WSBK – Pole position pro Sykese, Cluzela a Savadoriho

Supersport – kvalifikace

Po úvodních deseti minutách patřila s časem 1'38,448 sekundy provizorní pole position Francouzi Julesi Cluzelovi (MV Agusta Reparto Corse). Druhý Kenan Sofuoglu (Kawasaki Puccetti Racing) ztrácel necelé tři desetiny, třetí místo v první řadě prozatím patřilo Američanu Patricku Jacobsenovi (Kawasaki Intermoto Ponyexpres). Němec ve službách české stáje Kevin Wahr (SMS Racing) byl osmý s časem 1'39,804 sekundy, Francouz Lucas Mahias (Kawasaki Intermoto Ponyexpres) byl s časem 1'40,035 sekundy desátý.

V patnácté minutě kvalifikace supersportů figuroval na provizorní pole position Patrick Jacobsen, který zajel kolo okruhu TT Assen časem 1'38,244 sekundy a byl o dvě desetiny rychlejší než předchozí čas Francouze Cluzela. To byla pro český tým z Hradce Králové velmi dobrá pozice na startu jen do konce kvalifikace ještě zbývalo půl hodiny a tak bylo jasné, že k rozhodující bitvě teprve dojde.

Těsně před první polovinou nejdřív zaútočil časem 1'38,252 sekundy Turek Sofuoglu, který byl jen o osm tisícin pomalejší než Američanovo maximum. Pak ale zajel Jules Cluzel kolo časem 1'38,211 sekundy a provizorní pole position byla o třiatřicet tisícin znovu jeho. Na čtvrté pozici figuroval Kyle Smith (Pata Honda World Superbike), pátý byl Lorenzo Zanetti (MV Agusta Reparto Corse) a provizorní druhou řadu uzavíral Christian Gamarino (Team Go Eleven).

V době, kdy do konce kvalifikace zbývalo deset minut zajel nejrychlejší čas 1'38,152 sekundy Kenan Sofuoglu, který byl blízko už v předchozím rychlém kole, ale tam mu nevyšel poslední sektor. Napodruhé už Turek nezaváhal a pole position patřila prozatím jemu. To ale na dráhu vyjížděli jeho soupeři a začala přetahovaná o to, kdo zajede nejrychleji.

Pole position na startu závodu v Assenu vybojoval časem 1'38,01 sekundy Jules Cluzel, který se pokusí závod vyhrát poté, co poslední dva musel po problémech s technikou vzdát. Z druhé pozice odstartuje Kenan Sofuoglu, který chtěl ještě v posledním kole zabojovat, ale už nestačil korigovat stav věci a na první místo ztratil 0,137 sekundy. Třetí z první řady odstartuje Patrick Jacobsen z české stáje Intermoto. Jejich druhý jezdec Lucas Mahias se kvalifikoval sedmým časem do třetí řady a Němec Kevin Wahr odstartuje dvanáctý, což je pro tým SMS Racing jistě zajímavá výchozí pozice.