globalmoto_kveten




globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Vybrždění, vytlačení - pojistka
 
17.5.2022 v 21:18
Dobrý večer všem,

chci se zeptat znalých na jednu věc.
Před týdnem mě vybrzdil a vytlačil ze silnice nějaký řidič automobilu, samozřejmě pak ujel.
Odvezla mě rychlá - nějaká zlomená žebra, zhmoždění jater, rameno v hajzlu, naštíplé zápěstí a spousta krásných žluto modro fialových podlitin po celém těle.
Škoda na moto podle PČR cca 110 000 korun.

No a jelikož mám pouze povinné ručení a viník se zatím nenašel a myslím, že se ani nenajde, tak mi škodu zřejmě nikdo neproplatí. Chápu to správně ?

Naposledy editováno 23.10.2022 19:34:41

3 reakcí na tento příspěvek Vybrždění, vytlačení - pojistka

20.5.2022 v 12:20 | Nahoru | #1
Vy celých 5 stránek motáte dohromady dvě úplně odlišný věci

Pokud jde o pojištění motorky - povinné ručení vozidla - pak skutečně platí, že se pojišťuje vozidlo, tj. škoda vozidlem způsobená, resp. škoda způsobená provozem vozidla. Je naprosto jedno, kdo vozidlo řídí. Nemusíte vědět kdo vozidlo řídil, abyste se mohli z pojištění druhého vozidla - povinného ručení - hojit na škodě, která vám provozem toho vozidla vznikla. Tečka.

Pokud vám jde o řidiče vozidla, nemá to s pojištěním co dělat. Ano, ujetí od nehody může naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu, resp. přestupku. Ale je jedno, jestli ujedete ve vlastním vozidle, v cizím vozidle nebo ve vozidle svého zaměstnavatele.

První odstavec je o pojištění. Druhý je o osobní (trestněprávní, deliktní) odpovědnosti pachatele - fyzické osoby. Spolu souvisí jen tím, že se typicky stanou při jednom jednání, ale ne že jsou na sebe právně nezbytně závislé.

Odpovědnost provozovatele vozidla za to co se s vozidlem stane je v zákoně už nějakou dobu. Vlastníš vozidlo? Potom odpovídáš za to, co se s ním stane. Znáte přeci "výpalné" při překročení rychlosti zachycené kamerou. Někdo řídil, překročil rychlost, nafilmovali SPZ a MAJITELI, ne řidiči pošlou, ať sdělí, kdo vozidlo řídil, nebo ať jako provozovatel vozidla zaplatí pokutu. A to není jediný případ v zákoně, kdy odpovídá majitel vozidla. Najděte si zákon o provozu na pozemních komunikacích, § 10 odst. 1 písm. d) a § 10 odst. 3: říkají, že majitel (provozovatel) nesmí svěřit vozidlo osobě, o které nemá údaje nezbytné pro její identifikaci a taky to, že odpovídá za to to, že při užívání vozidla na pozemních komunikacích budou dodržovány dopravní předpisy. To znamená, že ať bude řídit kdokoliv, musíte vědět kdo to je a že bude dodržovat pravidla, jinak je to Vaše (majitele, provozovatele) odpovědnost. Pro místní ženiály: neplatí, když Vám vozidlo odcizí či jinak užijí proti Vaší vůli či bez Vašeho vědomí. Řešíte vyřešené.

Mimochodem k těm bodům - je jedno, jestli jich máte 12 a odečítáte, nebo máte nula a přičítáte, výsledkem dosažení 12ti bodů je pozbytí řidičského oprávnění. To není trest zákazu řízení, to znamená, že se nedá po půlce žádat o prominutí zbytku trestu. Ne, pozbydete řidičské oprávnění, což je administrativní opatření a ne trest. Nedá se proti tomu proto odvolávat, nikdo neposuzuje, co jste udělali, úřednice jen koukne, že máte 12 nebo víc bodů a pošle Vám dopis, že jste pozbyli oprávnění. Jediné co můžete dělat, je rozporovat, že přestupek, za který jste dostali body, byl právně v pořádku (typicky špatně vyplněný blok).

(reakce na) Vybrždění, vytlačení - pojistka

20.5.2022 v 12:26 | Nahoru | #2

CloudJumper píše:
Mimochodem k těm bodům - je jedno, jestli jich máte 12 a odečítáte, nebo máte nula a přičítáte, výsledkem dosažení 12ti bodů je pozbytí řidičského oprávnění. To není trest zákazu řízení, to znamená, že se nedá po půlce žádat o prominutí zbytku trestu. Ne, pozbydete řidičské oprávnění, což je administrativní opatření a ne trest. Nedá se proti tomu proto odvolávat, nikdo neposuzuje, co jste udělali, úřednice jen koukne, že máte 12 nebo víc bodů a pošle Vám dopis, že jste pozbyli oprávnění.



§ 123f ZPPK

(reakce na) Vybrždění, vytlačení - pojistka

20.5.2022 v 13:13 | Nahoru | #3
CloudJumper>

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Vybrždění, vytlačení - pojistka

20.5.2022 v 15:18 | Nahoru | #4

CloudJumper píše:

Odpovědnost provozovatele vozidla za to co se s vozidlem stane je v zákoně už nějakou dobu. Vlastníš vozidlo? Potom odpovídáš za to, co se s ním stane. Znáte přeci "výpalné" při překročení rychlosti zachycené kamerou. Někdo řídil, překročil rychlost, nafilmovali SPZ a MAJITELI, ne řidiči pošlou, ať sdělí, kdo vozidlo řídil, nebo ať jako provozovatel vozidla zaplatí pokutu.


Všichni ale víme, že to není potírání nebezpečného jednání, ale jen vybírání výpalného. Protože orgán nechtěl u automatického měření hledat viníka, tak vymyslel toto řešení. Mimochodem, jeden z předkladatelů byl myslím komunista, bývalý policajt a bývalý poslanec Huml, který nás naštěstí nedávno opustil. Že nejde o trestání viníků a jejich eliminace z provozu je jasné i protože viník není téměř nikdy dohledán a tedy nedostane body a tedy není eliminován z provozu. Orgán se neznaží nic řešit, nikoho hledat, rovnou pošle výpalné. A tohle by se Ti líbilo třeba i u majetkové trestné činnosti? Bez důkazů potrestat majitele něčeho? Já vždy doufám, že na někoho, kdo tohle prosazuje, taková úprava dopadne s plnou silou. Nebo na někoho blízkého. Že je taková úprava na hraně je jasné i z dalšího důvodu. Je aplikována jen na úzkou skupinu přestupků. Tedy překročení rychlosti zaznamenané automaticky a obecně řečeno špatné parkování.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist