globalmoto_duben_nolan




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Zastavení a stání
 
23.8.2009 v 12:32
Dobrý den, měl bych menší dotaz spíše na některé z Vás, co děláte v dopravě. Jedná se mi o zastavení (nikoliv stání) na chodníku. Nejprve teda věcně:

Zákon č. 361/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů

§ 2 zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu,

§ 27 dále uvádí, kde nemohu zastavit ani stát, ale o chodníku, nejsem-li slepec myslím nic nezmiňuje.

Situace: Přeplněné sídliště nebo město, potřebuju vyložit náklad (osobní takže třeba nákup) nemám kde zaparkovat automobil tak to hodím na chodník tak, abych neomezil chodce a chodník zcela nezablokoval, vyhodím tašky a pokračuju v jízdě. Dopouštím se zde podle Vás nějakého přestupku? Rád bych to věděl, protože jsem nedávno kvůli tomu dostal berlou po hlavě od rozzuřeného důchodce, který byl zjevně mým počínáním znechucen :) Já jsem ale stále přesvědčen, že jsem se ničím neprovinil
Předchozí
1 2
Následující

Zastavení a stání

23.8.2009 v 15:37 | Nahoru | #31
V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. ,,Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. ,,

a co tohle ?? ale je fakt ze tohle je stani, ne zastaveni

podle me na chodniku zastavit muzes, ja to treba velmi casto delam nez vylozim nakup

Naposledy editováno 23.08.2009 15:39:29

(reakce na) Zastavení a stání

23.8.2009 v 15:43 | Nahoru | #32
McMaron> Nechci ti do toho kecat ale zákon 361/2000 Sb. ve vztahu k chodníku jasně říká v § 53 odst. 2 taxativně kdo může chodník užít. Užíváním se z hlediska zákona považuje jakékoli jeho použití, tedy jízda i stání.
Stejně tomu je v případě užívání přechodu pro chodce, cyklista při jeho užití nesmí na kole jet, ale musí z kola sesednout.

Tato změna u cyklistů spočívá jejich převedenim tímto zákonem do kategorie řidič nemotorového vozidla, proto např. v případě jízdy na kole pod vlivem alkoholu je cyklista řešen stejně jako řidič motorového vozidla, s vyjímkou zákazu řízení a bodů..

§ 53
(1) Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Chodec, který nese předmět, jímž by mohl ohrozit provoz na chodníku, užije pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
(2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zastavení a stání

23.8.2009 v 15:45 | Nahoru | #33

tazmanskyčert>McMaron> no hádat se nebudu....



Tak snad se tu nehádáme spíš diskutujeme o tom, zda je zde legální možnost zastavení na chodníku. Každopádně děkuji za přispění

(reakce na) Zastavení a stání

23.8.2009 v 16:53 | Nahoru | #34
McMaron> V pohodě. Každopádně hezký zbytek neděle a hlavně ať to jezdí bez nehod. Ahoj.

1 reakcí na tento příspěvek Zastavení a stání

23.8.2009 v 18:20 | Nahoru | #35
z.č.361/2000 Sb. § 53 chuze odst. (2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.
to by mohlo byt ne
aha, tak jsem si všimnul že SEDA mě předběhl

Naposledy editováno 23.08.2009 20:04:40

(reakce na) Zastavení a stání

24.8.2009 v 14:14 | Nahoru | #36

ferry600>z.č.361/2000 Sb. § 53 chuze odst. (2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.
to by mohlo byt ne
aha, tak jsem si všimnul že SEDA mě předběhl



už jsem to tu psal jednou, ale ještě teda zopakuju svůj postřeh. Ano z tohoto § by skutečně mělo být patrno, že pokud zastavení podřadíme pod pojem užití chodníku, tak je to zakázáno. Problém je, že zákonodárce umístil tento § zcela nesmyslně do oddílu 5, který se vztahuje pouze na

Zvláštní ustanovení pro chůzi,
jízdu nemotorových vozidel,
jízdu na zvířeti a vedení a hnaní zvířat

nikoliv již na motorová vozidla. Hovoří-li tedy tento § o jiných účastnících provozu než chodcích, má na mysli právě a pouze jen nemotorová vozidla a zvířata. Ať už se skutečně jedná o omyl nebo ne, já stále tvrdím, že zastavit (nikoliv stát) v obytné zóně na chodníku je dle zákona možné.
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist