BMW R 1200 GS (2013)

Vlastník MichalKimlo
Vloženo 20.10.2021
Aktualizováno 20.10.2021

K velkemu GS ma priviedla cista zvedavost. Mam pocit, ze je to vo vela veciach velmi precenovana motorka. Napisanej o nej uz bolo vela, vacsinou ju ludia len chvalia... ale je tomu ozaj tak a zasluzi si byt oznacovana ako etalon vo svojej triede?

Triumph Tiger 1200: velmi vazny kandidat, no chcel som en rocnik 2016+ a tie boli drahsie
Ducati Multistrada 1200S: mal som pocit, ze na moju vysku mi bude mala, a trochu som mal aj obavy zo servisu
Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Spo: neviem ci by mi tie peniaze navyse stali za ten prechod z F800GS, ale inac je to urcite fajn motorka

První dojmy - V januari 2020 si prechadzam inzerciu a zrazu na mna pozera celkom zachovaly model 2013, s novymi alu kuframi a najazdom len 25 tisic km. Povodne som chcel predosle F800GS vymenit za bud Multistradu, Afriku alebo Triumpha Explorera 1200. Lenze prve kusy Multistrad a Explorerov trepli na rozne technicke nedokonalosti a vymenit F800GS za Afriku mi prislo ako prechod z blata do kaluze. Proste za peniaze navyse by som ziskal len pocit novsej motorky a par koni naviac, inac asi nic. Vsade som na R1200GS pocuval a cital len chvalu a pre vela ludi je to mokry sen. Ja som to tak nikdy nevidel... proste taka oktavka medzi motorkarmi.. masovka, co niektori miluju, ini nenavidia. Kedze inzerovane GSo bolo len par km odomna, sadol som do auta a isiel na obhliadku. Pri obhliadke bolo vsetko ok a mne sa velke GS zacinalo pacit viac a viac. Prisiel som este raz, tento krat uz s peniazmi a dohodol si skusobnu jazdu... v 0 stupnoch sadam naobliekany na motorku a prvy krat v zivote sa idem previezt na velkom GS. Radim za jedna, rychlost tam zapadne s riadnym rachotom a pomaly sa rozbieham. V duchu si vravim, toto je ten etalon? Popravde, z prvej jazdy som mal zmiesane emocie... cakal som, ze ma to zoberie za srdce viac. Ocakavania som mal asi prehnane, lebo ziadne rozcarovanie z motorky sa nekonalo. Navyse som sa vzhladom na lakavu cenu obaval, ci to nebude len taka “nalestena bida” alebo luxusna stetka.

Motorku bych doporučil pro - Motorka je vhodna pre každého, komu sa páči. Najviac jej potenciál ocenia hlavne cestovatelia na dlhšie trasy. Ale vie poslúžiť aj na kždodenné dochádzanie do práce.

Doplňky na motorce - plna vybava, tzn. asi vsetko, co sa tam v r. 2013 davalo.
navyse su dokupene padacie ramy, 3x alu kufor a pridavne svetla.
viac toho naozaj netreba.

Vzhladom na vonkajsie podmienky (0 stupnov Celzia) som motorku skusal v rezime RAIN. Zatah motora a chod podovzku sa mi samozrejme pacili, ale ze by som bol z toho nejak na makko... to ani nie. V podstate velmi podobne na mna posobilo aj F800GS, ktore je o cca 30kg lahsie a vdaka makkemu podovzku rovnako dobre zehlilo nerovnosti.

Co ma milo prekvapilo a stale povazujem za velke plus, je uplne jednoduche preklapanie v zakrutach. Vdaka nizkemu tazisku to ide uplne samo aj napriek vahe motorky.

