BMW R 1150 GS Adventure (2002)

Vlastník Destroyer
Vloženo 26.5.2018
Aktualizováno 2.1.2021

Vloženo: 30.05.2019, Uskutečněno: 30.05.2019, Stav tachometru: 110000 km, Zhlédnuto: 56x

Motorku som nazval BMW R 1150 GS Adventure R mkII prečo? snáď preto lebo R-kové modely KTM majú prednú 21" alebo preto lebo R je prvé písmeno v slove "Rally" alebo len tak z pasie. Je to v podstate jedno, moja prestavba sa skrátka volá takto.
Prečo mkII? a v čom sa líši mark I a II? Mylne by sa vám mohlo zdať že som pridal predný blatík a odstránil plexi. Opak je pravdou a na motorke bola kopa roboty aby som odstránil takmer všetky nedostatky predošlej prestavby.
1. hádzanie predného kolesa radiálne 3mm axiálne 2mm - neprípustné a značne ovplyvňujúce jazdné vlastnosti. Sám som ho napokon vyplietol na axiálne 0,x mm radiálne menej ako 2mm čo necítiť ani pri úplne naklopenej motorke.
2. plyn na GS sa vracal neochotne a nastavenie klapiek na 0mm. Nové plynové lanko (zahodil som to mnou vyrobené). Plynové lanko na GS je mäkšie ako to čo som vyrobil, preto má menší odpor. Aftermarketové plynové lanko je však "opravná sada"! a toto som nevedel. Vyrobil som teda hliníkové vodítko. Vyzerá to lepšie ako na foto, na foto je surová verzia.
3. nastavenie tlmičov pre 21" - myslím že som dosiahol rovnakú ovládateľnosť ako s 19"
4. odstránenie zlomeného plexi :D ešte neviem ako a čo tam vymyslím, ale vyzerá to tak že aj nové plexi by mi prasklo kvôli rampe.
5. blatník na 21" - ako viete tak na 19" je sériový blatník natlačený dosť tesne. Preto som naštartoval teplovzdušnú pištoľ, a už sa zdalo že to pre ňu bude labutia pieseň. Napokon všetko dobre dopadlo, blatník sa mi podarilo vyhnúť na oboch stranách a 21" koleso sa doň krásne zmestí.
6. oprava vyhrievaných rukovätí - už po druhý krát, chyba bola v prerušenom kontakte až za odporovým drôtom, pred napojením na kabeláž.
7. premazanie ložísk paralever-u a preventívna výmena gufera z prevodovky na spojkový piestik. Ako to skončilo? - pred 4 rokmi som si pomýlil na plávajúcom čape zadnej kyvky lepidlá a použil som červené na oceľový spoj. Že ma to bude stáť strhnutý závit v prevodovke, to som nemal ani tušenia. Nočná mora každého servisáka GS sa stala skutočnosťou ale napokon už súdiac podľa obrázkov vám musí byť jasné že napokon všetko dobre dopadlo. najväčším vtipom však bolo že som to guferko ani nemusel meniť, minulý rok pri výmene prevodovky som si však všimol olej v tomto priestore (nájazd 125.000km), ale kým mi prišlo gufero z BMW tak som olej vylial a motorku poskladal. Po 10.000 km tam nebola už ani kvapka. Ale pre pokoj duše...
A celkový výsledok? - je to tá najlepšia a najuniverzálnejšia motorka na svete. Neprestala ma baviť ani po vyše 60.000 km, samozrejme s týmito úpravami sa jedná prakticky o inú motorku. Stratená lenivosť vo vysokých otáčkach a ohromná sila zo spodu. Vďaka za ten BBPower chip, nastavenie TPS na 0,06V, predĺžený výfuk s koncovkou MIVV Suono a Y-zvodom, skrátené sanie a sériový papierový filter. Sviečky majú krásnu farbu, ako som na GS ešte nikdy nevidel. Top speed som ešte neskúšal, bez plexi dosť fúka ale 180km/h to ide bez trápenia (rýchlomer s 21" pekne súhlasí s GPS!). Spotreba vždy okolo 5,5 l/100km. Teraz viem že oživiť toto staré železo bola dobrá voľba. Stále je to pre mňa neuveriteľný konštrukčný skvost.
Malá dcérka mi hovorila ja chcem toto, ja chcem tamto, "a vieš čo chcem ja Kami? - Nie - KáTéeMku - Ty chceš kámeteku? - áno..." to bolo cca pred dvomi mesiacmi. Minulý týždeň sa ma pýtala "ocko ešte chceš káteemku? - Nie láska moja, už ju nechcem".

• BMW R1150 GS Adventure R

G.O. Bŕzd ukončená. Minuloročná úspešná G.O. predných strmeňov, nové piestiky a gumičky, vyčistenie a naplnenie, motorka prestala brzdiť predným kolesom. Cena nehorázna, drahé jak sviňa, ale keď ju miluješ... 2021 G.O. z

Vloženo: 14.03.2021
    Uskutečněno: 14.03.2021
  • Prídavná Nádrž

Prídavná nádrž 2,5l ktorá sa dá vyrobiť pre akékoľvek BMW R1100/1150 bez ABS, Namiesto modulu ABS sa pripevní upravená nádrž GIVI TAN01. Do nádrže je potrebné navŕtať 2 otvory - jeden pre odvzdušnenie a druhý pre naplnen

Vloženo: 22.11.2020
    Uskutečněno: 22.11.2020
  • Vycentrovanie 21" kolesa

Takto som si vycentroval koleso po hrozných peripetiách a zistení že to na SK vraj nikto nevie. Každopádne mne to zabralo pol hodinu plus 3 hodiny času na vyrobenie prípravku na centrovanie. Ako to teda celé bolo s témou

Typ: Oprava
    Vloženo: 13.04.2019