reline_unor

Rumunsko v roce 2022

Soupis naší cesty za známými průsmyky Rumunska.

Po napsání předchozího cestopisu o naší cestě Pobaltím jsem se rozhodl, že tu ještě něco sesmolím o naší další cestě, tentokráte do Rumunska. V zimě, v tom času plných depresí a bílýho sajratu na silnici, bylo po poradě při větším množství piv ve vyhřáté garáži usneseno, že další destinací bude Rumunsko. Volba na Rumunsko padla z vícero důvodů, třeba volnost jet "téměř kamkoliv" (né že bychom kamkoliv zajeli, na to nemáme stroje, a taky nejsme dobytek, co vjede do parku či rezervace). Projet si ikonické průsmyky ve kterých už byl téměř každý (ano Top Gear v tom hrál taky roli). Samozřejmě v neposlední řadě vidět tu zemi jako takovou. Byl čas plánovat co vidět a co nevidět, kam a kudy jet, kdy vyjet a pak přijet, kde a jak spát a ještě trocha zbytečných detailů. Smrsklo se to plánování pouze na průjezdní body a zbytek nějak dopadne. Cestopisy přečtený, teta wikipedie a strejda google poskytli taky nějakou tu radu. Dle hesla "hlavně se nepředposrat" přidáváme body do navi, kudy asi by tam bylo dobré jet. Nastaveno na nejkratší trasu bez dálnic. Sestava měla být stejná jako cestou do Estonska, ovšem na jaře, když jsem čerpal informace o zamýšlené cestě, zavolal jsem bratranci Lubošovi a sdělil náš záměr. Ten nápad zajet se podívat na průsmyky zdál se jemu též dobrý, a tak tedy i s jeho kámošem Honzou pojedou s námi. Nutno podotknout na tomto místě, že bylo předem dohodnuto, že oni nemaje toliko času a maje i jiný styl jízdy a cestování, setkáme se ve městě Carei, až se ode dne začátku cesty slunce po dvakráte dotkne večer země, jak by pravil Vinetů.