Černá Hora 2021 Jak se výlet nepovedl aneb "domů na vozíku"

Černá Hora 2021

Neděle 4.7. 2021 den D odjezd

Ahoj v první řadě Vás chci pozdravit a budu doufat,že můj první cestopis co píši se bude líbit. Padla neděle 4.7 2021 a já vyjížděl z garáže v ranním čase 3:50hod.na sraz kde jsem měl s kamarádem Denisem. V 4:00hod.jsme se potkali na určeném míste v Brně Slatina a odtama jsme najeli na dálnici směr Slovensko a dále Maďarsko.Z časového důvodu jedeme dálniční "tranzit" cíl byl se za neděli co nejvíce přiblížit k Černé Hoře,nejlépe dojet do Černé Hory.A to se nám povedlo.Přibližně kolem 18hod. jsme hledali nějaký kemp.Najeto za neděli bylo 1050km.Něco jako kemp nebo jestli se tomu tak dalo říct jsme našli a za jednoho člověka i s motorkou chtěl majitel kempu 5euro.a byla tam i sprcha a WC :) Takže jsme neváhali a rozložili stany a šlo se na zaslouženou večeri.Byli jsme celkem unavení z toho dlouhého přejezdu a tak po večeři do nás padlo nějaké to pivko a šlo se spát.

Pondělí 5.7

Ráno kolem 7h.nás vzbudil mírný déš,což v našem plánu nebylo :) takže se plán upravil a odjezd se posunul na dobu než se počasí umoudří.Zašli jsme si zatím do marketu pro snídani a poblíž marketu byla i Wifi takže jsme zkoumali jak to bude s počasím.Zjistil jsem,že kolem 9:30hod.by mělo přestat pršet.Tak se nikam nespěchalo v klidu jsme si nakoupili snídani a šli se pod atánek nasnídat.Ono opravdu kolem půl 10té přestalo pršet.Vykouklo slunce,nechali jsme půl hodky oschnout stany a v 10:30 jsme šli do sedla.Plán byl se podívat k Durmitoru dále Djurdjevićův most ,dálniční most co nikam nevede a pak někdy v pozdním odpoledni se zastavit u moře na koupačku. Vše šlo podle plánu cesty klikaté takže super.No a v přibližně kolem 17h.jsme se už koupali v moři.Po kopaní jsme zašli poblíž pláže do takové menší restarace na večeři.Tehdá mi kamarád z práce doporučil ať si dám v Č.H jídlo s názvem Pleskavica.A opravdu to bylo výborné.Po jídle jsme koukali do mapy kde dnes složíme hlavy.Nic dobrého jsem nenašli a tak,že pojedeme prostě někam a kde se nám zalíbí tak rozhodíme stany.A taky tak to bylo.Jednou jsem odbočil doleva pak třeba zase doprava a najednou jsem v navigaci zahlédl jakousi slepou uličku která končila přímo u moře.Zkusil jsem tam odbočit a jet až na konec.Nikde nikdo,jen dva domy kousek od moře.Já už věděl,tohle je to místo.a takyžejo.Byl to travnatý plac a pak už jen oblázky a moře.Motorky na stojan,rozložit stany a najednou tak 50metrů od nás jsme zahlédli auto Transporter s rakouskou SPZ.Z transpíku vylezl chlápek a řiká "Odkud jedete kluci" já se podíval na Denise,řikám mu ...slýším dobře?ten rakušák mluví česky.Chlápek za minutku byl u nás a česky na nás mluví dál :))) Že se vrací z Řecka a náhodou sem zabloudil a že se mu tady líbilo tak tady přespí.Takže celý večer jsme seděli u jeho auta pili pivko a kecali až do 01:00hod.(některé věci fakt nenaplánuješ) Zjistil jsem proč umí tak dobře česky.Měl babičku v Praze a doteď testuje a propaguje české lyže.Jmenoval se Michael a je mu 74let.byl to opravdu super večer.O čtvrt na 2 jsme šli spát.

Úterý 6.7

To místo kde jsme zakempovali bylo opravdu kouzelné,východ slunce,ranní koupání a hlavně ticho a klid.v 8hod.jsme vstali udělali si na vařiči kafe a domlouvali se kam pojedem dál.Já chtěl vidět ostrov Sveti Stefan a zajet se podívat do Tivatu do přístavu,říká se že je to takové malé Monako(drahé jachty a tak) v 10hod.jsme se rozloučili s Michaelem a jeli se podívat na tyto dva další body.ten ostrov nás nějak nenadchl a tak se pokračovalo do Tivatu kde kotví jachty né milionářů ale snad miliardářů.Na některá mola k obrovským jachtám nás ani nepustili security.Kolem 13h.jsme pokračovali do Chorvatska se podívat na Dubrovník.Já tam nikdy nebyl a konečne jsem se tam dostal se podívat.Moc pěkné... V Dubrovníku jsme se zdrželi tak 2hodky a pokračovali dál.Bylo dost vedro a tak že se někde vykoupeme.Našli jsme takovou menší pláž a já hned skočil do moře.Ale Denis pořád nic,řeší že tady není sprcha,že pak slanej do motooblečení nepůjde.Tak byl problém....řikám mu pojd půjdem teda tady za ten "útest" třeba tam bude další pláž kde bude sprcha.Obešli jsme útes a a byla tam taková malá závora a zákaz vstupu.To nám nic neříkalo a jako dva zvědavci jsme pokračovali dál až jsme se dostali k nějakému hotelovému bazénu.Řikám nedívej se doprava doleva a jdem tam.Za minutu jsme byli v bazénu :)) a tam si to užívali dvě hoďky a hlavně tam byla vysněná Denisova sprcha. Po dvou hodinách se opět oblékáme(motooblečeni jsme měli zamčené u motorek) a vyražíme dál.Plán byl vjet do Bosny a tam někde zakempovat.Projíždíme hranice a nikdo nás ani nekontroluje Bosnák jen mávl rukou.No a asi tak za 30km nás staví bosenská policie a chce vidět doklady a covid test nebo očkování.Ukazuji mu papír o očkování zatím jen jednou dávkou ale to ho nezajíma,že u nich musí být dvě aby to bylo ok.Začíná na nás zkoušet že musíme na testy.Jenže už se stmívalo a sám říkal že dnes nám to tady už nikdo neudělá jedině zítra.Už jsem cítil problém,tušil jsem že ty naše doklady si nechá a zítra s testem nám je vydají na policejní stanici.Pak mě napadlo že mám u sebe 4dny starej test ještě z čech.Ukazuji mu to a asi po 10minutách dalšího čekání nám vrací veškeré doklady a mávne rukou ať jedem.Uff vyšlo to.Jenže to zdržení nás stálo světlo a byla tma.Ve tmě se blbě hledá kde zakempujem.Tak jsme pořád hledali nějaké dobré místo.a pořád nic.Pak jsme zastavli u nějakého venkovního bistra a Denis se šel zeptat zda tu není poblíž nějaký kemp.Mladý Bosňák nasedl na skůtr a ukázal ať jedeme za ním.Asi tak po 5km jsme parkovali motorky u rybníka kde bylo ještě taky otevřené bistro a chlápek z bistra řiká,tady vzadu si klidně můžete rozdělat stany.tady nikomu vadit nebudete když nebudete rybářům v noci plašit ryby a začal se smát. Tak jsme tak udělali a stany postavili,hurá na pivo.bylo 22:30 a i večeři nám udělal(rybu a hranolky)Přiznám se pár piv do nás padlo :))) a kolem půl 1 se šlo spát.

Osudná středa 7.7

Ráno kolem 9hodiny vstaváme a bistro zrovna otvírá.Snídaňi nám nachystal,kafe udělal.A já už se musel smát jak nám to pořád všechno vychází,trasa naplánovaná jede se směr Plitvičky a bývalé vojenské letiště Željava..Vyjíždíme.Cesty super až jsem sám byl překvapen,užíváme si prázdné silnice a zatáčky.Navigace mi ukazuje přejezd z Bosny do Chorvatska na hraničním přechodu u malé vesničky Dugopolje,nějak to neřeším a směřuji tam kam nás vede.Už jsme 15km od hranic a silnice pomalu mizne a začíná být kamenitá cesta.Říkám si však ona ví kudy.Hranice už vidím máme vyhráno říkám.jen to dořeknu vidím takovej 40cm brdek z hlíny po celé šířce cesty.Zastavuji a domlouvám se s Denisem ať se dívá dole že to opatrně zkusím přejet.Začínám na brdek najíždět a cítim divný pocit jakoby štrejchám svodama nebo něčím o tu hlínu.Denis začne nahlas řvát,stůj teče ti olej.V tu chvíli jsem věděl...Je konec...pod hlínou byl ostrý kámen co mi udělal díru do olejové vany.Bohužel BMW S1000XR má vanu první na ráně,je tam taková jakoby ploutev na té vaně a to je první věc kterou chytneš a pak až svody. Z motorky vytekl olej,díra jak malíček ve vaně.Co teď?Musíme to dotlačit těch cca 300metrů k těm Chorvatským hranicím a bude řešit co stím.Jak nás pustí do Chorvatska budem mít data v mobilu a volání jako doma ale v Bosně je to za draho.S motorkama jsme na hranicích a říkám co se mi stalo.Chorvat oznamuje že tudy nás nemůže pustit do HR.Toto je přechod je pro domácí a bosňáky.Ty musíš na evropský přechod Strmica (80km jinde) povídám mu ale jak se tam mám dostat ,mám nepojízdnou motorku.policajt jen krčí rameny.zkouším prosit a přemlouvat,neúspěšně.Policajt si znovu bere pasy a za 5min co klikal do PC mi oznamuje,že nám na hranicích Bosny včera dali 10-denní izolaci v Bosně zkrz covid,já myslel že mě trefí,jak je to možný vždyť včera na hranicích po nás ani pas nechtěl.A pak si říkám no jasný to ti policajti co nás včera večer kontrolovali v tom mají prsty .Závora stále zavřená,čevené světlo svítí.Hmm naštvaně otáčím motorku a tlačím ji zpět na hranice Bosny.bylo to tak 2km a venku mega pařák.Jsem u Bosenských hranic a tam chování úplně jiné,policajt mi natočil vodu a ptá se co se stalo.Ukazuji mu díru v olejové vaně(hliníkové) povídá mi že má kamaráda co má svařečku,volá mu telefonem.do půl hoďky přijíždí stříbej golf.Vyleze chlápek (ten kamarád) mrkne na vanu a oznamuje nám že hliník svářečku nemám a ani neznám nikoho tady kdo by vařil hliník.Nervičky mi pracují dobře.co teď jsme v místě kde lišky dávají dobrou noc.a nějaká civilizace nebo-li město je 20km.a z toho 8km serpentim do kopce.Řešení je jediné dostat se do EU Chorvatska a tam už můžu volat a googlit.Tady jsme v pasti.Kamarád policajta se zmiňuje že má známého co má odtahovku,zavolá mu a zeptá se zda by neodtáhl motorku na evropský přechod Strmica -80km.Ok zní z jeho mobilu.Má mě odvést 20km tím golfem na první benzinku a tam máme čekat na odtahovku a zajedu s nim zpět pro motorku.Denis jede radši taky,nesmíme se rozdělit.Báwo zůstává u policajta na hranicích.Jsme na bezince a kamarád policajta říká "do hodiny dojede odtahovka,čekejte tady" čekáme a pořád přemýslíme co pak až budem v HR zda seženeme někoho kdo to zavaří?.?Hodina pryč otahovka nikde ,hodina a půl na a benzinku přijíždí zase golf,pochopil jsem hned, je problém.Nemůže nastartovat odtahovku,nedojede.Řešíme co dál,je 19:30hod.v 20h.na benzinku přijíždí stará audi ,kamarád od policajta se sním zná a vykládá mu jaký máme problém.Audinář kývl a za 10min dojel s terením nissanem a vozíkem pro prasata.Jenže ten vozík má rám a to báwo tam nedostanu,borec odjel a dojel s větším vozíkem.Tam už by se to mohlo vejít ale s odřenýma ušima.Veze mě na hranice pro báwo.Motorka se tam vlezla opravdu jen tak tak.je 22:30hod.Odjíždíme směr evropský přechod Strmica... 23:45 jsme na hranicích,zkrz covid mě nemůže převést do Chorvatska.(bere si 100euro za pomoc a odjiždí)Díky bohu hranice jsou z kopce dolů,sjedu to samospádem jen se zaplíma světlama.V hlavě se mi honí stále ta informace,že máme údajně tu 10 denní izolaci tady v Bosně.Na hranicích měním taktiku a neukazuji pas který jsem celý nás trip ukazoval. Tentokrát vytahuji občanku,zkouším zkrz jiné čísla dokladu.je 00:15 hod.Závora se otevřela sjíždím bez motoru k Chorvatské hranici.Závora se otvírá po chlilce taky.UFF pouští i Denisa.Jsme v Chorvatsku,jenže se nemůžeme stále přihlásit ani manuálne na Chorvatský signál .jsme moc blízko.Signál budem řešit zítra.Sjíždím samospádem co nejdál to pojede.dojel jsem do první mini vesničky Strmica.tam je opuštěná nějaká škola tak na tom betonovém placu rozkládáme stany a pokoušíme se usnout.

