Motovýlet 2016

Konečne nastala druhá polovica júna a to bol termín našej dovolenky. Ciel bol jazdiť,vidieť niečo pekné a cítiť sa dobre s našimi priateľmi. Trasa bola vytýčená Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko, 5 dní a 2300 km, všetko pokiaľ možno mimo dialnic. Naša zostava bola ja Fero, manželka Janka Suzuki SV1000s, Jano BMW R1200GS, Martin Suzuki Bandit 1250s, Dano BMW R1200GS, Martin Honda CBF 1000s, Jano a Lenka Suzuki V-strom 1000

Prvý deň

Začiatok našej cesty bol v nedeľu ráno o šiestej, zraz na pumpe pri Tescu v Piešťanoch. Smutné zistenie bolo, že Dano neprišiel a keď, tak vyrazí okolo jedenástej. Vyrazili sme smer Rakúsko, krásne, čisté a kvalitné cesty sú nám známe z krátkych jednodňových výletov. Prestávka na kávičku tiež musí byť, do toho krásne počasie, čo viac si priať. Pri kávičke telefón: "Idem za vami, napíš kade." Tak sme Danovi napísali: "Choď priamo po diaľnici, nech nás dobehneš, mi ideme po vedľajších cestách. Z diaľnice odboč až na Tarvisio a smer Kobarid, Slovinsko." Cesta nám ubiehala bez problémov a krásnou prírodou cez Semmering, Leoben po Klagenfurt am Wörthersee. Tam sme sa dali na diaľnicu a užívali krásne výhľady na jazero Wörthersee. Ďalej sme pokračovali na Tarvisio v Taliansku a Kobarid v Slovinsku. To bol náš dnešný cieľ. Talianska a Slovinská krajina je prekrásna, modro zelené jazerá a rieky tečúce v skalných korytách sa nedajú slovami opísať. Pred Taliansko-Slovinskými hranicami boli bunkre z vojny, ktoré sme si prešli krížom krážom a porobili pár fotiek. Ďalej sme obchádzali odbočku na Mangart s tým, že na budúce, lebo bolo už veľa hodín a museli sme najsť náš penzión. Okolo ôsmej sme sa ubytovali v penzione "Fedrig s Prenočišči", môžem doporučiť, pekné ubytovanie, pizza a raňajky v cene 38 Euro pre dvoch. Ubytovali sme sa, sprcha a konečne do reštaurácie na pizzu a pivo. V tom telefón: "Som v Kobaride kam mám ísť?" "Čakaj na pumpe, ideme pre Teba." To bol náš dnešný hrdina, ešte nikdy nedal 600 km na šupu a je tu. Veľmi radi sme ho privítali a tým pádom sme boli v kompletnej zostave.

Druhý deň

Po úžasných raňajkách vyrážame na Predjamský Hrad. Cesta ubieha pomaly popri diaľnici, sem tam cez lesík, ale užívame si to. Hrad bol úžasný, aj keď sme ho videli iba z vonku. Ďalej smerujeme smerom k Slovinskému moru, prechádzame stále peknou krajinou a víta nás mesto Koper. Pre Európu sú len dva prístavy, čo sa týka nových aut. Jeden je Hamburg a druhý Koper. Také množstvo nových aut a všetkých značiek som videl prvýkrát. Koper je velké mesto a prechádzali sme popri mori krásnou borovicovou alejou, niečo úžasné. Pokračovali sme ďalej do mesta Piran. Nad mestom je záchytné parkovisko pre autá, s motorkami sme mohli ísť priamo do mesta. Žiaľ ubytovanie sme nenašli, ale prešli sme si mestečko a bolo krásne. Tak sme skúsili zohnať ubytovanie vedľa v Portorož. Všetko plné a čo bolo voľné, tak ďaleko od vody. Vravíme si nevadí, do Chorvátska je to kúsok, tam sa ubytujeme. Omyl, kvantá ľudí, rýchlo preč. Tak môj navigátor Janka na bookingu našla ubytovanie, ktoré nám moc nevoňalo, ale zatiaľ sme lepšie dodnes nemali. Asi desať kilometrov od mora. Bassanese-Kastel Guesthouse. Ozaj vrelo doporučujeme, super pani domáca, jedlo, pitie, ubytovanie, cena. Ako prvé motorky na stojan a v tom brutálnom teple na terasu a jedno pivko, ktoré bolo bleskurýchle na stole. Ubytovanie v izbách, sprcha, vnútorná terasa a hodovanie do neskorých nočných hodín. A za toto všetko sme platili ôsmi okolo sto euro, tak sme dali stodesať a boli veľmi vďačný za perfektný večer.

