknul matnou černou, aby to bylo jak originál a šla zpátky na místo. Padla tam jak ulitá a po hodinovém skládání kapotáže (protože za ty skoro dva měsíce, co jsem to rozdělal, jsem to už zase zapomněl, kde co bylo chycené) začalo vše fungovat jak má. Takže oprava ve finále za pár stovek a trochu času.
Jo ještě, přemýšlel jsem, jak to mohlo prasknout - a jediné, co mě napadá, je to, že se to asi načalo tenkrát, jak nás borec na křižovatce sestřelil a pak postupnými nápory větru se to pomalu dolomilo...

• Servisní prohlídka po 83000 km

Jako každý rok s péčí řádného hospodáře začínám sezónu u našeho dvorního servisáka Tondy. Dělá se vše, co je potřeba k tomu, aby opět sezóna proběhla bez ztráty kytičky, takže - olej v motoru i zadním převodu, všechny fi

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 10.04.2024
    Uskutečněno: 05.04.2024
  • S přáteli na Grossglockner

Tak jsme se s přítelkyní letos opět po nějaké době podívali na Grossglockner. Kamarád z dřívější doby pořídil společně s jeho paní motorku a začali společně jezdit, tak jako my dva. A protože mě oslovil, že už se rozjezd

Vloženo: 02.01.2024
    Uskutečněno: 14.07.2023
  • 4 dny v Polsku - Jelenia Gora a Wroclaw

Kolem červencových svátků se nám otevřela možnost na 4 dny vyrazit na Vraníkovi, tak přišlo na řadu jižní Polsko a konkrétně Wroclav, do které jsme se chtěli podívat. Abychom si také odpočinuly, tak jsme to pojali wellne

Typ: Dovolená
    Vloženo: 06.08.2023