Jawa 660 Sportard/Adenium (2020)

Vlastník hrnous
Vloženo 13.9.2015
Aktualizováno 29.3.2018

Vloženo: 09.04.2016, Uskutečněno: 09.04.2016, Zhlédnuto: 21x

Bylo tomu dávno, co sem špekuloval jak ulehčit čočkám na . Přecejenom taková čočka nestojí pět korun a když vidím, v jakém stavu se mi čočky z různých motorek a aut dostávají na stůl, je to k pláči. Odrazná vrstva bývá dost často v tak ubohém stavu - všechen napařený kov je pryč a co potom s tím.. jistě, dá se to komplet odstranit a pokud není poškozený kov napařit nanovo, ale proč si přidělávat starosti. Jak známo na 660 není elektroinstalace nijak obzvlášť kvalitně vyrobena, proto jakýkoli zbytečný příkon představuje jenom další problémy. Rozhodl jsem se proto nahodit zázrak, kterému se říká denní svícení. To nám upravuje jistá evropská norma, včetně provedení pro motocykly. I když to má hromadu stran obecně se nic zajmavého nedozvíme.. uchycení světla na motorce je celkem jasné, to, že v přpadě nízké vzdálenosti od blinkrů je nutné při CELÉ periodě tj zapnuto i vypnuto světla blokovat už ví málo kdo. Taktéž nám norma říká, že denní svícení musí automaticky svít v takovém stavu, kdy ovladač motoru, nebo jeho spouštěcí zařízení je v takové poloze, že by motor mohl být spuštěný. To znamená, že v momentě kdy otočíme klíčkem, aniž by jsme cokoli mačkali už musí SPDS svítit. Dalším fíglem je to, že v momentě, kdy svítí SPDS nesmí svítit nic jiného, ani blbé obrysovky a co je zajmavé dokonce ani osvětlění SPZ. Nicméně v dalším vydání onoho líbesbrífu by se právě toto mohlo v rámci utahování šroubů měnit, takže osvětlení SPZ nechám žít svým vlastním životem.

Elektroinstalace na 660 je dle norem vymyšlena tak, aby odpovídala. To znamená, že v neupraveném stavu se musí po otočení klíčku rozsvítit obrysovky a po nastartování automaticky potkávací světlomet. V našem případě máme světlomety dva, takže je vše vyřešeno tak, že jednotka spíná po nastartování motoru přes relé jednu tumenou čočku a posléze se manuálně přepínámezi drouhou tlumenoi čočkou, nebo dálkovým světlometem. Bylo tedy nutné provést malé úpravy.

1. Vyvést nezapojený vývod z konektoru pravého přepínače pro samostatné zapínání obrysových světel - kabel je vyveden na jednu stranu konektoru, druhá je nezapojená, je tedy nutné / pokud nejsme amatéři / mít zásobu speciálních pinů právě do tohoto konektoru a dodatečně volnou pozici obsadit.
2. Zapojit obrysová světla na nově vyvedený kabel viz bod 1.
3. Na původní vývod obrysových světel přímo z spínací skříňky a potažmo pojistky připojit SPDS.
4.Odpojit relé od řídící jednotky tak, aby do rozsvěcování světel nekecala
5. Přes novou diodovou logiku připojit přepínačem ovládanou čočku pro dálkové a tlumené na původné rel. V tomto stavu tedy zapnutí jakéhokoli velkého světla přepínačem automaticky rozsvítí čočku původně ovládanou motorem.
6. Připojit blokovací vstup SPDS na obrysové světla - na nově vyvedený kabel z přepínače na řidítkách

Systém tedy aktuálně funguje tak, že po otočení klíčkem se rozsvítí SPDS, přepínač je v poloze 0. Při přepuntí do polohy obrysovky se rozsvítí obrysovky a SPDS zhasnou - současně se na nich rozsvítí slabý oranžový pásek.. Při přepnutí do polohy velké světla svítí obrysovky dále současně s velkým světlem jak říká norma. Motor ním už do rozsvěcování nekecá. Tento původní vývod z jednotky je možné připojit na nějaké další relé a použít pro spínání čehokoli, pokud je motor natočený. To už dle fantazie každého soudruha.

Nakonec snad, že SPDS je třeba mít homologované - já jsem konkrétně použil tyto http://aukro.cz/akc...ika-i6091936523.html
Cena je v podstatě zadarmo, homologace je vyznačená na předním plexi číslem státu homologace v kroužku, RL 00 a číslem homologace. Nedělám si vůbec žádné iluze, že si číslo homologace číňan nakreslil podle pozice hvězd na nebi, nicméně pro naše učely je vše jak má být.

• Setkání majitelů 2018

Tento víkend proběhlo už tradiční setkání majitelů motocyklů Jawa 650/660. Podle mých počtů zde bylo 49 motorek a 57 lidí, což je aktuální rekord. Akce byla celkem úspěšná, jediná vada na kráse bylo sobotní počasí, kdy a

Typ: Reportáž
    Vloženo: 20.05.2018
    Uskutečněno: 20.05.2018
  • Olej

Pomalu se blíží sezóna a většina lidi zvažuje zdalipak měnit olej. Existují však ti, kteří olej úmyslně přejíždí s tím, že si na jeho výměnu netroufají, či ti, kteří zase motorku nechtějí vést do motoservisu, aby jim onu

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 02.04.2018
    Uskutečněno: 02.04.2018
  • Děs číslo 158 ze 160

Dneska jedna malá přehlídka děsu běsu. Motorka už při předání výrobcem nestartovala bez pomoci startovacích kabelů z auta. Kousek tuším 158 ze 160. Na první pohled to vypadá, jako přebastlený nějaký starý svazek ze Sport

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 29.03.2018