Yamaha TDM 850 (2002)

Vlastník Koudy123
Vloženo 10.5.2014
Aktualizováno 12.10.2014

Pohodový cesťák s dostatečným výkonem a velmi slušným jízdním komfortem.

První dojmy - Oproti "savážce", kterou jsem měl předtím, je papírově o dost těžší (ono 50 kg navíc není úplně zanedbatelných), ale ani to skoro není poznat. Jenom při manipulaci se stojící motorkou na nakloněném povrchu je to znát, ale člověk se rychle přizpůsobí. Jinak první dojmy byly asi takovéto: úplně jiný posed, úplně jiné motorické vlastnosti (50 koníků navíc, kteří se umí rychle rozběhnout), úplně jiné všechno - a přesto jsme se skamarádili velice rychle.

Motorku bych doporučil pro - Motorka tak trochu klame tělem - tváří se, že vlastně není těžká, ale 232 kg není zas až tak úplně málo, takže člověk by asi neměl být úplné tintítko - vzhledem k váze i výšce motorky tohle nebude správný stroj pro holky s váhou 55 kg a výškou 165 cm :-D Pokud chcete přesedlat na větší (a silnější) stroj, stojí to za zvážení. Se svými necelými 60 kW se umí rozparádit, ale je to hodná motorka, která člověku nenakope zadek za každou maličkou chybičku, kterou udělá. To je myslím to nejdůležitější, co je potřeba říct...

Doplňky na motorce - Ode mě nic. Jak jsem ji koupil, tak ji mám

Update říjen 2014: přes prázdniny jsem měl vykloubené rameno, takže jsem toho moc nenajezdil a nasedl až někdy koncem srpna nebo začátkem září. Od té doby mám najeto něco přes 1500 km, pořád mě ta motorka neskutečně baví. Přes zimu si nechám u kamaráda čalouníka udělat sedlo, tak sem pak hodím nějaké fotky.
___

Volba této motorky byla jednoduchá - hledal jsem něco velkého - ne objemem nebo výkonem, ale prostě fyzickou velikostí - aby ta motorka měla vyšší posed a tak. Savage je super a stýská se mi, ale bolela mě po delší jízdě kolena a tak jsem chtěl zkusit cesťáka. Aniž bych cíleně hledal, toto se naskytlo, byl jsem ve správný čas na správném místě a kupoval.

Jak už jsem napsal výše - všechno bylo úplně jiné oproti tomu, s čím jsem měl zkušenosti. Ale člověk si zvykne lehce. Plánuji se na choppera vrátit (přinejmenším jako druhou motorku, co mi jednou bude stát v garáži), o tom žádná, přesto tuto změnu stylu hodnotím jako krok správným směrem. Jízdní pohodlí řidiče je nesrovnatelné a u spolujezdce to nejspíš bude ještě o to větší posun. Sice nejezdím žádné dlouhé trasy (okolo 100 km), ale už na téhle vzdálenosti je vidět ten obrovský rozdíl. TDMko bude sekat jeden kilometr za druhým a vy si budete přát, aby cesta neutíkala tak proklatě rychle.

Spotřeba a další nějaké praktické informace
Na netu se dočtete všelijaké údaje o spotřebě, nebo aspoň mi to tak přišlo, že i tady na motorkářích jezdí každý za úplně jiné množství benzinu. Já jezdím jako člověk, dálnici se vyhýbám a jezdím pod 5l/100km. Spočítáte si, že když nádrž má kapacitu 20l, tak je dojezd docela slušný.

Taky se občas řeší, že převodovka je hlasitá - jo to mohu potvrdit Ale mám to rád, takové to kopnutí doprovázené jasně slyšitelným zvukem, když člověk stojí a kopne tam jedničku. Neutrál najde i šestiletá holčička. Podle toho, co mohu posoudit, tak převodovka je rychlá a přesná -i když to pochopitelně není supersport, kde člověk vyskládá 5 kvaltů během 5 vteřin

Taky se různě na netu (i zde) řeší, že žere olej - moje ne

Na motorce mám originální (neladěné) výfuky, takže pro mne byl celkem problém zvyknout si po přesedlání z choppera, kde jsem měl hezký laďáček, na to, že za jízdy motorku člověk slyší pouze v obci, když jede 50km/h a jakmile za ní trochu vezme, tak vzduch proudící okolo helmy udělá svoje...

Jinak pro mě osobně bylo kromě velikosti (výšky) kritériem to, aby motorka měla min. 1 kufr. Nehledal jsem konkrétní značku, ani konkrétní model - měl jsem v merku Transalpa, uvažoval jsem o XJ 900, nabízel se i Bandit apod. (Třeba na banditovi jsem nakonec ani nejel, ale myslím, že jsem neprohloupil.). S kufrem se sbalím lépe než na choppera, čemuž jsem moc nevěřil, ale je to tak.

streydapilot
streydapilot napsal 14.05.14 v 02:09

Čau pane. Koukám na ten tvuj strojek a přeju ti ať jsou z vás kamarádi. Já mám TDMko třetí rok a naprostá spokojenost. Má svoje mouchy, ale nikdo neni dokonalý. Až budeš vyndavat baterku nebo štelovat světla tak to poznáš, ale to jsou jednorázový záležitosti. Radost z poježdění na téhle Téměř Dokonalé Motorce za to stojí. Tak ať vám to spolu ladí a lítá

Daypa
Daypa napsal 13.05.14 v 21:12

TDM je zřejmě moje srdcová záležitost ... ohlížím se po nějaké velké motorce, zamiloval jsem se zprvu do Transalpína, ale pravdou je, že TDMko je mohutný a krásný stroj s výkonem, který se s Alpkou nedá srovnat. Pořád jsem se motal mezi jím, TDMkem a případně ještě Fazerem a CBFkem, ale jak různě čtu na internetu a v časopisech recenze, tak z toho nejlépe vychází pořád TDM. Jsem vyznavač dlouhých projížděk, Alpka je sice také celkem pohodlná, ale TDM je prostě víc cesťák. Na Fazerovi jsem najel 300km na jeden zátah a musím říct, že mě z něj trochu bolela třísla a to jsem si dával pozor na správný posez a správně nasazené nohy na stupačkách. I přesto jsem pak následující den chodil jak na...nej kačer.
Takže, tím chci poděkovat, za další utvrzení v tom, že TDM je jasná volba

Janiin
Janiin napsal 13.05.14 v 10:51

Dobrá a užitečná recenze - 10b. Naprosto chápu tvou motivaci přejít ze Savage na něco fyzicky většího - taky mám Savage, výkonově mi stačí, ale začínám mít problémy hlavně se zády už po dvaceti minutách jízdy (mám skoro dva metry výšky...). V začátcích mi to nevadilo - asi stárnu

JardaCh
JardaCh napsal 11.05.14 v 15:39 10b.

Tak ať ti to peláší jo a doporučuji doplnit laďáček -> přecejen je to velkej dvou vál a když mu dáš ty správné nástroje tak dokáže zahrát neskutečnou muziku že i kluci na čopru koukaj

pavel83
pavel83 napsal 11.05.14 v 08:14 10b.

Pěkná, a máš pravdu s tím krájením kilometrů, věř že po čase ti bude připadat i 400km na jednu vyjížďku jako málo