BMW F 800 GS (2012)

Vloženo 11.5.2019
Aktualizováno 16.5.2024

Vloženo: 01.02.2021, Uskutečněno: 28.04.2020, Zhlédnuto: 20x

Já vím že píšu pozdě
Gumy jsem měnil v dubnu a teď je další rok a únor k tomu. Ale mám tady pár informací a třeba to někoho bude zajímat.
Po sezóně 2019 to chtělo přezout. Bosna jim dala zabrat v terénu a nějaké to cestování zase na silnici. Co že jsem tam měl ? Vzadu Metzeler Karoo , jejíž největší předností byla cena ve výprodeji kolem 1000,- Ale jo, na silnici byla dobrá a šotolinky zvládla naprosto v pohodě. Jen bláto bylo nad její síly, ale to už je daň za univerzálnost. Parádní guma, až na tu výdrž. Ale kdo by řešil výdrž pod 5000km za tu cenu, že
A tak, když jsem náhodou zahlédl někde ve výprodeji 4roky starý kousek opět za směšnou cenu kolem 1200,- neváhal jsem ani na minutu a objednal jí. Stejně mi déle jak půl roku nevydrží a na ničení na kamenech je ideální. Možná jsem mohl vzít rovnou dvě
Takže zadek byl jasný. Ale co dopředu ? Na motorku jsem po koupi nasadil Metzeler Unicross. Na silnici k ničemu, do terénu ideální. Bosnu 2019 dala s přehledem a po dovolené jsem ji na zbytek sezony vyměnil za Michelin Anakee 3 co mi zbyla ještě z Transalpa. Což se kupodivu ukázalo jako velmi schopná kombinace. Čistě silniční předek a poloterénní zadek. Dojel jsem s tím zbytek roku 2019. Silnice pohoda a pokud bylo sucho, i nějaká ta prašná cesta se dala v pohodě zvládnout. Přišla zima a na jaře vyvstala otázka, co dál ?

Vybíral jsem mezi Mitas E-09 (v terénu slušná, ale prý moc nevydrží a brzy se oskáče), Metzeler Unicross (válela se v garáži, ale po loňsku ty špunty vypadaly, oskákané tak na dojetí), Continental TKC80 (každý na ní pěje chválu, ale podle mě je vhodnější na delší cesty s kombinací terénu a asfaltu, zatímco já jezdím spíš kolem komína, nebo si motorku někam dovezu na káře). Motoz Tractionator Adventure (známý si jí nemůže vynachválit. Prý drží a podrží. Ale opět díky tvrdší směsi vhodná i na delší cestování a to jsem asi nechtěl, navíc ta cena). Pak jsem si všiml novinky a jelikož zkouším rád nové věci, šel jsem do ní. Řeč je o Mitas E-13 s přízviskem Rally. Guma určená převážně do terénu, ale i s homologací na silnici. Čistě krosovou gumu jsem nechtěl.

