Motorro Sonny 50 (2012)

Vlastník PBM2
Vloženo 13.8.2013
Aktualizováno 28.2.2018

Vloženo: 12.10.2013, Uskutečněno: 11.10.2013, Stav tachometru: 77 km, Zhlédnuto: 4x

Popis trasy: ul.Ostravská, Dobrá, Nošovice, Vyšní Lhoty, Raškovice, Pražmo, Kamenec, Skalice, Baška, Pržno, Frýdlant nad Ostravicí, Nová Dědina, Čeladná, Kunčice pod Ondřejníkem, Tichá, Vlčovice, Mníší, Hukvaldy, Dolní Sklenov, Rychaltice, Chlebovice, Lysůvky, ul.Ostravská.

Délka trasy: 77 Km

Jednoduché zhodnocení: Dneska jsem se rozhodl, že trochu provětrám strojek a zároveň zkusím splnit jeden z cílů, původně plánovaný na příští sezónu 2014. A to objet nějaké ty kostely. Sedl jsem si k mapě a v okolí bydliště, přesněji mimo město, jsem vyhledal pár kostelů, kterých nakonec bylo objeto celkem 16 ! Ano, čtete dobře. Pro někoho možná malé číslo, ale u každého zastavit, obejít, udělat pár fotek, to celkem zabralo čas a taky jsem na konci cítil celého člověka. Sice jsem neměl osezené pozadí, ale nohy mě celkem bolely. Jinak raději hned z kraje napíšu toto: nejsem věřící, ale ani nemám nic proti víře druhých. Když chtějí věřit, dobře, je to jejich rozhodnutí. Jediné, co nechci, aby mě kdokoliv z nich buď odsuzoval, nebo se snažil mě přivést mezi ně. Jinak je tolik různých pojmů, co se týče označení staveb. Sakrální, industriální, sociální, historické, atd. Jedno se kostelům a jim podobným stavbám nedá upřít (a nechci řešit to, jak se kdysi cirkev dostala k majetkům, případně kdo tyto stavby ve své podstatě zaplatil a postavil, o tom to není). Jsou zajímavé, pro některé lidi inspirující, často poskytují útěchu a jsou místem pro ulevení si, naleznutí klidu, jiní zde hledají umění nebo pouhý chládek v parných letních dnech. Jsou a to je dobře. Protože mají své charisma, historii, místo v dějinách, budoucnost. Ale zpět k jízdě. Neměla být dlouhá, to jsem věděl už v době, kdy jsem ji plánoval. Šlo hlavně o to navštívit a fotografií zachytit alespoň vnejší podobu těchto staveb. Dovnitř jsem nešel, protože to bych stále sundával helmu, navíc některé z nich byly zamčené, protože nebyla doba mše, i když bych na druhou stranu rád udělal pár fotek interiéru. Důvodem pro toto je fakt, že vnitřky kostelů jsou ve většině případů ukázkou mistrovství malířů, štukatérů a sochařů. Ale toto snad někdy jindy, uvidím. Navíc ne vždy je povoleno uvnitř fotografovat jen tak. Postupně jsem projel Farní kostel svatého Jiří - Dobrá, Kostel svatého Jana Nepomuckého - Pražmo, Kostel svatého Martina - Skalice, Kostel svatého Váslava - Baška, Katolický kostel Narození Panny Marie - Pržno, Kostel svatého Bartoloměje - Frýdlant, Kostel Svatého Jana Nepomuckého - Čeladná, Kostel svatého Prokopa a Barbory - Kunčice, Kostel Československé církve husitské - Kunčice, Kostel svaté Máří Magdaleny - Kunčice, Kostel svatého Mikuláše - Tichá, Kostel Všech svatých - Vlčovice, Kostel svatého Maxmiliána - Hukvaldy, Kostel Svatého Mikuláše - Rychaltice, Kostel svatého Cyrila a Metoděje - Chlebovice a Kostel Panny Marie Sněžné - Lysůvky. Takže celkem hezká sbírka Střídaly se slohy, tvary, stavy, prostě na každém se dalo najít něco nového a zároveň měly něco společné. Některé měly střechy ve tvaru špice, jiné klasický cibulovitý tvar, další lehký nádech do staveb, podobných stavbám ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Jedny byly relativně čerstvě opravené, na jiných se už podepsal čas, další byly opravené, ale podle všeho nekvalitně, takže omítka opadávala nebo chytala různé barvy a fleky. Prostě skládačka stylů, stavů, tvarů, barev. A jak jsem už napsal, nebyl jsem uvnitř, to by bylo ještě zajímavější. Ne každý zajde do kostela, ještě tak na dovolené v Praze a podobně. A přitom není třeba jezdit do tramtárie, aby člověk našel zajímavé objekty ve svém relativně blízkém okolí a třeba uvnitř nich nabyl trochu toho klidu v dnešní uspěchané době nebo nalezl odpověď na některou svoji otázku, případně alespoň na okamžik zapomněl, jak rychle plyne čas. Jestli můžu doporučit, zkuste si někdy najít čas a jen tak cestou zaskočit do odlehlého kostela, který může obsahovat právě ten hledaný ostrůvek klidu nebo umění.

Odkaz na fotogalerii:Druhé ukončení sezóny - kostely Druhé ukončení sezóny - kostely

P.S. Omlouvám se za nižší kvalitu fotografií. Svůj fotoaparát jsem půjčil na promoci a použil jsem starší Samsung. Bohužel jde poznat, že není ani po optické, ani po programové stránce už nejmodernější, takže fotografie jsou tmavší a lehce zrnité. Škoda. Bohužel jsem se spolehl na automatickou předvolbu a na malém displeji se fotky tvářily dobře. Až doma jsem zjistil, že jsou, jaké jsou. Ale snad to alespoň trochu stačí pro představu, jak který vypadá

• Po mimosezónní údržbě

Dlouho jsem nic nenapsal. Nebyla to ale zcela moje vina, protože jsem během posledních několika měsíců byl dosti často na návštěvě u doktora. +o( Takže jsem měl jiné starosti, než hledat potřebné součástky, provádět

Typ: Údržba
    Vloženo: 07.05.2016
    Uskutečněno: 07.05.2016
  • Co se může stát aneb i takové bývají následky...

Každý, kdo jezdil nebo jezdí na motorce, skůtru nebo čemkoliv tomuto podobném, se s tím už setkal nebo se do podobné/ stejné situace dostal. Havárie. Občas je osudová, občas jen "pohrozí", aby si dotyčný uvědomil, že pří

Typ: Havárie
    Vloženo: 14.03.2016
    Uskutečněno: 14.03.2016
  • Zapomněl jsem ještě na něco?... - část 4.

26.12.2015 - Jak postupně přecházím z levé strany přes sedlo na pravou stranu, dostal jsem se po nasazení předního kola k práci na zrcátkách a držáku plexi. O co jde zde? Obě věci prohodím a začnu držákem. Dosud měl za

Typ: Údržba
    Vloženo: 26.12.2015