Yamaha XJ 600 (1997)

Vlastník Kjutl
Vloženo 22.4.2019
Aktualizováno 6.10.2023

Cestovní sportovní šestikilo s příjemně naladěným podvozkem a pohodlným sedátkem

Honda CB 500: Lehká, agilní, ovladatelná, ale dvouválec
Kawasaki GPZ 500: Příliš fádní vzhled a nemohl jsem narazit na dobrý kus k prodeji
Suzuki SV 650: Na můj vkus už vysoká a cena za ojetinu se pohybovala výš, než jsem byl ochotný zaplatit.

První dojmy - Takže první dojem. Těžká, neohrabaná a z dragstaru neuvěřitelně výkonná a vysoká. Po pár dnech ježdění mi ale sedla a má tři osobnosti. První ležérní, kdy se dá v pohodě potichoučku projíždět městem i kolonami s nízkou spotřebou v nízkých otáčkách bez stresu a pohody. Po rozjezdu naprosto zmizí váha a ovladatelnost stoupne na maximální. Druhá je pro rychlejší přesuny, kdy s trochou vrnění bez problému jezdí 120kmh aníž by mi upadly ruce a záda. Posezení je vzpřímené a s vysokým posedem mám přehled nad celou silnicí. Jen tedy přední štít by mohl být větší. Veškerý vítr mi fičí přímo do gzichtu a mimo brutální nálož vichru neslyším nic. Poslední je agresivní. S přidáním plynu a otáčkami nad 8 tisíc motorka vystřelí jak nakopnutý býk a zrychluje až do červena, což je cca 11 tisíc. Až se mi udělalo špatně od žaludku, jak agresivně zrychlila. A je potřeba zmínit, že tlumiče jsou laděné do pohodlí, nikoliv do akce, takže po delší jízdě nic moc nebolí a hrbolaté české cesty jsou spíše příjemné. Motorka se nesnaží vyklepat duši, za což jí děkuju. A sedlo, to sice klouže, ale je pohodlné a měkké jako peřinka. Paráda.

Čtyřválec
45 kW řekne zkrátka své
nenápadný vzhled
Vcelku dobré brzdy
Velmi příjemný podvozek, především na cestování, zároveň zvládá i dynamické akce
Jednoduchý, karburátorový macek z poctivého železa.

Je potřeba zmínit, že motorka je prostě těžká. S mou drobnou postavou je zápasení s váhou takřka 210 kg výzva než slast. Naštěstí při rozjezdu všechno zmizí a motorka jakoby vážila pár gramů.
Jen bych ocenil nižší sedlo. Stát na špičkách není úplně ideální. Takže pro lidi 170cm+ je to ideální stroj, pro nás ostatní je to velká mrcha!

Motor podivně mechanicky klepe, je to slyšet více jen protože jsou zde 4 válce namísto dvou. U Hondy, na které jsem jezdil to klepalo jen o dva válce méně

Spotřeba zatím 5-6 litrů v závislosti na jízdě. Jelikož mě baví to vytáčet tak spíše k těm šesti litrům.

Ocenil bych úložný prostor, který zde zkrátka chybí.

milec
milec napsal 30.04.19 v 18:45 10b.

Pěkné popsané .

nevo7
nevo7 napsal 24.04.19 v 18:16 8b.

Každý vlastník tejto motorky je iný. Jednému vadí veľká váha /pritom to je snáď najľahšia 600vka z toho roku v triede naháč/, inému zas sa zdá 45 kW veľa.
Ja som opačný. Je ľahká, to je hneď poznať, ale výkonu to má málo, tých 20k na tip Bandit a na slušnú turistickú moto tam proste chýba.
A je to model XJ600.