Téma: Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie
 
25.1.2022 v 20:24
Čo myslíte

Blokovaní uživatelé: SuperSic58, BrumlaRT, HellMed

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

4.4.2022 v 20:43 | Nahoru | #1
kerut> věř, nevěř, tvoje věc. Já píšu o situaci, kdy sršeň vlítne do úlu a vrhnou se na ní desítky včel. Se srsnema sme měli drobnější potíže často.

(reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

4.4.2022 v 21:42 | Nahoru | #2
PetrL3> tohle je klasika diskusniho fora ja nepisu ze ti verim nebo neverim, ja ti pisu co jsem Xkrat videl.. takze pokud jsi videl neco jinyho, tak jste meli bud vetsi srsne nebo fyzicky psotizeny vcelstva..

Zmulin> moudrym clankum oponovat nebudu, na to dneska fakt nemam

Naposledy editováno 04.04.2022 21:43:05

(reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

5.4.2022 v 06:03 | Nahoru | #3
Dovolím si vstoupit do diskuse včely vs. sršně.

Trochu se tu smísily dvě věci, které se musí rozlišit: Evropa/Asie.

Sršeň je všude přirozený nepřítel včel (predátor).

V Evropě naši místní sršni nejsou velkou hrozbou, protože si raději hledají snazší kořist. Včely je dokáží zabít žihadly, když vnikne do úlu. Ale dokáží na včelstvu škodit, zejména pokud mají hnízdo poblíž. Proto sršně včelaři v okolí včelína likvidují.

V Asii žije sršeň mandarinská, viz to video, co sem někdo vložil výše. Asijské včely si za miliony let koexistence vyvinuly taktiku "uvaření" v chumlu včelích těl - žihadlo na zabití sršně mandarínské nestačí. Zabíjejí tak sršní zvědy, kteří přiletěli včelstvo obhlédnout a tím zabrání přenosu informace do sršního hnízda. Příroda je moudrá.

Problém je, když asijská sršeň mandarinská dojde sem (a již se to děje) a zde najde naše evropské včely, které proti nim nemají žádnou obrannou taktiku a žihadla nestačí - "mandarinka" má příliš pevný brnění. To pak dokáží tyto sršně zlikvidovat silné včelstvo během několika desítek minut, a poté vyloupí a sežerou jejich plod, který je pro ně špičkovým zdrojem bílkovin.
Právě tato situace je vidět na videu. A evropští včelaři důrazně varují před agresivním asijským druhem sršně.
Sršeň mandarinská kromě včel dokáže lehce vyvraždit i hnízdo našich sršní evropských, jelikož je o třetinu větší a naše sršně v boji nestačí fyzicky.

ed. hrubky

Naposledy editováno 05.04.2022 06:46:54

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Zaútočia tie ruské kurvy,alebo nie

5.4.2022 v 07:35 | Nahoru | #4

PetrL3 píše: kerut> věř, nevěř, tvoje věc. Já píšu o situaci, kdy sršeň vlítne do úlu a vrhnou se na ní desítky včel. Se srsnema sme měli drobnější potíže často.

To je hodne okrajova situace. Upecenou srsen jsem v ulu nasel 2x za celou dobu, co mam vcely sam (~10 let ... pred tim vim, ze tata i deda obcas rikali, ze je nachazeji, ale nebylo to nijak caste). Ale cihajici srsen metr od cesna je bezna,. Akorat teda ta ucinnost lovu je odhadem tak 10%, tech kerutovech 100% je picovina.
Zato rejsky, zabalene v propolisu najdu po kazde zime v ulech tak 2 - 3.

A co se tyce skodlivosti srsni - to je picovina. Kdyz mas na zahrade srsne, nemas tam vosy. Srsni totiz lovi radeji vosy nez vcely - neni to tak o hubu. Do vcel se pusti az kdyz jim vosy dojdou. A vosy skodi v ulu znacne - kradou sladinu i med, rozkousavaji dilo aby se dostaly k medu a rvou se s mladuskama, cimz je zdrzujou od prace a navic nahradit mladusku je slozitejsi nez nahradit letavku (ty lovej srsni), ktera uz ma navic pred sebou jenom par dni zivota. Navic vosy jsou na svete stejne k uzitku jedine jako potrava pro uzitecnejsi tvory. Proto myslici vcelar ma srsne rad.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist