Elektrické Prase jde do prodeje

Na český trh se po půl století vrací známý skútr Čezeta, který si každý nejlépe vybaví pod přezdívkou Prase. Oživlá legenda je na pohled téměř k nerozeznání od posledního modelu, který se naposledy vyráběl v roce 1964, ale uvnitř je všechno jinak. Místo dvoutaktního jednoválce se o pohon stará elektromotor.

Novodobá elektrická Čezeta, o které jste se mohli dočíst před rokem v tomto článku, je nyní oficiálně v prodeji. Výrobce je pro začátek připraven vyřídit stovku objednávek - přesně tolik kusů modelu Čezeta 506 má být v mirošovické dílně ručně vyrobeno během roku 2016. Pokud byste neměli úplně jasnou představu jak se takové elektrické prase chová na silnici, můžete si nejdřív na webu objednat i zkušební jízdu. A jestli vás svezení nadchne, připravte si tučných 9 900 Eur plus DPH k tomu, přibližně tedy 294tis. Kč. Dobrá zpráva je, že k řízení elektroskútru stačí v EU průkaz skupiny B.

Podle aktuálních technických údajů může skútr dosáhnout rychlosti 100 km/h, a na jedno nabití ujede s příplatkovou rekuperací až 100 km. Doplnění akumulátoru na plnou kapacitu pak trvá zhruba čtyři a půl hodiny, a stačí k němu běžná 220V zásuvka nebo příplatková solární dobíječka. Proces nabíjení je plně automatický a po úplném dobití se přívod vypne.

Kombinace retro stylu a moderních zelených technologií je už sama o sobě dost zajímavá, ale tvůrci nové Čezety vymysleli ještě něco navíc. Třešničkou na dortu je bluetooth konektivita, která umožňuje programovat přes speciální aplikaci průběh výkonu motoru, nebo připojit reproduktory a místo typických zvuků dvoutaktu poslouchat za jízdy oblíbenou hudbu.

I přes omezený dojezd se nezapomělo ani na cestovatelské schopnosti skútru, který býval ve své době považován za velmi pohodlný. Zavazadlový prostor lze rozšířit o příplatkové kožené brašny nebo přívěsný vozík PAV.

O záchranu jedné z největších legend československého motocyklového průmyslu se zasloužil Brit Neil Smith, zakladatel a ředitel firmy Čezeta s.r.o. Původní design a logo používá se souhlasem strakonické firmy ČZ.

Video

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (12x):TOPlist