Čtvrtek 8.7

Ráno kolem 7h.vstáváme a řešíme co stím.signál pořád bosenský,pořád blízko u hranic.Sedáme oba na Denisovu motorku a odjíždíme do 10km vzdáleného města Knin.Objíždíme servis po servisu ale hliník taky nikdo nevaří.Vidím v dálce autodoplňky ,ani tekutej kov nemají.tak jedem do Lídla se najíst a začínáme řešit odtah do ČR.Samozdřejmě najít někoho komu se chce jet naotočku nějakých 850km je velmi těžké.Kamarád se mi nabídl,že dojede ale může až v pátek vyjet kolem 15hod.z Brna.Hlavou se mi prohnlaa myšlenka,proboha co tady budem dělat 2celý dny v tom pařáku pod stanem.Zvládli jsme to ale byl to boj.

Pátek 9.7

Je pátek a dnes někdy v noci přijede kamarád s autem a vozíkem.Logicky čas vůbec ale vůbec neutíká.Naštěstí už není takové vedro řek bych jen tak 28C ve stínu.lepší než ten čtvrtek to byla opravdu víheň. Je 23:30h.kamará je tady.uff.zítra budu doma :) Nakládáme báwo na vozík a teď řídím já.po 50km nás v 1:30hod.staví policejní hlídka,vše ok pokračujeme.Aby toho všeho nebylo málo zvoní mi v autě mobil.Denis volá že píchl zadní gumu.Na tohle jsme byli připraveni .já měl v moto knoty a mini kompresor.zalepeno a takhle už dojel domů. A já s vozíkem taky už bez problémů. A to mě za 10dní čekala opět cesta autem do Chorvatska k moři s rodinnou,určitě je vám jasné jak jsem se těšil :)) Tak a to je celé z mého nepovedéného tripu vše. Jediné co chci ještě říct je ,že si ohromně vážím toho co pro mě kamarád uděla....Díky Jaro!!!