Jawa 350/640 (1993)

Vlastník Speedluk
Vloženo 15.9.2012
Aktualizováno 15.9.2012

Můj nejnovější přírůstek, krásně zachovalá Jawa 350/640-1 typ sport.Je v originálním a pěkném stavu se slušnou výbavou.

Jaw zejména starších mám povícero a mezi nimi i 350 Panelku, proto jsem očekával, že výkon a průběh motoru, vibrace ap.nebudou u této poslední vývojové řady motoru zase až tak rozdílné.Dále jsem také cca v roce 2000 vlastnil novou Jawu 639-2 Chopper, se kterou jsem byl ale docela zklamán.Motor byl hlučný hned od začátku, tak jsem ho nechal tenkrát za 8000Kč u p.Růžičky opravit,ale randál z motoru byl úplně stejný.Zadní pneumatika při větším propérování škrtala o zadní blatním, chromy na výfucích byly snad horší než na turcích, které jsem koupil na Panelku, řetez byl max.vytahaní již asi po ujetí 1000km.Po těchto zkušenostech jsem motorku prodal a rád jsem se na několik let vrátil ke starším ročníkům Jaw, kde jsem byl vždy s kvalitou spokojen.
Nedávno mne přeci ale zlákala koupě Jawy 640 s tím, že si přes zbytek léta zajezdím a na jaře 2013 ji prodám a koupím si nový model Hondy Transalp.
Povedlo se mi přes inzerát dostat k této Jawičce a popravdě jak jsem ji uviděl, tak mi srdce zaplesalo.
Pokud něco na motorkách nemám rád, tak je to bastlení, různé domácí úpravy, tuning, zanedbanou údržbu, ožvýkané šrouby, poškrábaný plasty a pomlácené kdeco na motorce.V takovém případě mám lepší pocit, když takovou motorku nemám, než kdybych ji dostal zadarmo.
Tato motorka byla ale od začátku podle mých představ, hezká, udržovaná, zachovalá, prostě krásná a to i přes to, že měla poměrně dost najeto.
Po nastartování mne přivítal krásný tlumený zvuk z dvoukomorových výfuků a neozývaly se ani žádné pazvuky.Tudíž bylo rozhodnuto, že bude má.
Po seznámení s motorkou a najetí cca 1000km musím říct, že mne motorka ale opravdu velmi velmi mile překvapila.Prvním překvapením bylo pohodlí, jsem poměrně velký a na Panelce jsem po 200km už nevěděl jak si mám sednout.Musím říct, že posezem a pohodlím mne má sportka plně vyhovuje a nejsem unaven ani po delších cestách.Dalším příjemným překvapením bylo chování podvozku.Motorka krásně sedí, brzdí, je čitelná, má pohodlné pérování.Nechápal jsem kritiku, že 640 má málo tuhý rám, kyvku ap.Nejezdím žádný extrém, ale pomalu taky ne, ale oproti jednoduchému rámu na starších Jawách je to posun hodně znatelný a to ani na té Panelce mi ten rám nepřijde nějak extra špatný.
Dalším milým překvapením byl pro mne samotný motor.Nepředpokládal jsem nějakou extra změnu oproti 350 Panelce co mám, ale o to víc jsem byl překvapen.Motor má jednak krásný zvuk, ale to je dílem spíše výfuků, ale jde hlavně krásně do otáček, cestovní tempo je ideální 90-105, což je příjemné a Panelce to bylo spíše o 20km míň a hlavně vibrace.Nevím, jestli je to porovnáním se starší motorkou, nebo máš štěstí na motor, ale vibrace ve všech spektrech otáček hodnotím jako minimální, v žádných otáčkách mi nejsou nepříjemné, naopak.Ani jednou se mi nestalo, že jsem přijel vydrnčen jako na Panelce a to ani na ní nemám vibrace nějak přehnané.
Celkově řečeno musím říct, že mne motor, ale i celá motorka velmi velmi příjemně překvapila.Na jízdu s ní se těším, krásně si ji užiju a v podstatě mne přešla touha na nějaký lepší motocykl.Lepší určitě jsou, ale jak jsem již řekl, nejsem extrémní jezdec, jsem cestovatel i požitkář, mám rád dvoutaktní dvouválcovou koncepci Jawy.Rád si sám dělám základní servis i různá vylepšení a mám rád jednoduchý spolehlivý motocykl s nízkými náklady.V tom všem mi má Jawča maximálně vyhovuje.
Po najetí cca 2000km od koupě jsem musel odstranit i nějaké drobnější závady, ale s tím jsem u 20let staré motorky počítal.Vyměnil jsem poškozené spojkové lanko, přetěsnil jsem palivový kohout./tady si dovolím vsuvku.Koupil jsem úplně nový kohout, ale z Taiwanu.Takovou blbost už nikdy neudělám, těsnění je na něm snad ze slisovaných much, vydrželo mi jednu noc a pak se začal kohout otáček jako sluneční hodiny, když jsem to chtěl opravit, tak jsem zjistit, že sítko upadlo do nádrže - tak objímka co ho drží je tak krátká, že prostě po pár km upadne.No prostě šel do popelnice.Dále jsem měnil svíčky, někdo dal do motoru Y, které tento motor opravdu nemá rád, dal jsem novou zadní gumu a to bylo snad všechno.

speedwayHanzz
speedwayHanzz napsal 07.04.20 v 20:39 10b.

Karle nádherná sportka

Nabijec01
Nabijec01 napsal 28.09.19 v 23:07 10b.

Jirka4137
Jirka4137 napsal 18.03.16 v 00:06

Moc pěkná Jawka za mne 10b ale nějak nefunguje hodnocení. Má štěstí že má pečlivého majitele .
Recenze jako by mě mluvila z duše. Radost pohledět na tak pěkný stroj.

letecacro
letecacro napsal 08.09.15 v 19:32 8b.

Zdravím mám také 640 červenou bez polepů ,najeto bez generálky motoru přes 55 tis. km.Bez oilmastera,chromované výfuky -dají se dobře čistit ,ty černé né ,drátěná kola ,jen k těm litým kolům nedoporučuji je -praskají .Byl jsem svědkem prasknutí těchto kol je to o zdraví ,kamarád se málem kvůli prasklému přednímu kolu zabil a to jel 60k/h !!! Jezdím na 100 okt .benzín a jede výborně a hlavně menší spotřeba -3,1-2 mimo město,město 3,5.Nemusí se vytáčet ,jezdímna půl plynu,rychlost je po dálnici 130k/h bez broblémů,jela by víc kdyby tam byl 5. kvalt a o tom v Jawě vědí,ale není ho kam dát -málo místa v motoru,mi bylo řečeno v Jawě. V převodovce Castrol převodový-doporučen Jawou,moto se hodně ztiší a lépe řadí . Moto je na fotce .Jinak přeju hodně km bez nehod .P.S. Ta litá kola bych vyměnil ,jsou sice hezká ale dal bych tam klasiku -drátěná .

JohnnyS08
JohnnyS08 napsal 02.11.14 v 21:28

Krásná sportka Jak jsi spokojený s oilmasterem?