globalmoto_duben_nolan





Téma: Fotovoltaika
16.10.2021 v 13:32
Sry za pořádný offtopic, ale google už pomalu není nic jiného než reklama, takže najít nějaký neovlivněný příspěvek je dost problém. Další fóra jsou boj tipu NIKDY vs všichni by jsem měli jezdit Teslou a žrát klíčky. Tak zkusím tady.
Má s tím někdo zkušenost? Vždy jsem to přecházel , protože návratnost tam byla hodně diskutabilní. V současné době a s výhledem na budoucnost je to už ale otázka.
Další otázka je jestli jít cestou dotace, nebo vlastní cestou. Jde mi o tom, že když jsem v minulosti zjišťoval nějakou dotaci, tak v podstatě to bylo o tom, že ty peníze za dotaci sebrala firma za "služby" , zatímco když to člověk sháněl sám byl schopný ušetřit nalezením lepších cen atd.

Mám klasickou sedlovou střechu v zástavbě, bohužel přesně sklon směr východ-západ. Na druhou stranu plocha jak kráva. Nechtěl bych to asi na ohřev vody, protože ten mám napojený na plynový kotel a celé to přestavovat už by byly další velké peníze navíc (nevím, jestli třeba není možné do zásobníku dát nějaký el. ohřívač, pak by to bylo zajímavé).

Dík

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

7.8.2023 v 10:03 | Nahoru | #541
Hoj amperáci, si to tu zaháčkuju kvůli info a při té příležitosti se chci zeptat, máte tip na nějakej spolehlivej jednoduchej měnič - či jak se tomu říká.... (ostrov - nic jinýho). Nebo je jedno co se pořídí?
Chci prioritně krmit bojler (120L)
A hned od září až červen třeba temperovat vodu v radiátorech, protože mám elektrokotel. (přes zimu dřevokotel)
Přitom bych chtěl výstup na baterku, páč do budoucna (možná hned) přes léto mražák, pračka, sušička...
Cca 4 - 10 kW a jen jednu fázi a čistej sinus - poradíte? díky

2 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

7.8.2023 v 10:57 | Nahoru | #542
Tak já mám postavenou stavebnici BEL regulátoru. Výhody zřejmé. Nízká cena (2500 nebo kolik to stálo). Mám k tomu podrobné schéma, takže servisovatelnost je 100% v řádu desítek až stovek korun, výkon až 16A@230V.
Nevýhody - 120Hz je hlučné, takže bojler musí být někde ve sklepě nebo technické místnosti a nemá to možnost chytristiky typu home asistent. To umí zase jiné regulátory, ale nepovažuji to za něco důležitého

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

7.8.2023 v 11:10 | Nahoru | #543
pma1> Já mám 5kW EASun, asi i na tohle by stačil. Problémem jsou přetoky ale hlavně... Chceš živit bojler? Jak? když si bojler vzpomene? nebo když jsou plné baterky? nebo když je dostatek výkonu z panelů? Tedy, zasvítí slunce a máš 10kW, příjde mrak a máš 1kW a zbytek poběží z distribuce dokud se nenahřeje, pak může svítit ostošest a už je nahřáto. To samé elektrokotel, ten bere podle připojených těles, má-li 3kW, bere 3kW bez ohledu na slunce.
Chce to promyslet jak to celé má fungovat. Já třeba nechci aby bojler bral z distribuce a ani z baterek ale přitom měl nejvyšší prioritu z FVE - ano i za cenu toho, že nemám ráno teplou vodu. Většinou se dává druhá spirála na noční proud s extra termostatem na nižší teplotu - já se klidně osprchnu i v ledovce, až bude v baráku zas nějaká ženská, tak se to změní .
Mám na střeše jen 2,2kWp ale vytěžím 99% výroby.
Mohu mít na střeše 4,5kWp ale z toho využiju tak 70%.
Budu-li uvažovat 10kWp bez řízeného spínání spotřebičů, bude výtěžnost mizerná. Částečně to umí řešit Wattrouter a podobné chyteré krabičky, záleží na tom, kolik do toho je člověk ochotný pustit. Já si střídač sestavil ze stavebnice, panely a měnič bazar a baterky zdrama.

(reakce na) Fotovoltaika

7.8.2023 v 11:14 | Nahoru | #544
Johny_Servis> Jen dodám, že je hlučný jen když jde do bojleru nižší výkon. Mám jej v technické místnosti na druhé straně zdi sousedící s koupelnou (duťáky) a slyšet je jen lehce. V koupelně bych ho ale nechtěl.
důležitá je teplá voda, grafy ne

Fotovoltaika

7.8.2023 v 12:56 | Nahoru | #545
přetoky řešit nebudu, protože v elkotlíku mám strčený tři mokrý spirály po třech fázích přímo do vody, což je celkem 9 topných tělísek a krmím z distribuce jen dvě tělíska z jedné patrony, zbytek je nezapojen - tuhletu věc chci úplně omezit a využívat dřevo, protože mám samotěžbu za 100kč/kubík což protopím pár tisícovek.
Ale na volný topný tělísko bych šupl solár i kdyby to mělo dát enem pár prdů.
Bohužel na těch spirálách není žádnej údaj, ale tipl bych si, že jedna patrona bude mít cca 3kw = 3x1kw.

