Harley Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
Text: Filip Tichý | Foto: Jiří Jevický | Zveřejněno: 29.10.2009 | Zobrazeno: 41 185x
Dlouhé jméno naznačuje dlouhý rodokmen, který v tomto případě sahá až do roku 1965. Tehdy poslední generace cestovních hádeček s dvanáctistovkovými motory panhead dostala elektrický startér a továrna to oslavila novým názvem Electra Glide. Od elektrického startéru až do dnešní podoby tento model urazil dlouhou cestu plnou změn, i nadále ale zůstává špičkou nabídky v cestovním segmentu HD a pro někoho i absolutní špičkou mezi motorkami s americkým duchem.
Kapitoly článku
Electra Glide mašina je totiž jako víno - má obrovské charizma, s věkem neztrácí na svých kvalitách a starší „modely“ leckdy dokážou fajnšmekry oslovit víc než nová moderna vyrobené pomocí nejnovějších technologií.
Design a konstrukce
Při pohledu z boku samozřejmě musí hlavní roli hrát nádherný V-Twin s mohutnou chromovanou převodovou skříní, svůj díl pozornosti si ale vyberou i hranaté boční kufry a pod nimi ukryté výfuky. Letošní dvoubarevné provedení navíc umí zvýraznit i novou nádrž na 22,7 litrů a naopak opticky zmírnit mohutnost zadního kufru. Litá kola s 28 loukotěmi vypadají podobně masivně, jako celá tato mašina.
Posaz a ovladače
Hned před jezdcem je velká chromovaná krytka víčka nádrže, tankování tak drobet připomíná řešení u aut. Odemknete víčko a pod ním je teprve šroubovací uzávěr, celé to vypadá tak trochu starobyle, tady by možná klasické víčko z ostatních model HD udělalo lepší dojem? Na displeji jezdec najde všechny údaje o motorce, kilometrech a teplotě, na které si jen vzpomenete, včetně chytrého palivoměru s ukazatelem dojezdu. Je tu signalizace nastavení tempomatu páčkami na pravém řídítku nebo naladění rádia či CD a hlasitosti ovladači na levém řídítku. Jen to ovládání rádia mi přišlo až moc titěrné a v rukavicích jsem občas místo ztlumení přeskočit na další stanici. Stereosystém s čtyřmi 80wattovými reproduktory a vestavěným interkomem dokáže zpříjemnit každou jízdu a jsem si jistý, že vaše spolujezdkyně si ho rychle zamiluje.
Jelikož jedeme na HD, nelze nezmínit i svérázné ovládání směrovek pomocí tlačítek na obou řídítkách. Dá se na to rychle zvyknout a systém navíc za křižovatkou směrovky po vyhodnocení otáček a řazení sám vypne, takže se nemusíte o nic starat. To samé platí i o „dálkovém klíči“, který vám umožní nastartovat motorku jen tehdy, pokud máte v kapse klíč se snímačem na dálku, stačí otočit voličem do jízdní polohy a stisknout startér. Pokud tedy nemáte uzamčená řídítka, triumfální odjezd se obejde bez strkání klíčku do zámku a vy můžete od chodníku vyrazit ve stylu amerických policistů při honičce za padouchem. Ovšem připravte se na mohutnou ránu, se kterou se motor obvykle probouzí k životu!
Motor a převodovka
Převodovka je kapitola sama o sobě, takové řachy při řazení nižších kvaltů prostě nikde jinde nezažijete - tedy pokud se nejedná o poslední fatální zařazení vašeho stroje před generální opravou převodovky. Jednička a dvojka jsou hodně dlouhé, přistihl jsem se, že občas při jízdě přes ves podřazuji až na dvojku, to jsem od cesťáku zrovna nečekal. I ostatní kvalty jsou laděné spíše na klidnou jízdu „na krouťák“ a při svižnějším použití šestku moc nevyužijete. Ovšem i s Glajdou se dá jet pěkně rychle a pořádně si zařádit, jen k tomu celkové ladění stroje až tolik nevybízí.
Odpružení, jízda, brzdy
Electra Glide je po stránce ovladatelnosti dokonale vyvážený stroj a i přes vysokou hmotnost umožňuje podstatně jednodušší a příjemnější otáčení nebo proplétání po městě než ostatní „cestovní cruisery“. V nižších rychlostech působí svižným a obratným dojmem, jak ale zrychlíte a začnete se vrhat do zatáček, vyžaduje trochu víc pečlivého vedení než podobné mašiny. Je ale otázka, jestli právě to nedělá z jízdy na tomto ignotu takovou zábavu. Prožitek zvyšuje i mohutná přední kapotáž, která přináší požitek z ovládání takového mastodonta a překlápění mezi zatáčkami je rázem jízda ve velkém stylu. Limity vám ovšem brzy připomene škrtání stupaček, které se ale dostaví až v pořádných náklonech.I přes původní určení na americké dálnice zvládá odpružení nástrahy českých silnic naprosto v pohodě, jen se musíte smířit s menší odezvou od předku na nerovnostech. Podobný pocit, že vůbec nevím co se vepředu děje, jsem měl snad jen na Goldwingu. Odpružení se připomene také při brzdění, kdy se předek citelně potopí dopředu a jezdec si rád vzpomene na ABS. U takhle těžké a mohutné mašiny, u které navíc případný pád na bok asi bude docela výraznou finanční tragédií, je ABS dokonalým pomocníkem a zvlášť u zadní brzdy jsem drnčení páky využíval hodně často. Přední čtyřpístková brzda vyžaduje pořádný stisk na páčce, jinak je naladěná spíš na cestovní charakter.
Spolujezdec a cestování
O pohodlí spolujezdce asi nejvíc vypoví pohled na luxusní křesílko s reproduktory po stranách a mohutnými sklopnými stupačkami. Mohutná opěrka je součástí zadního kufru, kam se vejde pořádná nálož cestovních potřeb a ještě asi nebude problém toho dost uvázat na víko. Boční kufry mají trochu složité otvírání a ani po stránce kapacity na tom nejsou nijak oslnivě, sem přijdou spíš menší a těžší věci ale jinak sem nenacpete ani malou otevřenou helmu. Při výpočtu průměrné spotřeby při testu jsem se dostal pod hranici sedmi litrů, ovšem troufám si tvrdit, že při dovolené bych se v pohodě dostal na pět a půl.Shrnutí
Informace o redaktorovi
Filip Tichý (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 195 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)