Suzuki XF 650 Freewind (1999)

Vlastník Myschan
Vloženo 17.4.2014
Aktualizováno 30.6.2014

Přišlo na mě jaro. Teda ne v tom smyslu, co možná čekáte, ale v tom smyslu, že mimo aktuálního skútra, a po návštěvě Motosalonu v Brně, jsem zatoužil ještě po nějaké nenáročné a levné hračce pro chlapa. Teda jako pro mě.

Motorka koupena od soukromá osoba - Pán prodával moto kámošovi, který byl zaneprázdněn a moc o tom asi ani nevěděl. Takže prodejce (nikoliv majitel) byl zjevně motorkář, nikoliv překupník. Jednání v pohodě, žádný problém, zjevně o motorce věděl víc, než majitel.

Honda XL 650V Transalp: Alp byl první volba, na jednoho jsem se byl podívat, lákal mě dvojválec, navíc jsem Hondofil, ale tenhle Alp byl sice levnej, ale snad se účastnil bojů o Duklu. Tak jsem se díval dál a náhodou jsem objevil Freda (Freewinda), ale překřtil jsem ho na Freda.

První dojmy - Prvotní dojem udělala rozumná cena. Jasně, starší stroj, ale v porovnání s Alpem cena dost nižší a pro jezdce kolem komína pro radost snad taky dostačující stroj. Sice ne dvouvál, ale co.

Motorku bych doporučil pro - Nevím, pro koho je moto nejvhodnější. Někdo chce jezdit alespoň dvě stě v městě a třista z místa, někdo leštit chromy a mít pod sebou tři meráky chromovaného železa, někdo chce jezdit do dvou litů na sto. Já, momentálně, chci zábavnou, lehkou motorečku pro jízdu skoro kamkoliv mimo těžký terén. Podle mě není motorkář o tom, jaký má kdo stroj, jestli skútr, chopper, enduro či nabušený supersport. Podle mě je to o srdci, o vztahu k ke dvěma kolům, o pohodě, volnosti a zároveň slušnosti a vstřícnosti k ostatním takto postiženým. Takže tahle motorka je vhodná pro všechny, komu udělá radost. Stejně, jako jiná.

Doplňky na motorce - Možná dám časem padáky, tedy jestli najdu nějaké za rozumnou cenu. Kufr je fajn a jsem rád, že byl u motorky. Snad by stálo za zvážení i nějaké plexi turistického typu, i když vím, že pak zas údajně jde vzduch víc na přilbu. Uvidíme. Ten laďák tam už byl.

Zaujal mě při prohlížení inzerce. V poslední době jsem si připadal jak klasickej závislák - sedím u netu a dlouhé chvíle trávím čtením inzerátů, koukáním na fotky a studováním recenzí motocyklů. Prostě chci ještě něco mimo svého aktuálního skútru (Honda SW 600). Není to nic proti skútru, naopak, je skvělej, ať si kdo chce, myslí co chce, ale já chtěl ještě jinou hračku. Prostě jako v reklamě - jeden nikdy nestačí.
Najeto zatím moc nemám, ale pokusím se zhodnotit alespoň to málo. Konec konců jsem kdysi dávno pár dní Freewinda měl. Ale tehdy jsem ho zjevně nedocenil, a mám pocit, že to byla asi trochu chyba, nebo prostě osud. Musel jsem k němu dozrát. Proti minulé motorce (Suzuki Marauder) je to samozřejmě něco úplně odlišného, ale o to víc zábavného. Došel jsem k názoru, že oproti Maraudříkovi ho nemusím leštit. Ba co víc, já ho snad nebudu mejt vůbec. Ať vypadá drsně. Ne, sranda. Prostě je to jiný, je to cca o 30%, tedy zhruba o 80 kg lehčí. tedy obratnější, připadá mi to, i v porovnání s SW 600, skoro jako kolo s motorem. Ale to kolo docela slušně jede, rozhodně mi to v jednom stačí, ve dvou jsem zatím nejel. Je to mrštné, obratné, zábavné. Startuje na brnk, nechápu. Karbec a i po delším stání startuje líp než stříkačka - srovnávám s Sh 300, SW 600, Bewerly 500. O Marauderovi nemluvě.
Po určitém zvyku na menší kola oceňuji pohodu pérování. Jedu po hrbolaté panelce a pohoda. Nebojím se, že se mi to pod zadkem rozpadne. Jedu přes retardér - jdu do stupaček a hup, hup - je to za mnou. Paráda.
Fred byl vybavem zadním kufrem, mám pocit, že 48 litrů, což si myslím, je na jízdu pro radost po okolí slušná hodnota. Pod sedlo se vleze lékárnička, nářadí, žárovky a protokol o nehodě. Na motku myslím vcelku dobrý, ale podsedlový prostor v porovnání se skútrem SW 600 samozřejmě směšně malý.
Spotřebu zatím neznám a asi mě ani moc zajímat nebude. Možná někdy změřím ze zvědavosti. Jde mi o radost, o zážitek. Kdybych chtěl šetřit, tak si pořídm elektrokolo.
Jak jsem už psal, Freda jsem pořídil jako kamaráda pro radost, vyčistit si hlavu po psychickém vypětí v zaměstnání. Někam si zajet, posedět u kafe v hospůdce, dát si jinde zmrzku, vzít to zkratkou přes polňačku či kouskem lesní cesty, či přes výmoly po účelovce kolem kravína, a pak zas hurá po silnici k domovu a cestou se stavit u rybníka v kempu na polívku. Asi tak nějak. Věřím, že na tohle bude Fred super. Prostě zábavnej univerzál. Závodit nehodlám.
---
Tak jsem se povozil a motka jde za novým pánečkem. Vše fungovalo jak mělo. Byla to sranda a moc se mi líbilo jezdit po hrbech ve stupačkách. Ale život jde dál, a přeci nebudu mít jednu hračku na pořád :).

kundatrak
kundatrak napsal 25.06.14 v 13:22

Přesně jsi vystihnul důvody, proč i já jsem si po dlouhé době neježdění pořídil opět moto - freewinda Míval jsem i transalpa, takže jediná věc, která mi trochu vadí, jsou vibrace v otáčkách do 4tis.

Bystrčák
Bystrčák napsal 27.04.14 v 18:21

Ahoj, ty to střídáš, že ta hodnocení nestíhám. Za množství motorek dávám10 bodů. .

Protest
Protest napsal 22.04.14 v 05:21

Tyhle mašiny jsou držáky hodně šťastně ujetých km

Xt350
Xt350 napsal 20.04.14 v 12:29 10b.

kafab
kafab napsal 20.04.14 v 12:25

dobrá volba a pěkný popis ...