Dalsia vec, ktoru si hned vsimnete, je spravanie teleleveru. Hlavne pri brzdeni sa moto vobec neponara na predok. Toto hodnotim pozitivne, hlavne ak jazdite so spolujazdcom, ktory to isto oceni tiez a nebude vam padat na chrbat :)

Este sa vratim k motoru. K dnesnemu dnu,, kedy pisem recenziu (7 mesiacov po kupe) mam na motorke najazdenych 11tis km a motor je to, z coho mam momentalne asi najvacsiu radost. Zatah, vykon, charakter, zvuk... proste super... jedine minus je za vzhlad... stale si na tie valce trciace do boku zvykam a priznam sa, ze su aj krajsie motory.

Podvozok, to je tiez kapitola sama o sebe. Na vyber je z niekolkych nastaveni, nastavit sa da aj predpatie, v zavislosti od zatazenia motorky. Tym motorka meni aj svetlu vysku. Fungovanie podvozku je prikladne, vacsinou jazdim na rezim SOFT alebo NORMAL. Vazim 85kg a v rezime soft je jazda doslova ako na gauci, je to sice viac uhupane, ale nevadi mi to. Trosku nezvyk su tupsie reakcie od teleleveru... niekedy to zehli asi az moc dokonale a vy naozaj neviete. co sa deje pod kolesami.

Posed pre vysoke osoby neni najhorsi, ale neni to idealne. Aj ked dam sedlo do najvyssej polohy, tak stale mam pocit, ze mam nohy pokrcene viac, ako by som chcel... Najlepsi posed som myslim mal na mojej byvalej Yamahe XTZ 750.

Ochranu pred vetrom som cakal lepsiu. Vzhladom na to, ze ide o turisticku motorku na dlhe trasy, niekedy aj po dialnici, tak ochrana pred vetrom by mohla byt lepsia. Ale mozno len moje ocakavania boli znova prehnane, ked po precitani niektorych recenzii som mal pocit, ze na motorke nebude vobec fukat. Ochrana je ale urcite lepsia, ako na f800gs s vysokym plexi. Ale stale mam pocit, ze na mojom starom V-strome 650 na mna fukalo menej.
Ked sme pri ochrane pred vetrom, neda mi spomenut jazdu v dazdi. Toto je uplna katastrofa a neviem ako to inzinieri takto mohli pustit do produkcie. Pri jazde v dazdi treba pocitat s tym, ze spolujazec bude mat nohy riadne spinave od vody a necistot striekajucich od zadneho kolesa. Ak idem sam, tak to vsetko schytava sedlo spolujazdca a moje nohy... toto je uplne zle a pri tomto type motorky absolutne nepochopitelne.

Na motorke mi dalej chyba automaticke vypinanie blinkrov, ktore som mal na F800GS z roku 2008. Niekedy mam aj pocit, ze to stare Baworacke ovladanie blinkrov bolo sikovnejsie. Takto je ovladac pre smerovky dost vzdialeny od gripu kvoli otocnemu ovladaniu navigacie.

Tempomat – je to fajn pomocnik na dialnicne presuny alebo na jazdu v obci. Jeho deaktivacia tlacitkom je ale niekedy sprevadzana vyraznym brzdenim motorom a vie to byt dost neprijemne... lepsie ho vypinat tuknutim do spojkovej packy, kedy sklbnutie nie je take vyrazne.

Co sa tyka manipulacie na mieste, tak cakal som vacsie peklo. Motorka vazi v podstate tolko co stary V-strom 650 (aj ked sa to na prvy pohlad nezda). Ale postavit moto na hlavny stojan si vyzaduje pri BMW viac usilia.

Vela ludi hovori, ze retaz uz nikdy viac, ze kardan je bezudrzbovy. Houby, aj o kardan sa treba starat a jeho udrzba je narocnejsia. Ak sa posere, tak aj nakladnejsia ako pri retazi. GS trpia na hrdzavenie kardanu v tisichrane. Niektori maju v tuneli kardanu doslova jazero, ktore vypustaju az pri rocnej udrzbe... je to celkom nedoriesene a toto ma Triumph Explorer myslim vyriesene lepsie. Ja som mal to stastie, ze tisic hran je OK, ziadna hrdza a kardan isiel pri udrzbe lahko z motorky vybrat. Ale co som cital na forach, tak vela ludi to tak nema... vsade hrdza a vybrat kardan je niekedy robota na 4 hodiny... Treba hlavne dat pozor na gumenu manzetu.. ked sa to nenamaze, a jazdite v dazdi a blate... tak zabudnite na vyhody, ktore sa spominaju v porovnani s retazou o bezudrzbovosti kardanu.

Co sa mi paci:
- charakter motoru
- nastavenia podvozku
- vykonne brzdy
- pancierove hadice uz v serii
- aj bez ladaku pekny zvuk

Co sa mi nepaci:
- nedostatocna ochrana pred vodou od zadneho kolesa
- hydraulicka spojka a el. plyn – mechanika ovladana lankom mi proste sedi viac
- ochrana pred vetrom neni dokonala tak, ako ju vela ludi opisuje
- aj pri sedle vo vyssej polohe mam nohy dost pokrcene
- naozaj hlucna prevodovka, ale uz som si zvykol
- kardan neni bezudrzbovy a vyzaduje si daleko prisnejsiu starostlivost ako retaz... a kto tvrdi opak, ma bud stastie alebo este nevidel, v akom stave ma tisichran.

Zavady:
- vymena mikrospinaca na packe spojky – casta zavada
- chystam sa na vymenu jedneho z tlacnych elementov v spojke, mala by sa tym eliminovat hlucnost pri radeni 1tky a 2ky a rovnako by by to malo eliminovat tuhsie otacanie kolesom pri zaradenom neutrale a zmacknuti spojky.
- riesim oscilujuce vibracie na 4. prevodovom stupni pri otackach cca 3tis. Caka ma repas karadanu, nakolko loziska v krizi idu v krajnych polohach trochu tuhsie a to by mohla byt pricina.

Merick4
Merick4 napsal 02.01.22 v 00:10

Dobra recenzia a davam palec hore za realny opis stroja. Ono tie GS sa casto glorifikuju a precenuju, nikto nespomenie negativa uz len z principu, lebo je to etalon. Inak skvela motorka, aj ked mne viac sedi moja stara vzduchom chladena 1200 :)

Mann
Mann napsal 22.11.21 v 21:35 10b.

Že bys touto recenzí aplaudoval bavorským ve stoje se zrovna říci nedá R 1200 GSA jsem měl možnost taky proluftovat a myslím si, že dlouhé štreky, nejlépe se spolujezdcem, bude její nejsilnější stránkou. Motorka je to určitě technicky i vizuelně zajímavá Teda pokud to člověk nebere jako symbol společenské statusu. Ale jak tě tak "postupně pročítám", stejně jednou u nové Hondy CRF AT skončíš. Máme tady na to takové pěkné pořekadlo - "Odříkaného chleba největší krajíc"

MichalKimlo
MichalKimlo napsal 27.10.21 v 09:51

@hansdorf: dobra otazka. Skusal som Triumph Explorer 1200, je to super motorka... len to vyssie tazisko je citit a naozaj sa neovlada s takou lahkostou ako GS... Navyse tu by som isiel len do rocnika 2016+ a tych je jednak malo v inzercii a hlavne su drahsie ako moje GS.
na cestovanie (nemyslim offroad) je pre mna asi zatial GS idealne. Ma svoje muchy, ale to ma asi kazda motorka.
myslel som, ze na GS mam v mojom veku (37) este cas... ale osud to zariadil inac

hansdorf
hansdorf napsal 27.10.21 v 08:02 9b.

Poctivá recenze na GS , kdyby šel vrátit čas a mít tu možnost, po čem by jsi sáhl teď ?

Paulano
Paulano napsal 27.10.21 v 07:44 10b.