ČZ 180/487 (1991)

Vlastník Harg
Vloženo 26.7.2015
Aktualizováno 6.3.2016

Oprava/minigenerálka.

Vloženo: 24.09.2015, Uskutečněno: 24.09.2015, Stav tachometru: 16999 km, Zhlédnuto: 15x, Firma: Petr Finstrle-Moto Krnov

Už v podstatě od koupi stroje mám na motorce jeden podstatný neduh. Tedy podstatným neduhem se stal až cca 3 dny zpátky.

Od předchozího majitele je na motorce přidělaný plastový box. Šikovná to věcička, kdyby se mi během jízdy neopírala o červený kryt zadního světla, což se mu nakonec stalo osudným. 4000 km světlo drželo jako přibyté.

Ale právě ty 3 dny zpátky jsem měl trošku závodnickou náladu a bohužel box plný věcí. Nedalo mi to a na polorozbořené cestě jsem zatáhl za plyn, kola kvičela číza pomalu rvala asfalt. Nebýt tam té zatracené díry tak sem dneska vůbec nepíšu. Najel jsem do ní v cca 50 km/h, cosi na motorce zařinčeno. V první chvíli panika že jsem si urval vejfuk, ale nikde jsem si ničeho nevšiml. To až o dalších 100 metrů dál zjištěno že zadní světlo je na padrť. Takže jsme se vrátili, vzali největší zbytky a odjeli.

Další den byl asi ze všech nejkrušnější. Po telefonické domluvě jsem dojel za člověkem prodávajících vskutku hafo dílů na hafo motorek. Moje číza ho fascinovala, že prý tenhle konkrétní typ naživo ještě neviděl a ani nevěděl že se tohle zadní světlo dávalo na nějakou čezetu. To jste věděli že ČZ 180/487.3 má stejný zadní světlo jako Jawa 350/638?

Po dojezdu zpět s novým světlem jsem se rozhodl přidělat box nějak pořádně aby se situace neopakovala. Rozhodl jsem se udělat vzpěru mezi držákem boxu a tlumičem. Takže jsem vzal do ruky francouzák a jal se odšroubovat horní matku tlumiče. Matka rázem na zemi a závit nikde, což je problém vzhledem k tomu, že osa se závitem držící tlumič je pevně přivařená k rámu.

Po urvání závitu i na straně kyvky a jejím porýpání při marných pokusech vyndat alespoň spodní osu jsme společně s otcem přítelkyně udělali výraz: "Tak tohle asi sami nezvládneme" a rychlostí dvou chcíplých šneků odvezli motorku do strojařské dílny.

Nebudu se zabývat detaily, řeknu jen že do horní osy jsme vyvrtali závit a spodní byla vysoustružena komplet nová (ten člověk byl fakt machr!)...

Zde vidíte fotku pravého tlumiče, který jsem ještě nestihl zničit

...A zde levého, opraveného

Rozdíl je minimální, ale všimněte si opálené kyvky, což je pozůstatek po snaze vyndat spodní osu. Bohužel jsem to nedokázal vyčistit.

... Ten den už se na motorce nic nedalo, s radostí v očích z opět funkčního stroje jsme odjeli domů. Pouze se bojím opravy pravého tlumiče, asi se budu muset přípravit na podobný stav šroubů.

Včerejší den jsem se rozhodl postoupit konečně k opravě nosiče. Zjistil jsem (ke své radosti) že vzpěra nakonec nebude potřeba. Bude jen stačit vyměnit gumové průchodky. A přivařit ulomenou část na straně rámu.

Tohle bylo původně ulomené, zde už přivařeno a obroušeno.

Už jen nalakovat a složit. což se dělo dnes

Mezi box a zadní světlo jsem ještě dal malou výstuhu.

Při té příležitosti jsem na Číze udělal několik oprav.

Přechromování parabolek v blinkrech. Musím říct že mě úplně fascinovalo udělat z rezavého škaredého plechu něco, co vypadá jako nové

Provrtání plíšku na zámku víka nádrže (do nádrže se nepřisával vzduch). Sry za kvalitu, fotil jsem to v noci a vskutku nemám moc kvalitní aparát k focení.

Kompletní vyčištění a vymazlení motorky, spojené s promazáním a vyčištěním některých částí.

Obtažení loga ČZ na zástěrce blatníku.

V plánu mám na zimu výměnu za Vape zapalování 12V. Výměnu pravého zadního blinkru (bohužel rupl když jsem čízu položil, ale zatím žije). Kontrolu, případně výměnu částí spojky/převodovky a celkově toho co se schovává pod levým víkem motoru. Výrobu nádržky na olej nějak pěkně neviditelně "zaintegrované" do motorky. S výměnou vape kompletní revizi elektroniky na motorce, tedy zkulturnění hromad kabelů pod sedlem a přístrojovkou, výměnu žárovek za LED žárovky (ať si říká kdo chce co chce já to na tý mašině chcu) a namontování cigareťáku. Mám se na co těšit Určitě sem pak hodím další report.