BMW R 1150 GS Adventure (2002)

Vlastník Destroyer
Vloženo 26.5.2018
Aktualizováno 2.1.2021

Vloženo: 22.11.2020, Uskutečněno: 22.11.2020, Stav tachometru: 115 km, Zhlédnuto: 125x

Prídavná nádrž 2,5l ktorá sa dá vyrobiť pre akékoľvek BMW R1100/1150 bez ABS, Namiesto modulu ABS sa pripevní upravená nádrž GIVI TAN01. Do nádrže je potrebné navŕtať 2 otvory - jeden pre odvzdušnenie a druhý pre naplnenie. Ja som túto úpravu realizoval na GS Adventure s 30 litrovou nádžou, takže to vlastne vôbec nepotrebuješ. Samozrejme využitý priestor sa počíta vždy rovnako aj väčší dojazd, takže prečo? - len tak pre zábavu pretože neustále vylepšovať GS sa mi stalo hobby, motorka ma baví.
Späť do práce. Dva otvory 12mm navŕtame vedľa nalievacieho hrdla, nádrž bude dole hlavou. Je potreba si kúpiť nejaké fitingy v najbližšom hydraulickom shope. Jeden s lisovacou koncovkou na 8mm oceľovú trubku, trubka musí končiť tesne pod "dnom" nádržky. Na strane druhej je 1/2" závit na ktorý naskrutkujeme 90-stupňové kolienko, tesníme poriadnou porciou teflónovej pásky. To bolo odvzdušnenie. Druhá koncovka tak isto zatesnená je kombináciou vzduchotechniky 1/2" a rovnakého hydraulického kolienka. Na tieto kolienka spredu naskrutkujeme nátrubky na hadičku 6mm. Všetko je potreba dotiahnuť "naveky".
Test tesnosti: 1. voda staticky; 2. voda pod tlakom ; 3. benzín staticky ; 4. benzín pod tlakom (pod tlakom, stláčaj nádrž, poskoč po nej, čokoľvek ako by to mohlo byť v realite. Treba zatlačiť na fittingy urobiť pretlak 1 bar napr. kompresorom.
Pri Advíkovi je to "izi-pizi" (z anglosaských YT videí "easy-peasy") pretože má prepoj medzi nádržami na ktorý to vieš T-éčkom prepojiť. Ovšem pri iných modeloch, a najviac asi R-ká zväčša bez ABS budú musieť vŕtať do nádrže vo vhodnom mieste (dva krát meraj a raz rež, teda vŕtaj tu platí dvojnásob!!). Kolienko a prírubu vedia spraviť predsa rovnako ako na prídavnej plastovej nádrži. Čiže izy-pizy.
Kam zapojiť odvzdušnenie? no predsa cez rýchlospojku na prepad víčka nádrže! teda treba fúknuť do jednej z tých dvoch 5x8mm trubičiek ktoré sa pod sedadlom odpájajú, ktorá fučí tou malou dierkou pod víčkom, to je naše odvzdušnenie. Že nieje najkrajšie zapojiť 6mm palivovú hadičku na 5mm odvzdušnenie nám môže byť jedno, ako to bolo Helmutovi "ahoj jsem Helmut opravář komínů, ahoj já jsem se právě osprchovala. To se tam nevejde, ale vejde, au, no vidiš."
Na finále som nádrž obalil alumatkou a oblepil čiernou kobercovkou. Kvůli vibráciám, oderu, oteru a podobne. Zaistil som ju zdrhovačkou a hotovo. Na prepojenie nádrží som použil hydraulické rýchlospojky, osvedčili sa mi viac ako čokoěvek iné, polámané plastové originály sú na prd, mosadzné sa niekedy ťažko demontujú ale hlavne v tom prepojení trvá celú večnosť kým palivo pretečie z jednej strany na druhú.
Náklady: Nádrž 15€, fitingy 10€, páska 2€, 6mm palivová hadica 2€, alumatka 3€ (ale tú som kupoval pred 10 rokmi)
Oplatí sa? myslím si že je to zaujímavá možnosť hlavne pre R 1100/1150 GS kde by som rovno prepojil obe strany nádrže, alebo na R-ká ktoré majú menšiu nádrž. Je to najlacnejšia možnosť ako zväčšiť objem nádrže. Na Advíka je to trošku úchylka... Ale oplatilo sa? jasné že áno, ako vždy :D

• BMW R1150 GS Adventure R

G.O. Bŕzd ukončená. Minuloročná úspešná G.O. predných strmeňov, nové piestiky a gumičky, vyčistenie a naplnenie, motorka prestala brzdiť predným kolesom. Cena nehorázna, drahé jak sviňa, ale keď ju miluješ... 2021 G.O. z

Vloženo: 14.03.2021
    Uskutečněno: 14.03.2021
  • BMW R 1150 GS Adventure R mkII

Motorku som nazval BMW R 1150 GS Adventure R mkII prečo? snáď preto lebo R-kové modely KTM majú prednú 21" alebo preto lebo R je prvé písmeno v slove "Rally" alebo len tak z pasie. Je to v podstate jedno, moja prestavba

Typ: Reportáž
    Vloženo: 30.05.2019
    Uskutečněno: 30.05.2019
  • Vycentrovanie 21" kolesa

Takto som si vycentroval koleso po hrozných peripetiách a zistení že to na SK vraj nikto nevie. Každopádne mne to zabralo pol hodinu plus 3 hodiny času na vyrobenie prípravku na centrovanie. Ako to teda celé bolo s témou

Typ: Oprava
    Vloženo: 13.04.2019