Yamaha DT 80 (1983)

Vlastník Dangon
Vloženo 24.4.2016
Aktualizováno 24.4.2016

Moto pro začátek a výborná pro zaučení.

Jawa 125 Dandy: DT je při nízkých rychlostech živější
Yamaha WR 125R: Vysoká cena

První dojmy - Motorka mile překvapila. Příjemný posed a živost.

Motorku bych doporučil pro - Motorku doporučuji všem, kdo začínají.

Po získání prvního řidičáku nastala otázka, jakou moto pořídit. Po konzultaci s několika zkušenějšími jezdci jsem si nakonec vzal DT 80.
První obavy byly jak z objemu motoru, tak i z roku výroby. Motorka stála několik let v garáži a nebylo jisté, v jakém je vlastně stavu. Abych se vyhnul nepříjemnostem na silnici, tak jsem odložil první cesty o týden a motorku rozebral a zkontroloval celkový stav. Byl jsem mile překvapen, že krom několika těsnění a prachovek byla motorka ve velmi dobrém stavu.

První jízda pro mě byla příjemným překvapením. Oproti Viragu a Dandyně bylo DTčko mnohem živější a lehčí. Na nezpevněných cestách jsem si s ní užil dost legrace. Hlavní výhodou bylo, že když náhodou člověk spadl, tak se toho moc nedělo. Kouknout, jestli se někde něco neuvolnilo a jelo se dál. Na silnici si člověk zas tolik legrace neužil, ale to se dalo očekávat.

Co se týče spolehlivosti, za dva roky, co jsem ji měl jsem se nesetkal s žádným větším problémem. Poruchy byly spíše nepříjemného rázu a daly se vyřešit na místě do několika minut. Asi má nejoblíbenější byla, když jsem odjížděl za lehkého deště a motorka asi po 15 km přestala jet. Po deseti minutách hledání jsem nic nenašel a zkusil znova nastartovat. Naskočila na první nakopnutí, tak jsem pokračoval v jízdě a po dalších pár kilometrech stejný problém. Po obvolání několika známých jsem se dozvěděl, že by voda mohla stříkat na svíčku, že se to u starších motorek stávalo. Takže stačil kus izolačky a vesele se pokračovalo dál.

Za sebe mohu tuto motorku doporučit všem, kteří začínají.