Tretí deň

Ráno sa pani domáca pýtala čo si dáme na raňajky, no samozrejme jája, pršut a kávu. Ubytovanie, raňajky v cene cca 20 euro na osobu. A teraz plný sily, čo to more? Tak davaj smer Pula, tam sa musí najsť dáke ubytovanie. Cestou sme išli vnútrozemím, už nie popri mori, kde boli kvantá turistov. Dalo sa ísť plynule, ale áut prekvapivo dosť. Prišli sme do mesta Pula, najskôr zaparkovať - to bolo nemožné. Tak sme hľadali dáku kaviareň s parkoviskom a wifi. Ubytovanie nájdené, priamo v hoteli Pula. Po príchode na miesto nás čakal pravý socialistický hotel. Mal klímu, krásny nový nerezový bazén, pekný parčík so sieťkami na ležanie. No my sme chceli more a aspoň jeden deň oddychu, lebo v tých horúčavách to bolo peklo. Toto bolo naše najdrahšie ubytovanie 45 euro na osobu s raňajkami. More bolo super, aj ten bazén, aj večerný bar.

Štvrtý deň

Ráno vstávame, raňajky boli bohaté všeho druhu a cesta smer Slovinsko, niekde do kopcov. Istriu sme chceli len prefrčať po diaľnici, no tá bola plná, tak nám neostávalo nič iné, ako sa dať na krajnicu a valiť. Cieľ našej dnešnej cesty Ambrož pod Krvavcem 5, 4207 Cerklje na Gorenjske - www.turizem-kuhar.si - ubytovanie v horách. Cesta po vedľajších komunikáciách bola nekonečná. Ubytovanie v novom peknom penzióne, raňajky v cene, ale slabé na nás jedákov. Zachraňuje to krásna príroda a pekný penzión. Na večeru sme išli dole, do mesta na motorkách a cestou spravili pár fotiek, lebo tá krajina je nádherná. Odporúčam navštíviť Pizzerija pod Jenkovo lipo. Jedlo super, cena normálna, pekná pizzeria s možnosťou sedenia vonku a tie výhľady cestou neopísatelné.

Piaty deň

Ráno vstávame, dáme si raňajky a vyrážame smer Spodnje Jezersko, hraničný prechod s Rakúskom Jezersko. Hneď na prvej pumpe tankujeme a opodiaľ v kaviarničke si dávame dobrú kávu. Ďalej smerujeme na Admont, Mariazell, Kalte Kuchl, Eisenstadt a domov do Piešťan. Cesta z Admontu na Kalte Kuchl je priam božská, začína perfektným úsekom popri nádhernej rieke, kde sa raftuje. Sama dlhá, rýchla zákruta v prekrásnej prírode a pokračuje horami. Po prejdení tohto úseku kypím blahom a môj navigátor mi vraví: „Radšej som bola ticho a zaťala zuby.“ Ďakujem láska. Ako sa blížime k Slovensku, hory ubudajú a sily tiež. Prichádzame už za tmy, unavení, ale spokojní a plný tých krásnych zážitkov.

Toto bol náš krátky motovýlet, ktorý ťažko opísať slovami. Snáď niekto z vás využije ubytovanie, ktoré som menoval a pomôže pri plánovaní vašich ciest.