A tak byl rok 2020 ve znamení kombinace Mitas E-13 vpředu a Metzeler Karoo vzadu. Jak se pneumatiky osvědčily ? Myslím, že výborně. Zadní už jsem znal. věděl co od ní mám čekat a předek bylo příjemné překvapení. ne, nebudu tady teď psát o tom, jak jsem našel ideální pneumatiku na cestovní enduro. Taková totiž neexistuje Buď hladká na silnici, nebo špunty do terénu. Vše ostatní mezi tím je o kompromisu. Ale zatímco na silniční gumě se v terénu jezdit nedá, terénní pneu silnici v pohodě zvládne, i když o něco pomaleji, hlučněji a opatrněji (hlavně na vodě).
Tak jaká je ta Mitaska ? Dobrá Na silnici je to jasné, hučí, vlní se a musí se klopit opatrně. Jak je ale sucho a teplo, zvládne opravdu hodně, jak jsem se v Chorvatsku mohl přesvědčit. Sám jsem se divil kam až se to dá klopit a že to ještě neupadne. Na vodě ovšem ideálně rovně a nezatáčet. ale to je asi jasné. Cca do stovky naprosto v pohodě, kolem 120ti se začíná motorka vlnit a houpat, ale ještě pořád se to dá. Až tak kolem 160ti jsem měl pocit, že mě ta rozdivočelá potvora pode mnou shodí, ale to byla jen zkouška, abych věděl kde je limit. Na silnici je tedy víc než uspokojivá. 1000km po ČR cestou necestou za týden v pohodě zvládla, motorka naložená, jízda na suchu i v dešti.
V terénu je to paráda. Šotolinky, tak to je pohodička, guma jede tam kam jí pošlu, krásně drží stopu, brzdit se rozumně dá a i ten limit se odhaduje celkem slušně. A když ustřelí, není to fatální a dá se to ještě srovnat. Blátíčko je o něco horší, pochopitelně, není to čistě krosová guma. Ale i tady si drží slušnou přilnavost a předvídatelnost a na motorce si díky tomu dovolím dost.
Jsem s ní prostě spokojenej a můžu jí jen doporučit.
O dojezdu a výdrži asi nemá cenu se tady bavit. Prostě to moc nevydrží. Celá tahle sada tak 5000km max. Ale je to něco za něco. Na to co to zvládne a projede, na to že letím v Chorvatsku po těch šutrech skoro stovkou, tak za tu jistotu při jízdě to stojí. A i na to, kolik jsem toho najel po asfaltu, ty pneu vydržely celkem dost. Jasně, nejel jsem víc jak 120, ale i tak. Spokojenost.
Prostě pro toho kdo to má na druhou motorku na vyblbnutí, ať už kolem komína, nebo vyrazit na týden po ČR pod stan anebo si motorku na káře dovézt do na Balkán a tam sjíždět tamější šotolinky, tak na to jsou ty gumy ideální.
Pro motocestovatele, který si chce dojet někam těch 800km po ose, tam si užít, a pak nejet po plátně zpět, to není. Ten ať obuje radši osvědčené TKC nebo MotoZ.
Takže asi tak

Kybergreg (88) napsal 03.05.2021 v 22:47

Co ma Karoo za problem v blate? Vzdyt vypada jak koleso od parniku, to musi mit v blate zaber slusnej, ne? Nebo klouze do strany?

H1000 (7) napsal 18.04.2021 v 21:21

Musím ocenit a poděkovat řekl bych až dokonalou recenzi. Jezdil jsem zprvu originál scorpiony, ale na jízdu mino asfalt to moc nebylo. Tak jsem vyčetl tady na stránkách scoot k 60.. Musím teda napsat, že to mělo
zvuk jak traktor to se dalo při tom přechodu čekat, ale i do toho ofroudu to v mokru i na suchu bylo všelijaké.
Tak jsem přešel na TKC 80 a musím říct jsem sní spokojený jak na asfaltu tak v terénu. Do zatáček se pokládá jak silniční guma. Tak asi tak, ať se daří.

Radus88 (8) napsal 02.02.2021 v 10:11

Pěkná recenze

• Tři různé vyjížďky - krátké zamyšlení

To bylo na podzim řečí, jak budu na jaře Trutníka prodávat a ejhle - ono nic. Je ta motorka tak skvělá ? Je a není. Je, protože po zbořené Yamahy Tenere 700 nic jiného podzimně-jarního (rozuměj kde na mě nefouká a mám te

Vloženo: 14.05.2023
    Uskutečněno: 14.05.2023
  • takové malé srovnání

"Mně se moc nechce, od srpna jsem nejezdila, jedna vyšší obluda než druhá, pořádně z toho nedosáhnu na zem, akorát ti s tím praštím, je zima a bude mokro a stejně tomu moc nerozumím..." Tak přesně takhle argumentoval

Vloženo: 24.10.2022
    Uskutečněno: 23.10.2022
  • Test Yamahy Tenere 700

Proč je svezení na Yamaze Tenere 700 v deníku u BMW ? Jednoduše, protože jsem tam jel na BMW :-) Takže jsem měl výbornou možnost bezprostředního srovnání. A jaké to bylo ? Ve zkratce: Yamaha lepší motor, vzhled, zvuk

Vloženo: 12.05.2022
    Uskutečněno: 11.05.2022