ČZ 250/471 (1975)

Vlastník Millamber
Vloženo 13.6.2011
Aktualizováno 17.8.2011

V pronájmu od otce, který ji nevyužívá.
Menší úpravy:
-plastový přepínač na řidítkách
-spínací skříňka na klíč (ne bosh)
-vlastnoruční bezkontakt
-válce z Bizon 350

Dostal jsem ji do péče v žalostmém stavu a pomalu ji renovuji. Z nedostatku peněz, originálních dílů na trhu a kvůli lepší funkčnosti jsem byl nucen nahradit některé komponenty neoriginálními. Moto aktivně využívám, takže zatím dávám přednost funkčnosti a spolehlivosti před zachováním originálního stavu veterána. Na moto jezdím cca 6 let a najeté km si netroufám odhadovat, ale bude to přes 4000km.

Zkušenosti:
Vzpomínám si, že po prvním usednutí a otočení plynem to byl nádhernej zážitek. Tahle motorka má duši dravce. Pokud se k ní chováte slušně a s ohledem na její věk, doveze vás bez remcání tam kam potřebujete. Měl jsem problém s neustálým seřizováním předstihu. Jelikož se mi nechtělo dát 3500,- za Vape, postavil jsem si bezkontakt cca za 400,- a šlape perfektně (když připočítám 2 předcházející prototypy, cena by byla něco přes 1000,-). Předchozí uživatel (můj bratr) nahradil válce 250 válci z Bizona 350. Mašince to přidalo na výkonu, bohužel to odnáší 4 lamelová spojka. V dokumentaci je udána maximálka 115 km/h. S objemnějšími válci (doštelován karbec), bezkontaktem a sekundárním ozubeným kolem čítajícím 17 zubů namísto 16, mi ručička tachometru skočila až na 130km/h. Při této rychlosti se moto stává neovladatelným - jednoduchý trubkový ocelový rám se začne kroutit a to nemluvím o účinnosti bubnových brzd.

Ještě se mi nestalo, že by mě někde nechala. Jen jednou potřebovala menší odpočinek po přehřátí. Pokud nemáte dobře seřízen karburátor nebo ji točíte, poznáte to na spotřebě. Při sportovnější jízdě se nestydí a vezme si klidně 7/100.
Momentálně řeším jen jednu závadu. Při zastavování na křižovatce se rožnutými světly mi moto chcípá a neblikají blinkry při nízkých otáčkách. To přisuzuji špatně seřízenému dobíjení nebo elektrickým řešení mého bezkontaktu. Na problému se pracuje:).

Mašinka dostala před dvěma roky nový nástřik ve stejných barvách (už byla trochu vybledlá).

Klady a zápory? Co říct? Je to starší stroj a chová se k vám tak, jak vy k ní. Vyžaduje častou péči, ale svezení za o stojí. Policie vás nestaví, aby vás pokutovala či kontrolovala, ale aby obhlídla stroj. Kolegové v jedné stopě vás zdraví s radostí. Motocykloví nenadšenci se po nových strojích ani neohlédnou (jen když jede jak "prase", tak zaláteří), ale po nablýskaném veteránovi bublajícím po návsi se otáčí kde kdo a cítí závan historie.

Plánuji si letos koupit něco silnějšího. V hledáčku mám Yamaha FZS 600 Fazer. Jak bude doma, Číza půjde do původního originálního stavu. (15.6.2011 - Už je doma, čas plnit sliby)

Pavik
Pavik napsal 17.01.12 v 20:47

Je to hodně dobrej motostroj

MimoCZ
MimoCZ napsal 17.08.11 v 20:34

Pekne chlape. Tak drzim palce a ja se taky radeji kouknu po bublajicim veteranu. Tak drzim palce at to slape. Jinak ty priznaky s elektro pri volnobehu by mohla byt vadna baterie.

Provaz1
Provaz1 napsal 23.06.11 v 10:14

Pekny počtení, pekna motorka- přeji hodne zdaru pri davani do origa

Millamber
Millamber napsal 17.06.11 v 16:00

Mno, převzal jsem a trochu upravil toto:
Plošňák jsem si nechal vysoustružit ve tvaru destičky, na které jsou normálně kladívka. Dal jsem tam jak opt. brány, tak ten spínací stupeň. Invertor jsem nahradil Operačním zesilovačem. Opt. brány tam mám 2, pro každej válec svou (dá se pak doladit poloha sepnutí válců vůči sobě-výrobní nepřesnosti). Finální verzi ještě nemám, jak jsem psal, jezdím na prototypu a dělám zatěžkávací zkoušky.
Jinak plošňák jsem dělal fotocestou a pak vrtal minivrtačkou.

fantomasbike
fantomasbike napsal 17.06.11 v 15:41