Honda Forza 125 (2016)

Vlastník Gandalf007
Vloženo 20.4.2017
Aktualizováno 19.11.2019

Hbitý městský strojek, který se nelekne ani okresky a na skok ani rychlostní silnice. Za to ale překvapí skvělou ekonomikou provozu.

Motorka koupena od FIRMA:Autoelegance Brno (Brno-Řečkovice)

První dojmy - Nesmírně agilní strojek pro městský provoz, alespoň pro mne, protože jsem nikdy neměl vyloženě malinký skútr. Krásně jde do zatáček, odpružení slušně filtruje nerovnosti při zachování vyváženého kompromisu mezi komfortem a bezpečností podvozku. Při rozjezdu je samozřejmě znát kubatura, takže motor nejdřív vyskočí do otáček a pak sepne spojka a stroj se dá do pohybu. Ovšem oslovilo mne schopné zrychlení ve vyšších rychlostech, např. 60-80 km/h nebo i 80-100 km/h. Příjemně překvapil také výkon předního LED reflektoru za jízdy v noci.

Motorku bych doporučil pro - Doporučuji každému, kdo je limitován sk. B, ale nechce být omezován úložným prostorem, komfortem jízdy ani výkonem motoru (v rámci kubatury samozřejmě). A nebo jako praktický doplněk k motocyklu, jak jsem ho pojal já. Ano, kupní cena není vůbec nízká, ale třída X-Maxů, Downtownů nebo větších Symů (o X10 nemluvě) se zkrátka v této cenové hladině pohybuje. A mě se Forza v prvé řadě líbí :-)

Doplňky na motorce - Prozatím jen nosič pro top case Shad SH 49, který využívám na oba stávající stroje. Zvažuji ještě buď deflektor na plexi od MRA nebo zvýšené plexi od Puig (Givi je vysoké už příliš). Jinak to není stroj na šperkování, ale zkrátka poctivý dříč

Nedávno jsem si pořídil Hondu CTX 700 a od počátku mi bylo jasné, že k ní časem asi přibude malá osminka pro město a okolí. Ne snad proto, že bych chtěl ušetřit... tudy cesta opravdu nevede. Ale je jednodušší, mrštnější, pod sedlem stále dost slušný prostor + možnost top case, nemaže a nečistí se řetěz , náklady na servis a palivo jsou méně než poloviční - zkrátka na jízdy do práce, na nákupy nebo jen tak kousek za kamarády nemá konkurenci. Model Forza 125 si mne získal už samotným vzhledem, napomohly i pozitivní hodnocení v testech i od známých. Původně jsem nechtěl do osminky sypat tolik peněz, ale pak mi prodejce ukázal první kousek MY 2017 v kombinaci stříbrná-modrá... a nebylo co řešit Teoreticky přicházel v úvahu ještě N-Max, ale nechtěl jsem tříštit park mezi různé značky. PCX mi bylo malé a SH mi zase nesedí koncepčně. Jednu variantu bych možná do budoucna upřednostnil a to by byl zcela identický stroj s motorizací 250-300, ale to by znamenalo minimálně dvojnásobnou cenu za řemen a další "příplatky". Tohle je zkrátka ideální doplněk k motocyklu. Servisní intervaly jsou sympaticky nastavené (základní je 6000 km), litr motorového oleje je k smíchu a místo olejového filtru jen sítko. Filtru vzduchu po dvou letech a kapaliny po 2 a 3 letech. Svíčku vyměním dle manuálu tak max 2x za plánovanou dobu vlastnictví
Abych dodržel nápovědu osnovy - zatím žádné závady, skútr patří samozřejmě na silnici a na delší cestování mám CTX. Jízdní vlastnosti jsem popsal už výše, jen doplním, že příjemně mne také překvapila účinnost a dávkovatelnost dvojice kotoučových brzd. Jediný drobný nedostatek, na který se dá zvyknout, je fakt, že pokud se nenahnu a těsně za mnou jede automobil, v zrcátkách ho neuvidím.

Gandalf007
Gandalf007 napsal 24.04.17 v 11:54

Rhagnhar: Cenový rozdíl je tam skutečně citelný. Racionálně je třeba říct, že Honda jistě nemůže být bezmála dvakrát lepší. Ale je to jiná kategorie skútru, porovnatelný je u Yamahy X-Max, který je cenově zase jinde. Nezbývá než si na ně sednout, osahat a nejlíp projet, nechat na sebe zapůsobit. Nikde není psáno, že za 2-3 roky po menším levnějším skútru nedojde k výměně za lepší osminku a nebo taky k motoškole a nějaké třístovce, která je cenově takřka srovnatelná, ale jízdě zcela jinde

kobra33
kobra33 napsal 23.04.17 v 16:03 10b.

Ve 125 asi jedna z NEJ, super stroj. Ať šlape.

Rhagnhar
Rhagnhar napsal 23.04.17 v 15:21 10b.

Krasný, příští rok plánuju na výlety a do práce nějakou 125 (mam jen B) favorit je zatím Nmax ale pořád mám v hlavě brouka jestli nešetřit o rok dýl na Forzu. Jde mi o to jestli se to skoro za dvakrat vetsi cenu vyplati... Jestli ten Nmax nezvladne to co forza... S tim ze rychlost bude asi o par km/h mensi. Diky za nazor

matti
matti napsal 21.04.17 v 20:51 10b.

Krásná recenze.At jezdí obě Hondičky!!

Gandalf007
Gandalf007 napsal 21.04.17 v 12:51

Geodet: To ne Jen se to tak sešlo a prodejce přidal i slevičku.