Jawa 50 Dandy (1997)

Vlastník otas1
Vloženo 2.3.2008
Aktualizováno 2.3.2008

50ka pro zacatecnika. Simsona mel kazdy, ty nejvetsi borci meli dandy

Tuhle motorku jsem si koupil v 16 hned jak jsem udelal papiry za 18 000Kc, od holky co ji na tom rodice zakazali jedit, proto mela najeto asi jen 2500km.

Proti mustangovi nebo simsonovi kteryho ma bratranec ty byla nesrovnatelna motorka. V jednom po rovine dala 85km/h, z kopce jsem jel i 110, ale to jsem myslel ze se ty plasty rozleti... Ve dvou se dalo jet i tech 80km/h.

Mel jsem kapotovanou verzi s oddelenym mazanim. Motka porad trosku premazavala, po case jsem zjistil ze mam zada cely podobany od oleje jak lital z vyfuku, taky diky tomu ze na nem byla jina koncovka. Resil jsem to navarenim dvou dalsich prepazek do tlumice, pak se to o dost zlepsilo. Diky koncovce mela moto vcelku pekny zvuk.

Dalsi veci byl poloautomaticky sytic, na karbci se povytahla takova tycka a sytic byl naplno. Az to chytlo tak tomu clovek dal plnej kotel a ten sytic zase spadnul. Problem byl ze sytic byl bud naplno, nebo byl uplne vypnut. Za studena bez sytice chytla po celkem dlouhem premlouvani startovaci pakou. Kdyz dal clovek sytic bud chytla na prvni kopanec (vestsinou tomu tak opravdu bylo) nebo se totalne prechlastala, pak se sytic musel vypnout a startovani obnaselo 10 minut telocviku.

Velky problem bylo sehnani jakehokoli ND (krome blikru a bovdenu).Praskla mi manzeta v predni brzde. MJ (motor jikov, vyrobce toho moto) zkrachovalo, v jawe (ktera vyrobu a distriibuci nd prevzala) mi nabidli asi za 5000Kc komplet predni brzdu, pumpu i s brzdicem! Jednotlive to pry nedodavaj, nakonec jsem asi pul roku jezdil jen na zadni brzdu a nakonec jsem v jednon krame nasel podobnou manzetu, stala 1,50Kc a brzda s ni fungovala. Pak mi odesel zapalovaci modul, jawa opet nezklamala, tohle pry vubec jako ND neprodavaj, prej jen celej motor! Cekal jsem na nej pul roku, pak ho v tom servisu sehnali z bouracky.

Tyto neprijemnosti velmi pokazily muj dojem z jinak jizdne velmi dobre motorky. Tuhost ramu, komfort odpruzeni (bylo opravdu velmi mekke, muj 110 kilovy otec ale parkrat sel az na dorazy). Spolujezdkyne moc dlouhou trasu nevydrzela hlavne kvuli vibracim stupecek, ja sam jsem na ni jednou jel 140km jeden den tam a druhy zpatky.

Kdyz jsem v 18ti kupoval auto motrku jsem za 15 000 prodal. Prodavajicimu po 30km cestou domu zdechla, diagnoza servisu byla jasna, nema kompresi, rozpadla se mrizka kryjici lozisko na klice. Jeji kousky se dostaly do valce... Oprava byla provedena vymenou za kit Polini 80ccm, opet diky nemoznosti sehnat ND. Stala neco pres 8000, 6000 jsem na ni majiteli "prispel".

Takze kdo o ni uvazujete, je to co se jizdnich vlastnosti tyce vyborna motorka, na kterou se simsoni nechytaj, ale pri jakemkoli technickem problemu si budete, jako ja, nadavat ze jste si nekoupili simsona.

RoxxoR
RoxxoR napsal 13.08.14 v 21:21

ja mam simsona s51 enduro zadny upravy a po rovine neni problem 90km/h

Lori
Lori napsal 11.04.08 v 21:46

Máš odvahu ? přidej se mezi ostatní dandysty na http://dandy.tym.cz/majitel.html !

otas1
otas1 napsal 14.03.08 v 20:37

45km/h zadna dandy oficialne nemela, mela tusim v TP 75, nebo 65. Je jeho vec co si koupi, ja bych mu ale radil poohlidnout se po necem jinym.

Heretic99
Heretic99 napsal 14.03.08 v 16:32

No, ty nahradni dily ja znam azaz, mam hondi ns125r rok1989 a kdyz sem shanel pist, tak me vsude votpalili, pak jednoho dne sem nasel na netu firmu na delani nicasilu a fistni sady, hned sem tam volal. Rekli mi, at to tam poslu, tak sem to udelal a za mesic mi prisel pist z hondy mtx125, ma to stejnej zdvih i vrtani, tak ted jezdim. A mam dotaz, jakou rychlost to va v TP??? Kamosovi je 15 a chce si ji koupit

55774
55774 napsal 03.03.08 v 20:15

Hezké,škoda toho trápení na naši JAWU nedustojné.