journeyman_cerven_cfmoto_sport
Herní MXGP má nového vydavatele. Čeká nás konečně dobrý virtuální motokros?

Virtuální motorkáři spojte se a radujte se (byť zatím s opatrností). Na naše obrazovky se totiž řítí nové herní podoby MXGP, které by nám snad konečně měly spravit chuť po poněkud podprůměrných předchůdcích. Společnost Infront – výhradní držitel komerčních práv k mistrovství světa FIM v motokrosu (MXGP) se dohodla s novým vydavatelem, francouzskou herní značkou Nacon. Licence na vydávání nových motokrosových her platí v letech 2024 až 2028 a vývoj nové hry už je v plném proudu ve studiu KT Racing.

Možná se teď ptáte, proč by vás zpráva tohoto typu vlastně měla nadchnout. Jednoduše proto, že pokud se v zimě občas nudíte a koukáte po nějakém virtuálním závodění, možná jste si všimli, že ve světě her s motocyklovou tématikou panuje dost bída. A chcete-li virtuální motokros, je ta bída dvojnásobná.

Pokud jste se nadchli pro to, jak krásně bude ta nová hra vypadat, tak vás zklamu... Snímky jsou ilustrační, a jsou to fotky opravdových závodů :-)

Licenci na herní ztvárnění motokrosového mistrovství světa měla až dosud pod palcem italská společnost Milestone, která poslední MXGP 2021 vydala ke konci předloňského roku. Problém s Milestone tkví v tom, že tato společnost vydává jako na běžícím pásu hned několik sérií her s motocyklovou tématikou – jmenovitě třeba Ride nebo oficiální hry MotoGP – a všechny ty hry jsou… Řekněme, že v mnoha ohledech poněkud odbyté.
Na pohled sice vypadají krásně a pyšní se pozlátkem oficiality, ale tím to asi tak hasne. Třeba MotoGP je už několik let pořád stejné, bez viditelné snahy hru někam posunout nebo ji zlepšit. Fyzika je divná a nestojí za moc, počítačem řízení protivníci jsou tragičtí a celé je to zkrátka nezábavné a nanicovaté. Konkrétně na MotoGP 23 jsem chtěl sem na Motorkáře psát recenzi, ale po pár hodinách hraní jsem to vzdal – prostě to nestálo za to. A asi netřeba zdůrazňovat, že v případě série MXGP platí totéž. Hra je krásná na pohled, ale jinak zcela podprůměrná. Milestone se prostě nesnaží dělat dobré hry, jen dojí velká jména a značky.

Poslední vydaná hra MXGP od studia Milestone vypadá na pohled nádherně, hratelnostně však žádné velké terno nenabízí

Se zprávou o změně držitele videoherní licence na MXGP tak zaplanul plamínek naděje. Naděje, že se po letech dočkáme třeba opravdu dobré motokrosové hry, která kromě toho, že bude ověnčená skutečnými jmény jezdců, značkami a oficiálními traťemi, bude také skutečně dobrá. Portfolio nového vydavatele Nacon vybízí k optimismu, ale i obezřetnosti. Nelze si nevšimnout, že i u Naconu se to hemží velkými značkami – aktuálně je společnost vydavatelem třeba oficiálních WRC titulů, či titulů TT Isle of Man. Na druhou stranu třeba virtuální motocyklové Tourist Trophy je hodnoceno obecně dobře a vývojáři slibují u chystaných MXGP her vedle stoprocentní oficiálnosti také stoprocentní realismus a hlavně opravdu zábavnou a dobrou hratelnost – což je koneckonců faktor, o který jde ve hrách primárně.

Do oficiální hry patří i oficiální tratě. V novém dílu MXGP by se tak měl objevit mimojiné český Loket

„Jsme nadšeni, že můžeme v blízké budoucnosti fanouškům nabídnout oficiální hru z této populární mezinárodní soutěže. Pochopitelně jsme tento nový projekt svěřili týmům vývojářů z KT Racing, kteří se už v minulosti dobře prokázali na poli motocyklových her. Bezesporu budou schopni do videohry převést veškerou komplexnost této spektakulární disciplíny, která kombinuje reflexy, rychlost a odhodlání“ zní slova ředitele Naconu Alaina Falca v oficiálním prohlášení.
Zbývá jen otázka, kdy se můžeme na novou motokrosovou MXGP hru těšit. Licence na vydávání nových her je platná od 1. ledna 2024, a novinka na sebe snad nenechá dlouho čekat.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)
Jiří Exler - (Odebírat články autora)
Michal Kohout - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist