Simson S 51 Elektronik (1990)

Vlastník skodovak
Vloženo 29.8.2010
Aktualizováno 7.4.2020

Rád na něj vzpomínám, celkem mi chybí. Měl velkou úlohu v mém mládí.

První dojmy - Bezvadný stroj který se vyrovná kdejaké moderní i silnější motorce. Neříkejte že ne, pro člověka který nutně nepotřebuje jet 170km/h po dálnici nebo vyjíždět všechny kopečky na poslední kvalt je to fakt dobrá motorka. Zvládá i dlouhé štreky!

Tak, kdo nezná, nepochopí. Stroj vyrobený koncernem IFA v Suhlu v Německu roku 1990. 90% dnešních motorkářů si o těchto strojích myslí jaký sou to mopedy, tak do hospody, dál ne. Ale za to nemůže motorka, pouze zadubená hlava člověka který když jede pod 150k/h si myslí, že není chlap. Tento malej stroječek o výkonu (teď přesně nevím) cca 2,7kW totiž dokáže i dnes divy. Ve městě se drží zubama nehtama a nedělá mu vůbec problém ani velkoměstský provoz. Sednu, jedu! Ale za čím se u takovéhoto stroje honit (a že každý chce něco víc a víc), za rychlostí se u toho honit nejde, a když, tak na ůkor životnosti. Skákat na tom a jezdit po poli dokáží jen prasata, a to já nejsu. Co zbývá? Vzdálenost. Nedá mi spát, musím, prostě musím poznávat nové místa kde jsem zatím nebyl. Začalo to pár výlety do Ml. Boleslavi, ale 60km tam a 60 zpět mi za chvilku nestačilo, už to pro mě bylo pouze zahřívání motoru. Bloudím prstem po mapě, a koukám kam se vydat. Prst se zastaví na Liberci. Vybráno! Poslední přípravy, do každé kapsy jednu svíčku, a jedem. Přidal se i Multik-S51, fakt dobrý kamarád, který stejně jako já patří mezi lidi, kteří se nebojí jezdit dál než do krámu jen proto že náš stroj nemá 70kW. Liberec jsme v pohodě zdolali, krásná cesta to byla, na řadu přišla jen jedna svíčka cestou domu, ale proto jsem ji bral ne? Dobře, 210km za den bychom měli. Jak dlouho nám to vydrží? Přesně 2 měsíce. Co dál? Chce to něco víc. Slovensko. Konkrétně hlavní město. Tož co zbývá? Zabalit, sednout na stroj sice né příliš dokonalém počasí (ve kterém cukrová většina motorkářů mající strach z pár kapek vody a teploty pod 20°C radši zalezla do postele) vyrážíme vstříc dobrodružství. Kolín-Havl.Brod-Žďár n. Sázavou-Velká Bíteš-Dolní Kounice-Hustopeče-Břeclav-Kúty-Malacky-Bratislava. Jo, 300km za 8 hodin už byla cesta. Samozřejmě pár zastávek bylo, ale simson neměl problém jet i 100km vkuse. V Bratislavě jsme pobyli 3 týdny. Mám tam rodinu tak jsem se tam zdržel a projezdil kus hlavního města i okolí. 16.7. jsme opět naložili bagáž, a vyrazili na zpáteční cestu. V Břeclavi jsme to vzali směr Hrušky a koukli do té doby jen internetového (to jsem nevěděl, že jsem se s ním už jednou viděl ) kamaráda Dolina. Pokecali jsme o motorkách, on mi ukázal svou krásnou sbírku (držím palce, ať se to museum povede) a pak jsme zas pokračovali směr Hustopeče. Odtam jsme to ztočili na Dolní Věstonice a ztrávili noc pod širákem na břehu vodní nádrže pod Pálavou. Tam jsem osobně poznal dalšího FB kámoše, který tam lovil ryby a trampoval s příruční televizou. Brzo ráno opět zabalit, vyrazit a jedem. Babice u Rosic-Zastávka-Velká Bíteš a jedem. Ve Žďáru doplnit PHM, a jedem. A konec naší krásné cesty, před obcí Pohled, jsme sešrotovali gufero pod zapalkem. Musela přijet odtahovka s vozíkem ve složení Táta+Peugeot 205 Ale i tak, Símákovi děkuju že mě dovezl až sem, a určitě to nebyl poslední výlet. Móře, těš se!!!

Aktualizace:

30.6.2011: Tak simson opět brázdí silnice, Virago je momentálně dočasně mimo provoz tak jezdí opět Ťimťon
V neděli jsem na něm dojel od Kolína do hl. města Slovenské republiky-Bratislavy. Zvládnul to na jedničku. Teď na něm jezdím po Bratislavě (mém rodném městě) a zvládá to taky v pohodě. Je to bezva stroj

10.7.2011: Tož vzhůru za dobrodružstvím!!! Dne 16.7. tohoto roku podniknu na tomto stroji zpáteční cestu z Bratislavy (hlavního města Slovenské republiky) domu do města Kolín (ten českej, ne německej). Tož držte palčiska, pojedem z kopčiska (kéž by, spíš to bude do kopca). ZDE je trasa zpáteční jízdy. Kdyby někdo v sobotu 16. na této trase viděl ten červenej německej stroj s bílým sedlem, doprovázenej oblakem modrého kouře, jo, jsem to já

Lades83
Lades83 napsal 06.02.19 v 16:02 10b.

super, fandím

Samsonista
Samsonista napsal 20.02.17 v 21:16 10b.

Prostě Simson life!

Afe
Afe napsal 16.12.16 v 15:33

Ahoj Simsoňáku! Nevíš o jakou přesně verzi se jedná ?

Rakkin
Rakkin napsal 16.11.13 v 17:34

Simson je srdcovka. Jinak to nazvat nejde. Dávám 10b! Vím o čem mluví. Ikdyž mám teď CBRo, tak opravdu se mi po ,,Ťimťonu´´ stýzká :( Mě ho ukradli, takže 100%tně vím, že je teď někde na díly. :(

Peklop
Peklop napsal 20.05.13 v 20:44 10b.

JaKdyž vidím tyhle opečovaný simsony, tak se mi po něm normálě stejská. A marně doufám, že můj skončil v podobných rukou.