Honda CB 750 (1997)

Vlastník kilix
Vloženo 9.3.2015
Aktualizováno 18.8.2023

Splnená moto snov, klasický krásny naháč

První dojmy - Prvé dojmy? Ťažký a silný stroj s drastickým zvukom a nahovno podvozkom - tak mi aspoň pripadala po mojej ex Yamahe YBR250 (nahovno podvozok trval týždeň, kým som vymenil gumy). A neuveriteľne dobre vyzerajúci naháč. Aspoň podľa mňa. Fotogenická motorka.

Doplňky na motorce - givi kufor + brzdové svetlo, vyhrievané rúčky Oxford, automatický mazač reťaze V-Oila motooiler. Vymenené hlavné svetlo, zrkadlá a smerovky (nejaký estét tam osadil mini LED smerovky, na klasický naháč!!)
Vymenené kryty budíkov za chrómové, bočné tašky Kappa RA310.

Túto moto som chcel viacmenej od svojej puberty, kedy som na ňu iba pozeral v rôznych motočasopisoch.
Klasický naháč, ktorého dizajn nikdy nezostarne. A ten fantastický motor, och.
Mal som malú Yamahu YBR 250 asi 6 rokov, posledné dva roky som pokukával po inzerátoch CB750, až môj otec ma nakopol štýlom "čo sa jebeš? dokedy chceš váhať? kým budú mať tie CBčky 25 rokov všetky a budú vylietané?" Mal pravdu, tak sme išli vziať spolu túto čiernu kočku.

Bola zanedbaná, na reťazi kilo bordelu, brzdy škrípu, gumy 7 ročné, ihlové ventily prepúšťali, kohút na nádrži nefunguje a podobne. Ale s tým som rátal a dávam ju pomaly dokopy aj vďaka tomu, že ruky naozaj ľavé nemám a veľa zvládam doma sám. Po výmene gúm sa z nej stala úplne iná moto, takisto aj po repasi predných bŕzd. Motor ide po nastavení synchra pekne.
Túto zimu dostala repas predných bŕzd (jeden kotúč nový, nové piestiky, tesnenia, skrutky, piny, atď)
Absolvoval som po kúpe a po pár servisných úkonoch hneď motodovolenku v Chorvátsku a absolútne bez problémov. Šlo sa väčšinou po bočných cestách, mimo diaľnice, keďže diaľnica ma nebaví a chcem aj vidieť čosi z tej krajiny, ktorou idem.
Na asfaltové cestovanie je to super motorka, výkon je akurát, aj pre dvoch. Viem, že niekomu je 53kW málo, ale ja som nenáročný, nejazdím 150kmh, pre mňa je tam výkonu až-až.
Je krásna a zvuk tohto retro štvorvalu je perfektný.
Pre mňa splnený sen, neviem či budem niekedy meniť, jedine keď už naozaj to nebude možné udržať pri živote.

update 5/2015: motorka po odjazdení cca 13000km v mojich rukách prekročila hranicu najazdených 90000km. Zatiaľ všetko šlape ako má, bavkám sa s ňou, dostáva nové doplnky, už aj kozmetické, keďže z pohľadu techniky je - zdá sa - všetko OK.
Nové brzdové a spojkové páčky, po rade od člena Ixxo som objednal chrómové kryty budíkov z Hondy Hornet, neskôr dôjde na výrobu chrómového krytu chladiča. Pred tohtoročnou dovolenkou pôjde nová reťazová sada a na zimu 2015 plánujem ešte nové brzdové hadice.

update 9/2017 - po veľkej oprave u Karola (viď denník), repasi bŕzd, výmene zadných tlmičov a repasi predných je to úplne iná moto. Tak ako som si užil sezónu 2017 na nej, tak som si ešte neužil žiadnu. Každá zákruta je úsmev na tvári. Motorka ide ako po koľajach, motor ide plynulo od 2000ot (síce slabo, ale nešklbe a ťahá). Umelo si hľadám možnosti na výjazd aby som si užil ten stroj. Tri krát som bol na malom okruhu v obci Dlhá a bola to fantázia. Ten motor pred tou veľkou opravou bol pocitovo tak o 15koní slabší, nečudo keď tesnili len dva ventily :)
8/2017 bola na nastavení vo FastBikes Hlohovec. Stále mám chudobnú voľnobežnú zmes, čo vysvetľuje váhanie pri rozbehu. Pilot air sa už nedá viac obohatiť. Pri najbližšej rozborke pôjdu väčšie voľnobežné trysky. Od 4500ot/min je už ale pomer 13.6:1 až do 9500ot/min, čo je v podstate bezchybné. Výkon na dyne bol nameraný 84.5hp! Čiže o 6.5hp viac ako udáva výrobca, zrejme tá oprava u Karola k niečomu bola. Na rovinke na diaľnici 210km/h tachometrových, udržal som to asi 5sec, potom skončila rovinka. Tento rok obrovská radosť a spokojnosť s motorkou.

update 08/2023 - Motorka má nabehaných 135tis km, od posledného updatu a veľkej opravy u Karola sa zmenilo len toľko, že v 2017 som pri najazdených 103tis. km menil ešte spojkové lamely a pružiny. Niekedy v tomto čase bola pretesnená predná vidlica a pri tej príležitosti sa tam dali progresívne pružiny Hyperpro. Na dvore stojí MT-01, tak táto Honda zrejme bude hľadať nového majiteľa.

HrnčířKraus
HrnčířKraus napsal 17.05.19 v 08:26 10b.

Miluji tyhle starší nahače. Nádherné tvary. Tenkrát to byly krásné motorky. Ty nové jsou jak z vesmíru.

krokoš
krokoš napsal 22.09.18 v 13:11 10b.

Čau, konečne niekto , kto vyhodil tie malé smerovky hnusné. Krásna motka, nech slúži. Do Petry som dával veľa vecí robiť a OK.

Petr45
Petr45 napsal 05.09.17 v 19:38 10b.

Koukám že je v dobrých rukách, tak ať ještě mnoho let slouží.

Radar8
Radar8 napsal 28.04.17 v 13:05 10b.

praedator
praedator napsal 25.04.17 v 21:22 10b.

Pěkná...