Jawa 50 Dandy (1998)

Vlastník Daypa
Vloženo 1.9.2012
Aktualizováno 2.9.2012

Velice živoučká, pohodlná a elegantně vypadající padina

Dandyna mě očarovala svým vzhledem. Žádná padesátka, natož od Jawy, nikdy nevypadala tak robustně jako právě Dandyna. Když jsem ji pořídil byla malinko ve zbídačeném stavu. V karburátoru plavalo cosi, co připomínalo cokoliv, jen ne to, co by do něj mělo patřit. Postupem času jsem svépomocí poladil karbec, ale v motoru začalo při zařazení rychlosti cosi klapat a vibrovat. Na to už mé kusé zkušenosti nestačili, a tak jsem se rozhodl Dádu dáti odborníkům. Za mrzký peníz se mi vrátila motoricky úplně jiná motorka. Pravdou je, že rčení, které jsem se dočetl na internetu, "Nezaječí - nepojede" je naprosto trefné. Jawu Dandy 50 Sport člověk musí opravdu nejprve vytočit, ale pak se začnou dít věci, které by člověk od padesátky vážně neočekával. Mocný zátah skoro 6ti koní žene Jawku kupředu a pětistupňová převodovka se postará o rychlost až 85 Km/hod!!! Byl jsem vždy skeptický a s úsměvem jsem četl komentáře na různých fórech, že Jawa Dandy 50 jede více jak 60 Km/hod. Dnes už sám můžu potvrdit, že je tomu tak. Osobní rekord na tomto "mopedu" je 110 Km/hod a to prosím GPS rychlosti. Pravda je, že to bylo z mírného ale dlouhého kopce a motor už kvičel jako podsvinče, které na nože berou, ale přesto jela. ;)
Samozřejmě o komfortu jízdy se dá hovořit jen do rychlosti kolem 50 Km/hod., ale na druhou stranu, kdo si pořizuje padesátku, aby na ní jezdil rychleji? :) Pokud však mám člověk možnost srovnávat, tak Dandy je rozhodně tak o 1000% pohodlnější, než cokoliv malého, s čím se JAWA vytasila v letech minulých. Navíc, jak jsem již psal na začátku, ani vzhled už se nedá srovnávat. Dandy vypadá jako elegantní cesťáček. Zatím jsem na ní najezdil jen několik stovek kilometrů a najednou to bylo něco kolem 70km, ale můžu říci, že tato Jawka je fakt pohodlná. O pohodlí se stará centrální zadní tlumič a dobře odpružená přední vidle a hlavně úplně jiná koncepce sedla, než JAWA dělala doposud. Tak snad jsem ji moc nepřechválil.

Daypa
Daypa napsal 25.02.15 v 22:52

Pár kilometrů jsem zhltal na tomto prckovi a jak tomu tak bývá, 6 kobylek začalo být opravdu málo. A tak už pokukuji po konkrétním typu o něco málo silnějším než je tato Dandynka. Doufám, že se tu brzy objeví nový přírůstek. Ale Dandy se určitě nebudu zbavovat. Zakonzervujeme ji a počkáme až doroste synek a bude chtít jezdit s tátou

čeplin
čeplin napsal 30.09.12 v 13:49

moc pěkná

Daypa
Daypa napsal 04.09.12 v 22:43

Děkuji Vám všem za komentáře. Dádu už mám celkem dlouho, jen jsem ji po delší době probudil znovu k životu. Jasné, že už teď koukám po něčem silnějším, ale Jawky se asi zbavovat nebudu. Nechám ji zakonzervovanou v garáži pod plachtou. Třeba jednou můj syn (nebo klidně i dcera) ocení sílu 4Kw jako jsem ocenil já

hruso25
hruso25 napsal 04.09.12 v 20:44

pekne napýsane. Cítit z neho nadšenie pre motorky.Mám také tušenie, že na rok ti bude Dandy mali a budeš sa obzerať po dačom silnejšom.

BorisMira
BorisMira napsal 03.09.12 v 17:06

jj Byl to můj začátek s legálním ježděním po cestě..A vše jk píšeš