Gilera Runner 50 SP (2007)

Vlastník Kublekula
Vloženo 16.8.2022
Aktualizováno 14.6.2023

Celý život chci jezdit na motorce, tak jsem si koupil skutra a ještě 50ku 2 takt.

První dojmy - Na padinu mi přijde, že není úplně malá. Já 190 cm jsem na ní ale pořád jako vosa na bonbóně. Jede hezky, ale až od 6 000 otáček, jinak jenom řve (sportovní výfuk) a nic se neděje. Ale je to padina, takže to ty otáčky prostě chce.

Motorku bych doporučil pro - Začátečníci a ti kdo chtějí být ve městě všude první, ale pomocí mobility a ne rychlosti.

Gileru mi prodal kolega z práce za "rozumný" peníz, s tím, že mu stála 3 roky v garáži a nikdo na ní nejezdil. Já si jí od ní bral, jelikož jsem chtěl něco na ježdění pro malé nákupy (chybí doma cibule, nebo krabice mléka, a tak podobně) a jednou za čas do práce, když bude krásně.

Na motorce jsem jezdil v nižším náctiletém věku, a to ještě po poli na stroji, co mi kamarád půjčoval, takže zkušenosti jsou již letité a je jich málo. Nejdříve jsem si tedy chtěl vyzkoušet, jestli mě stále jedna stopa baví než zainvestuju 18 papírů do velkého řidičáku. A je to pořád stejná paráda, jako vždy byla.

Nyní po dvou měsících ježdění mám najeto okolo 2 tisíc kilometrů a s motorkou jsem se sžil si myslím dobře. "Poser proužky" mám na gumách stále, ale to je tím, že jsem prostě novic a nikdy jsem nebyl moc riskující řidič, a to ani v autě.

Na motorce jsem si hned z patra vyměnil tovární variátor, kontrastní pružinu a řemen za Melossi sadu, vyměnil zpuchřelé hadičky, tekoucí čerpadýlko a ventil/filter od oleje, olej a spojkový zvon, který už hrál barvami všeho druhu. Oprava doma za cca 5 tisíc. Motorka má i sportovní výfuk, ale podle mě je to jenom, aby to řvalo.

Po pár "testovacích" jízdách doma po okreskách jsem usoudil, že průměrná rychlost 80km/h je dostatečná i na jízdu do práce (Praha) a zpět (Praha - Západ). V zásadě se dá říci, že aby motorka jela, tak jede na krev. Je to ale padesátka, tak jsem ani nečekal nic jiného. Hezky se naklápí do zatáček, ze semaforu odjíždím vždy jako první, sice s řevem, ale první, svítí, bliká a strašně roztomile troubí. Můj devítiměsíční syn má hračky, co vydávají "dospělejší" zvuky . Sedačka je příjemná, ale na mých 190 cm bych si představoval sezení krapet více vzadu, ale dá se to. Jednou jsem si dal výlet do Písku a zpět. Jízda byla vcelku ucházející, ale dlouhá. Prudké kopce dávám rychlostí 55-60 km, takže zásadně jedu u kraje a nechávám, aby mě předjela auta, abych nebrzdil provoz. Sám bych to v autě ocenil.

Motorka má digitální přístrojový panel, kde je vidět teplota vody, najeté kilometry, stav benzínu, čas a rychlost. Zbylé informace jsou již analogové, ale to jsou jen kontrolky a otáčkoměr. Nic víc, nic míň.

Spotřebu mám dle nádrže nějaké 3-4 litry na 100 km, takže do práce a zpátky se na jednu nádrž podívám cca 3x (25 tam a to samé i zpátky). Krom benálu to žere i olej, jelikož je to 2 takt, ale ten jsem tam nalil litr do plna a zatím kontrolka nebliká.

Za mě osobně jsem si koupil dobře. Jezdí slušně, z kopečka 110 km/h, ale tachometrových, takže reálně jsem někde mezi 90-100 km/h. Po rovince se plácám 70-80 km/h a do kopečka těch 50-60 km/h. Motorka je skvěle ovladatelná, myslím, že snad nemá ani metrák a není zase tak úplně malinkatá, jako padiny bývají. Kola slušně kryjí nerovnosti, ale rozbité silnice a nedejbože rozbité kostky jsou očistec. Teď mě už čeká jen udělat si papíry a přesedlat na něco, kde si budu řadit sám převody. Jo a ještě takový poznatek z jízdy po Praze a přilehlých okreskách. 3 z 5 motorkářů mě pozdraví. Vím, že pravověrní motorkáři nemají skutraře rádi, ale i tak mě potěší, že když první mávnu já, tak frajer naproti na cruiseru nejdřív rozpačitě, ale pak přeci jenom mávne také. Asi za to může ten "božský" zvuk, co se k němu dostane .

PS.: To bych zapomněl. Motorka má dvě mřížky na foukání tepla na nohy .

Kali88
Kali88 napsal 16.08.22 v 20:05 10b.

10 za detailní recenzi, uvidíme, do čeho půjdeš po skůtru