Honda CRF450R 2011
Text: Vláďa Novotný | Foto: Jiří Jevický , Radek Lavička | Zveřejněno: 24.11.2010 | Zobrazeno: 23 520x
Ken De Dycker a Shaun Simpson se pro rok 2011 upsali týmu LS Honda Racing. V příští sezoně se tedy o světové bodíky budou rvát ve stupačkách červených strojů ze země vycházejícího slunce. Jejich nářadíčkem bude Honda CRF450R modelového roku 2011, které jsme se podívali na kobylku.
Kapitoly článku
Honda CRF450R si svou zásadní proměnu odbyla už u modelového roku 2009. Tenkrát dostala nový hliníkový rám a karburátor nahradilo elektronické vstřikování paliva. Modelový rok 2011 není po technické stránce pro řadu CRF450R sice tolik zásadní jako ten 2009, ale několik důležitých změn červená mašina třídy MX1 rozhodně zaznamenala.
My jsme se o nich dozvěděli víc od Václava Železníka z Hondy Česká republika:
Pokud budeme pokračovat na motocyklu směrem dozadu, dojdeme k výfukové soustavě. Tlumič narostl objemově jak u dvěstěpadesátky, tak u této čtyřistapadesátky o 1400 kubických centimetrů. Změna proběhla díky hlukovým předpisů FIM, takže tlumivka je už na
Jízdní dovednosti jsou závislé na odpruženi značky KYB a dvojitém páteřovém hliníkovém rámu. Přední kompletně stavitelná dvoukomorová vidlice disponuje zdvihem 273 mm a zadní kompletně stavitelné odpružení Pro-Link s přepákováním, zdvihem 320 mm. Rozpantované řidítka by měl krotit inovovaný tlumič řízení HPSD se zvětšeným průměrem.
Sedlo nového CRF450R je posazeno 954 mm nad zemí a touto hodnotou patří mezi nejníže položené ve své třídě (RMZ=955mm, KXF=960mm, SX-F=992mm, YZF=999 mm, TC=963mm). Přední dvoupístková a zadní jednopístková brzda Nissin hlodají zubaté kotouče shodných průměrů 240 mm. Poradit si musí se 107,6 kg těžkým céerefem (pohotovostní hmotnost), jehož rozložení váhy je v poměru 53,2 kg na předku a 54,4 kg na zadku. Do nádrže velkého CRF naládujete 5,7 litrů benzínu, což není zrovna moc (RMZ=6,2 l, KXF=7 l, SX-F=7,5 l, YZF=6 l, TC=8,5mm).
Po designové stránce došlo jen k nepatrným změnám. Ty se týkají polepů spojlerů, které stejně většina majitelů vymění. Plasty jako takové zůstávají beze změn. To platí i pro bílý zadní blatníček, který na motokrosových tratích poslední dobou hodně letí. Stejně jako čtyřistapadesátkové CRF modelového roku 2009 a výše, dostaly bílý blatník také desítkové KTM a jedenáctkové TM. Praktickou vychytávkou „velkého“ céerefka je madýlko pod sedlem na levé straně. Sice není nijak velké, ale k usazení mašiny do koleje na startovním roštu naprosto postačující. Výfukový svod mezi předním kolem a motorem se zdá být dost na ráně, ale co jsem viděl céerefka po tratích, většinou byla roura bez větších záseků.
První den vyrážíme na slapskou motokrosovou trať. Několik předchozích dnů nám propršelo, takže povrch je hodně mokrý a kluzký. Céerefko si pěkně prohřálo kosti, a tak se můžu vydat obrazit první kola technicky náročné trati. Už při nasednutí je znát v porovnání s konkurenčními motokrosy níže položené sedlo. Samotné sedlo je tak akorát tvrdé a jeho povrch neklouže. Co se ostatních ovládacích prvků týče, nemám s ničím větší problém a upravuji si jenom polohu obou páček. Nicméně páčku spojky bych klidně uvítal položenou o něco blíže k řidítkům a zrovna tak by nebyl vůbec od věci její lehčí chod. První kola vůbec netlačím na pilu a hlavně se snažím sžít s mašinou a tratí.
Už v tomhle tempu pociťuji silný zátah Unicamu od spodku, který pokračuje dál do středních otáček. I když céerefko vystřeluje ze zatáček s obrovskou chutí, nedá se o něm říct, že by bylo kdo ví jakým agresorem. Ba naopak, CRF450R působí jako hodné a čitelné motokrosové nářadíčko s plynulým nástupem výkonu. Přispívá k tomu i umírněný zvukový projev, který spolehlivě „drží při zemi“ delší tlumič výfuku s netradičně malým otvorem. Díky použitelným nízkým a středním otáčkám se dají zatáčky v sedle velkého céerefa projíždět na vyšší rychlostní stupně a při výjezdech není potřeba spojkovat. Vršek motoru se více projevuje až druhý den na další motokrosové trati s delší rovinkou.
Motor funguje velice slušně i nahoře a rozparáděné čtyřipáďo je potřeba často krotit pomocí brzd od Nissinu. Při rychlejším tempu a ostřejším dobržďování si brzdy příliš chvály nezaslouží. Na páčku přední brzdy je potřeba vyvíjet větší sílu, aby se dostavil adekvátní brzdný účinek. Bohužel po této stránce Honda na konkurenci poněkud ztrácí.
Závěrem musím konstatovat, že Honda CRF450R na mě zapůsobila jako vyrovnaná a velice čitelná motokrosová mašina, která rychle neutahá prudkou reakcí na plyn. Z mého pohledu
Informace o redaktorovi
Vláďa Novotný (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 173 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)
Radek Lavička - (Odebírat články autora)