Jawa 660 Sportard se představuje

Roky byla ve vývoji, dlouho na ni věrní fandové značky čekali, a když už je konečně na světě, nikdo stále mnoho neví. Řeč je o nové Jawě 660 Sportard, která je už pár týdnů na světě. Jelikož však týnecká společnost na reklamu a komunikaci s médii moc nesází, začal se Sportard prodávat bez jakéhokoliv marketingového humbuku, a tak jsme se sami pokusili zjistit některé informace, o nichž se nejen na našem fóru živě diskutuje. Dobrou zprávou rozhodně je, že všichni se s novou Jawou budeme moci seznámit už tuto sobotu u příležitosti prvního z řady Jawa-dnů.

Jak to s Jawou po roce 1989 vypadá, vědí u nás asi všichni, kdo se o motorky aspoň trochu zajímají. Ztráta tradičních odbytišť, technologická stagnace výroby, neprůhledné majetkoprávní vztahy, to vše a možná spousta dalších záležitostí, o nichž možná nemáme ani potuchy, hrály svou roli při úpadku kdysi slavné značky. Ačkoliv Jawa během posledních dvaceti let uvedla na trh několik nových modelů, žádný z nich nedokázal v tvrdé konkurenci otevřeného trhu byť jen připomenout někdejší popularitu největší české motoznačky. Skoro jako o propadáku se pak dokonce dá hovořit o zpočátku ambiciózním projektu Jawy 650 s motorem Rotax, který se v roce 2004 objevil v několika verzích (Classic, Style, Bizon, Dakar) a který měl po zákazu prodeje nesmrtelných třistapadesátek otevřít Jawě cestu do kategorie „plnohodnotných“ čtyřtaktních strojů. Bohužel víme, jak to dopadlo. Neustálé technické problémy i toho nejzákladnějšího charakteru (slabé praskající dráty v kolech, nekvalitní elektroinstalace atd…) ve spojení s chybějící servisní sítí a vysokou cenou oproti spolehlivější konkurenci způsobily, že si 650ku pořídili jen ti opravdu nejvěrnější jawaři. To samozřejmě na stabilizaci společnosti nestačilo a Jawa 650 skončila spíše jako sběratelský artikl srdcařů, kteří museli věnovat moře času, úsilí a peněz, aby svou motorku vyladili aspoň do přijatelné (spolehlivé) podoby.
Když byl proto před více než dvěma lety oznámen vývoj dalšího velkého čtyřtaktu, tentokrát s motorem Minarelli 660, mnozí si klepali na čelo. Vzápětí se ale rozproudila čilá diskuze, jak by nová Jawa (ne)měla vypadat, co by měla nebo neměla mít… Od uvedení prototypu na Motocyklu 2009 uběhly dlouhé dva roky, během nichž se stále spekulovalo - faktů a konkrétních informací, co to v Jawě vlastně vzniká, bylo jako šafránu. Aby také ne, když vedení týnecké společnosti tak nerado komunikuje s veřejností i novináři. Uvedení 660ky bylo po planých slibech neustále odkládáno, Jawa se k situaci vyjadřovala vyhýbavě. Na tom se nic nezměnilo ani letos v březnu před motocyklovými výstavami, které mohly být dobrou (a možná i poslední seriózní) příležitostí, jak novou Jawu důstojně představit veřejnosti. Ačkoliv byla týnecká značka dlouho v seznamu vystavovatelů Motosalonu 2011, těsně před výstavou z něj zmizela, k čemuž se vedení společnosti odmítlo vyjádřit - dle obchodního manažera Jawy pro tuzemský trh Jiřího Krafta byla důvodem zpožděná dodávka komponentů pro sériovou výrobu.
Podle posledních zpráv je však Jawa Sportard 660 už téměř měsíc v prodeji. První prodaný kus již jezdí v Rusku, kde podle týnecké společnosti sklidil na motocyklové výstavě velmi pozitivní ohlas, podobně jako na nedávné výstavě v Irsku, a připravuje se také export do Belgie (viz video z výstavy).

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

U nás zatím prvních pět zákazníků čeká na „první edici“ (tzv. nultou verzi) Sportarda, která se však vinou objemné zakázky dvoudobých třistapadesátek do zahraničí mírně opozdila. Nultá edice v počtu celkem 20 kusů za 168 500 Kč má však „nadstandardnívýbavu v podobě pneumatik Continental Conti Road Attack (zadní plášť navíc 180ku oproti standardní 150ce), svařovaná řidítka, diodová světla a čiré mini-blinkry. Pozdější série Sportarda, o níž podle Jiřího Krafta projevily předběžný zájem desítky zákazníků, půjdou s cenou o něco níže. Do konce září navíc platí speciální akce, kdy ke každé zakoupené Jawě obdrží zákazníci přilbu, bundu a tričko, a ke Sportardu navrch víkendový pobyt na české chalupě.
A co nabízí samotná Jawa Sportard 660? Především starý známý jednoválec Minarelli 660 ccm, s nímž se už nějakou dobu setkáváme třeba u Yamahy (modely XT a Ténéré). Tenhle vyhlášený držák o výkonu 48 koní při 6000 ot. a krouťáku 57,5 Nm o 500 ot. níže nabízí především výborný poměr cena/výkon/spolehlivost. Pětirychlostní Sportard o provozní hmotnosti 198 kg (tedy s plnou 15 litrovou nádrží) vyjel na sedmnáctipalcových kolech s nazutou 120kou vpředu a 150 vzadu (případně je připravena „motardovitější“ verze 130/180.
Zajímavý je také výčet provenience jednotlivých komponentů, který dokazuje, že nová Jawa není žádná asijská skládačka. Z domácí výroby pochází rám motocyklu, brýle, výfukový systém, středy kol s výpletem, řetěz, sedlo a nádrž s plasty. Z Itálie pochází kromě motoru Minarelli také přední teleskopy Paioli, zadní kyvná vidlice, tlumící jednotka Bitubo a ovládací přepínače. Chladič a ráfky jsou německé provenience, vstřikování a airbox z Japonska. Přístrojovka se vyrábí na Taiwanu a „Made in China“ byste našli na brzdových třmenech Brembo (totožné s Yamahou 660 Ténéré). Jawa slibuje, že se poučila z potíží, které provázely výrobu předchozí 650ky, a že nyní kladla na výběr kvalitních komponentů velký důraz.
V našem fóru nebo na oficiálních facebookových stránkách Jawy již ohledně Sportarda probíhá bouřlivá diskuze, a stejná se jistě rozproudí i pod tímto článkem. Samotná Jawa se snaží zamezit spekulacím a hodlá veřejnost seznámit s novým modelem prostřednictvím série předváděcích akcí. První Jawa Den se tak uskuteční již tuto sobotu 16.4. v Táboře u zimního stadionu, kde bude ke svezení kromě starších modelů Jawa připraven samozřejmě i nový Sportard. Všichni tak budou mít možnost si novou Jawu detailně prohlédnout a také vyzkoušet její jízdní vlastnosti. A pokud to máte do Tábora daleko, nezoufejte. Další Jawa Dny se připravují v Berouně, v Praze nebo na Kladně.

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Informace o redaktorovi

Jan Krajíček - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (57x):
Motokatalog.czTOPlist