MV Agusta Brutale 920 & Triumph Speed Triple 1050
Text: Tomáš Mikšovský , Petr Poduška | Foto: Jiří Jevický | Zveřejněno: 15.9.2011 | Zobrazeno: 54 243x
V dnešním testu se sešly motocykly dvou značek, které lze bez větší nadsázky označit za exotické, nebo alespoň za méně rozšířené. MV Agusta ani Triumph rozhodně nepatří k tuctovkám, které byste potkali na každé křižovatce. Obě značky se však snaží využít vzrůstající popularity velkých naháčů, a nás zajímalo, jak se jim to daří.
Více než úsporný program se na designu projevil spíš záměr více přizpůsobit nový model každodennímu používání a dostat se s novým modelem mezi širší veřejnost. Výsledkem této snahy je například jednodílné sedlo, na kterém najde větší komfort nejen jezdec, ale případně i druhý člen posádky. Konstruktéři snad jen mohli při vývoji sáhnout po trochu hrubším, méně klouzavém potahu.
Směrovky se odstěhovaly ze zpětných zrcátek na klasické držáky kvůli údajné lepší viditelnosti v provozu, i když za touto změnou jsou vidět především finanční důvody. V zásadě ale všechny charakteristické prvky zůstaly tak, jak Brutale známe - příhradový rám, prolamované křivky nádrže a plastů, letmo uložené zadní kolo, tlustá přední vidlice sevřená v masivních brýlích, šikmo seříznuté koncovky výfuků, unikátní ráfky. Ani snížení výrobních nákladů nijak neubralo na kráse jednomu z nejpohlednějších motocyklů na světě.
Nově se na 920 objevuje vypínač varovných světel, ale ani zde není zas tak velký důvod k radosti. Rozhodně nečekejte, že by čtyři blinkry šly zapnout za jízdy, protože ovladač je umístěn tak nešikovně, že se v rukavicích špatně nahmatává i na místě. Naopak velkou pochvalu si zaslouží dobře tvarované páčky, které se příjemně ovládají, a dobře se dávkuje intenzita stisku. Tvar a výška řídítek perfektně vyhovují účelu, pro který je Brutale 920 určena – dovolují uvolněný posez bez zbytečného zatěžování předloktí a zápěstí. Pod rozšířenou vrchní plochou se palivová nádrž výrazně zužuje, a kolena se tak mohou dostat hodně blízko k sobě. Drobný nedostatek představují stupačky – ani ne tak jejich poloha, ale tvar a povrch. Při průjezdu zatáčku se kvůli kulatému zakončení nedá moc spolehlivě opřít, aniž by bota neklouzala.
Brzdový systém obětoval úsporám přední monobloky Brembo, ale i radiálně montované čtyřpístky od stejného výrobce, doplněné opletenými hadicemi, odvádí svou každodenní práci ve srovnatelné kvalitě. Zadní čtyřpístkový třmen najde výborné uplatnění při pomalém projíždění městem.
Vstřikování Mikuni spolupracuje se stejnou řídící jednotkou Magneti Marelli 5SM, jaká se používá u top modelu 1090 RR, a nabízí možnost výběru ze dvou palivových map (Normal a Sport) a osmi stupňů kontroly trakce. Tady je třeba ale uvést na pravou míru, že se jedná o výrazně zjednodušenou variantu. Na rozdíl od běžných systémů, které průběžně sledují rychlost otáčení obou kol a reagují v situaci, když se zadní pohybuje rychleji, se systém kontroly trakce u Brutale 920 obejde bez čidel otáčení a nebezpečnou situaci vyhodnocuje jen na základě náhlého zvýšení otáček zadního kola. A namísto standardně používaného děrovaného talíře čidla snímají pohyb šroubů na rozetě. U nejlevnější Brutale musíte oželet také antihoppingovou spojku – pořád se ale bavíme o motorce pro každodenní potešení, a ne speciálu na okruh.
Stav mezi 4 a 9 tisíci otáčkami se dá těžko popsat, a jediné slovo, které se významem alespoň trochu blíží, je nirvána. A když se k tomu přidá úžasně lehká, až předvídavá ovladatelnost, náchylnějším jedincům vážně hrozí pobyt na oddělení pro léčbu závislostí. Ale jak už bylo řečeno: když víte co v ní dřímá a najdete svůj limit, do kterého jí dokážete zvládat s chladnou hlavou, může být i šikovným dopravním prostředkem na bezproblémové přesuny po městě.
Názor druhého redaktora
Tahle Italka je kapitola sama. Z mého pohledu se jedná o značně výkonný, sportovní stroj, na kterém si užijete spousty zábavy a pokud v sedle téhle Brutalky strávíte zbytek Vášeho života, opravdu Vás bude bavit po celou tu dobu. V momentě, když jsem se posadil za řidítka, měl jsem zvláštní dojem, jako by mě chtěl někdo vyhecovat k maximálnímu výkonu a tak jsem tak činil. Plný plyn a mizím v dálce po zadním kole, a přestože jsem nikdy na ní předtím nejezdil, vše mi padne do rukou a já mám nebývale velkou jistotu.Tenhle kousek nejenže vypadá skvostně, ale rovněž perfektně funguje. Nejvíce mi sedla odezva spojkové páčky a přední brzda. Spojka je trochu tvrdší a to mě vyhovuje, co bylo ale podstatné je její přesnost a plynulost přenášet točivý moment. I když se jedná o řadový čtyřválec, spodek motoru je neurvale silný a postavit motocykl do svíčky v nízkých otáčkách dovedete rychlejším otočením plynové rukojeti.
Podvozek je oproti Speed Triplu o dost užší a to byla voda na mlýn při jízdě na silnicích mimo město. Motorka však není bez negativních poznatků. Tak třeba nešťastně umístěný přepínač směrových světel byl namístě klaksonu a naopak a tak velmi často jsem před odbočením troubil. Toto je pouze otázka zvyku, horší byl problém s přístrojovou deskou, která ne a ne poslouchat. Orientace v menu je složitá a funkčnost dvou gumových tlačítek je 50:50. Motoricky a jízdně se jedná o sakra povedený kousek italských návrhářů, jen snad poslední výtku bych měl k sedlu, které nemá žádný vzor a zaujímá značně velký sklon k nádrži, takže na delší jízdy si zabalte suspensor. Pokud chcete mít v garáži nekompromisní motocykl vhodný na učení kaskadérských kousků, tak toto je zajímavá volba.
Redakční video
Informace o redaktorovi
Tomáš Mikšovský (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 174 cm
Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)