Suzuki DL 1000 V-Strom
Zdroj: Mirek Severa | Zveřejněno: 20.11.2001 | Zobrazeno: 78 126x
Ještě před několika málo léty bylo možné každý nově vyrobený motocykl zařadit do jedné z pěti kategorií. Tyto kategorie měly po desetiletí neměnné pevně ohraničené rysy. Vstupem do nového tisíciletí se dá říci, že ze stávajícího členění motocyklů nezůstal „kámen na kameni“. TTD nově vyráběných motocyklů doslova infiltrovali z jedné kategorie do druhé a je již prakticky nemožné, nově do výroby zaváděné modely „zaškatulkovat“ do notoricky známých tříd. Ne jinak je tomu i u Suzuki DL 1000 V-Strom.
Kapitoly článku
SPORT ENDURO TOURER
a nelze jinak, nežli tuto novou a velmi přitažlivou kategorii akceptovat, neboť si získává - hlavně v Evropě stále více vyznavačů, kteří touží po dobrodružství. Tato kategorie strojů jim jej dopřeje přímo plnou náručí a navíc je takovýto motocykl dopraví, (mnohdy je trasa za vysněným cílem vnímána jako nutné zlo) velmi rychle a pohodlně k novým nevšedním zážitkům. Proto nemůže být pochyb, že si tuto třídu oblíbí zejména lidé s dobrodružným a mladým srdcem.
V-Strom
přichází se zcela nově navrženým, z lehkých slitin vyrobeným dvojitým rámem, kdy je jeho podstatná, velmi čistě zpracovaná část vystavena na obdiv kolemjdoucích. Při výrobě tohoto rámu byla kladena zvláštní zřetel nejen na jeho tuhost, ale nezapomnělo se rovněž na detaily, jako je například vodítko řetězu v oblasti uchycení zadního kyvného ramene, které rovněž z hliníku vyrobenou „kyvku“ chrání, (při extrémním propružení centrální seřiditelné jednotky, která zabezpečuje zadnímu kolu zdvih 163 mm !) před nežádoucím třením.
suché hmotnosti - 209ti kg
V-Stromu. Do tohoto nádherného rámu byl osazen čtyřtaktní vidlicový - V90° kapalinou chlazený dvouválec za jehož základ posloužil osvědčený motor TL 1000 Tento byl však výrazně přepracován a to především s ohledem na zlepšení výkonnostních parametrů a splnění emisních limitů. Nově koncipovaný motor s vrtáním 98mm a zdvihem 66mm jehož objem je 996cm3 byl osazen nově řešeným DOHC rozvodem se čtyřmi ventily na válec. Tyto ventily dostaly nejen nově řešené kombinované ovládání (ozubená kola + řetízek, čímž se podařilo snížit stavbu motoru), ale pracují v nižším zdvihu a jsou rovněž nově načasovány. Nově zde byla aplikována technologie úpravy povrchu válcůSCEM
(Suzuki Composite Electrochemical Material) – jedná se vlastně o obdobu Nikasilu. Aplikováním, (nickel-phosphorus-silicon-carbide) na povrch válce dochází nejen ke snižování vzájemnho tření s pístem na minimum a skvělému odvádění teploty (což umožňuje osazení pístu s minimální vůlí a tím zlepšení komprese a životnosti), ale je rovněž pohlcován hluk motoru. Takto upravená pracovní plocha válců rovněž umožnila použití kovaných pístů nové konstrukce. Tyto mají se své horní části umístněné kroužky profilu písmene „L“. Tímto bylo dosaženo lepšího utěsnění spalovacího prostoru ve vyšších otáčkách. Moderně řešené elektronicky řízené vstřikování paliva zabezpečuje stroji vynikající pružný chod v celém rozsahu otáček, poměrně příznivou spotřebu a ve spojení s katalyzátorem hodnoty emisních limitů splňujících přísnou normuEuro-2
. Nedílnou součástí motoru jsou technicky zdařile řešená sací hrdla s vnitřním průměrem 45mm. Každé má dvě škrticí klapky na válec. Vrchní škrtící klapku ovládá řidič plynovou rukojetí a spodní je řízená elektronikou. Hodně stručně řečeno: spodní škrticí klapka si „přečte“ polohu horní a svou polohou přizpůsobí rychlost vtoku na optimum v závislosti na momentální potřebě motoru. Tento systém zastává rovněž funkci automatického sytiče, takže je motocyklu naprosto neomylně připravena směs pro snadné nastartování za všech podmínek.