MZ ETZ 250 (1988)

Vlastník lapinj
Vloženo 18.5.2017
Aktualizováno 13.3.2018

Kamoš sa rozhodol predať túto mašinku a mne to nedalo, musel som ju mať.

První dojmy - Oproti MZ ETZ 150 o niečo dlhšia (pár cm), ťažšia (väčšia nádrž, ťažší motor, kufor), po zime som sadol na ňu a zdala sa mi ťažšia, menej obratná, cítil som sa na nej neisto, ale je to citelne silnejšie ako 150ka, a keďže som chcel postup na niečo silnejšie a riešil som aj auto, nebolo moc financií na inú moto, tak som šiel do tejto 250. PS je to model 250 motor 251.

Motorku bych doporučil pro - Vhodná pre kutila, ktorý si ju dokáže opraviť sám. Je to predsa starý stroj, ktorý potrebuje opravy a opateru. Samozrejme motorka je pre nenáročného človeka, ktorému postačuje tých zhruba 20 koní, komu nevadí miešať olej s benzínom na pumpe, pre niekoho komu sa páčia staré motorky.

Doplňky na motorce - Doplnky - spomínané kožené brašne, originál MZ ETZ držiak kufra a na ňom kufor SHAD.

Stroj som si vybral preto, lebo sa mi páčil, Pekný stav, dobrá cena, poznal som ho a chcel som niečo silnejšie ako bola predošlá MZ ETZ 150.

Zatiaľ som na nej najazdil len asi 800km, ale môžem to hneď porovnávať s bývalou 150kou.
Váha - 250 sa mi zdala byť menej obratná, ale pol roka som nesedel na motorke, takže som sa musel zas rozjazdiť, po pár km som si zvykol.
Brzdy - rovnako ako 150ka, predok kotúč (na 250 má aj frézovanie a hlavný brzdový valec z Jawy 350 640 - LEPŠIE ako original !!!)
Rám - to isté čo 150, motor v silentblokoch, nepostrehol som nepríjemné vibrácie od motora do rámu
Motor - 250 menej kultivovaný ako 150, ak uberieš a dostaneš sa na určité otáčky tak to tebou kus trhá, nieje to veľmi pohodlné, no ak pridáš pohoda.
Spotreba - ETZ 150 3,3-8l/100km (bežne sa to držalo okolo 4-4,5l/100km)
ETZ 250 zatiaľ nameraná 5-5,5l/100km
Spojka - trochu nešťastne riešená, spojkový koš je lisovaný priamo na kľuke, s prevodovkou spojený cez ozubené koleso. Ak sa spojka nenalisuje na kľuku správne, tak prešmykne, strhne kužeľ na kľuke a už je to neopraviteľné. Jedine poliť motor a vymeniť kľuku a telo spojky. No ak si na to človek dá pozor, tak táspojka bude držať a dlhé milometre do nej nebude musieť pichnúť.

Moje Opravy
Gufero pod Alternátorom - hneď prvá jazda domov po kúpe odišlo staré gufero, otáčky na voľnobehu 7000 :D tákže davaj výmena, po výmene pohoda.
Zapaľovanie - pôvodné kladivkové som nahradil bezkontaktným zapaľovaním od VAPE, súprava SZ09. Pri kúpe si treba prečitať upozornenie na stránke výrobcu, sú tam dva snímače, dodávajú jeden, ale robí sa aj druhý kvoli opačnej polarite budiacej cievky(nemožné zistiť dopredu), pri nesprávnom snímči motor vynecháva a po vypnutí spínacej skrinky to stále vrčí aj keď nepravidelne. Preto objednať aj druhý typ snímaču, musel som použiť práve ten druhý typ. Motor s týmto zapaľovaním ide nádherne. krásne štartuje, super ide za plynom, má lepší chod.

Elektrika - niekto ju bastlil, nebola pôvodná, bula to fušerina, a predné svetlo svietili buď obe vlákna H4ky,alebo len diaľkové a keď som našiel vadné káble, rozhodol som sa vymeniť komplet celú kabeláž.

Budíky - malá renovácia, striekané ručičky do červenej farby, vyleštené sklíčka, nové chrómové rámiky a nové žiarovky osvetlenia.

Motorka sa najhoršie cíti v meste. Proste to nieje pre ňu. Ona si pýta otáčky, musiš to kvaltovať, nedokážem s ňou jazdiť pomaly. Terén tiež nieje to pravé nakoľko má obuté cestné pneumatiky. Ale na druhej strane, pri drapáku a zložení kufra a brašní by sa s ňou dalo vyblbnúť na lúke. Mimo mesta super. proste ideš si svoje, 95-100km/h výletné cestovné tempo.

Nenáročný človek s ňou vie aj niečo pocestovať. ALE na samotnej motorke chýba odkladací priestor. Dá sa to riešiť kufrom, alebo brašňami, ja som to skombinoval. K motorke som dostal kufor s držiakom a dokúpil somsi ešte kožené brašne. Odkladacieho priestoru mám teraz s prepáčením plnú riť sám pre seba. ale v pohode sa pobalia aj dvaja. pprípade dorobiť nadstavbu na kufor tiež nieje problém.

findejs1310
findejs1310 napsal 25.05.17 v 08:24

Je vidět že máš srdce
Ať dobře šlape holka.

tomcruise77
tomcruise77 napsal 25.05.17 v 06:02 10b.

Krásné retro, sen všech kluků z našeho paneláku, dávám 10

koozlík
koozlík napsal 23.05.17 v 20:23 10b.

krásná!!! Víc se mi líbí bez brašen a kufru, ale chápu že pak nic neuvezeš:) ať jezdí!

Sponti
Sponti napsal 23.05.17 v 11:44 10b.

V roku 1992 som na nej bol v Taliansku pri mori. Slapala ako svajciarske hodinky. Svojho casu dobra motorka. F.Sp.

marin.zem
marin.zem napsal 23.05.17 v 07:00 10b.

Krásná mašina přeju hodně pohodových km v sedle eMZety