Bojler, mám hodně starej dvouplášťovej (ten druhej plášť nevyužívám - ale mohl bych ho alespoň zatopit vodou z boku jsou dva vývody). Ze spodu mokrá 1f patrona na ten velkej závit cca 48mm. No a jelikož jsem nevymyslel, jak předat teplo do toho mezipláště, tak asi koupím 3f patronu třeba 3x1kw a zapojím na solár jedno nebo dvě topný tělíska (1 + 1kw) a prostě jednoduše jak píšeš, svítí = topí, ráno vlažný večer snad nahřátý a pokud by byl problém, do třetího tělesa zapojím distribuci. Jak ta distribuce bude řízená nevím zatím jen natvrdo vypínač s termostatem. Teplou vodu potřebujeme až večer.

Dá se sehnat bell kolem 4 litrů, ale možná bych raději zainvestoval právě do toho čistýho sinusovýho střídače, páč se mi to může zalíbit a každej využitej watt dobrej.
Zatím stačí mít na střeše třeba 2kwp, ale využitý. Mám stodolu schovanou ve dvoře se střechou přesně na jich sklon cca 40 stupňů, takže panelů se tam vleze moc ani to nebude nějak rušit vokolí.
Skládat si to budu sám a počítám že objetuju třeba 30 až 100 litrů. Čím víc využiju, tím líp a že ty dva letní měsíce nespotřebuju - sere pes.

Naposledy editováno 07.08.2023 13:12:35

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

7.8.2023 v 13:04 | Nahoru | #546
Johny_Servis> tohle se mi líbí (bell) jednoduchý=míň údržbový, chtěl jsem přitlačit na pilu a mít čistej sínus, ale tady se mi líbí jednoduchost, malý investice a velká výtěžnost a bojler s elkotlem mám v kotelně, takže by to nemuselo úplně rušit. mimochodem bojler nevím že existuje, ale elektrokotel, když sepne, tak ty spirály nebzučí, ale jdou prostě slyšet když začnou topit, tak trochu jakoby šumí, tak zavřu dveře a je klid...

Naposledy editováno 07.08.2023 13:05:33

(reakce na) Fotovoltaika

7.8.2023 v 14:15 | Nahoru | #547
pma1> Bell je poměrně slušný výrobek. Pokud budeš vědět, že ti stačí bojler nahřát jednou denně a vystačíš, je to ideální zkombinovat s vysokonapěťovým regulátorem na DC straně, kam se přepne po natopení bojleru z AC strany. Periodické přepnutí nastavíš na "jednou" denně............od rána se bude nahřívat bojler a po nahřátí se ti AC výstup přepne na DC výstup ........co na panelech, to na DC výstupu. A tam připojíš FV regulátor co bude umět zpracovat napětí panelů......cca 350 - 450VDC. Lze použít i nějaký průmyslový spínaný zdroj a tím baterii dobíjet. Většinou mají vstupní rozsah do 370VDC.
Mě se podařilo sehnat 3000w zdroj co v krámu je za cca 15 000kč na inzerci za 2500Kč. Používám jej jako nabíječku z ČEZu do baterie a mám jistotu, že i když se bába zapomene kontrolovat a cucá i když nesvítí, tak do odběru 3000W to plynule přepne na distributora. Sice ztrátově s dvojí konverzí, ale s jistotou nulového přetoku.

Fotovoltaika

8.8.2023 v 08:37 | Nahoru | #548
Teď jsem se díval tady s klučinou z hokny, co kupuje na alikovi ty ísany a mají nabídky 5,5kw, bat48V za 8tkč se vstupním napětím 120-500dcv - říká že důvěryhodný dodavatel, prý se toho nemusím bát a pokud i groollovi funguje, tak zvažuji tohle zařízení.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 10:09 | Nahoru | #549

grooll píše: pma1> ... Chceš živit bojler? Jak? když si bojler vzpomene? nebo když jsou plné baterky? nebo když je dostatek výkonu z panelů? Tedy, zasvítí slunce a máš 10kW, příjde mrak a máš 1kW a zbytek poběží z distribuce dokud se nenahřeje, pak může svítit ostošest a už je nahřáto...


Je to tak jak píšeš, taky jsem to řešil a asi i vyřešil. Panely mám jen a pouze na ohřev vody. Mám zapojené dva bojlery v sérii. První větší ohřívají panely (takový předehřev, buffer) a druhý je normálně na síť. První mám nastavený na max teplotu, druhý na tu ekonom teplotu (asi 70st.) Vždy je lepší dohřívat vodu která má 40 až 80st., než ohřívat vodu z řádu, kde je trvale 7st. K tomuhle řešení mě přesvědčili tyto stránky: odkaz na konci
Např na ohřátí 100l vody ze 7st. na 70st. se spotřebuje 7.4kWh. z 30st. 4,7kWh. z 50st. pouze 2.3kWh. Zatím to mám od léta, tak přesné údaje nemám, ale podle délky svitu kontrolky to určitě pomáhá. Dřív to po vykoupání svítilo cca hodinu, teď tak dvacet minut. Žádný přesný hodnoty a grafy mít nebudu, mám levný měnič Volt,
https://www.tipa.eu/...ohrev-vody/d-272282/ kde sice jsou údaje na display ale bez možnosti záznamu. První bojler má 100l a druhý na síť pouze 50litrů. Noční sazbu nepoužívám (dnes se nevyplatí) takže se bojler dohřívá kdykoliv. Hlavní požadavek byla jednoduchost a bezobslužnost celý rok
S tím vzorečkem si pohrajte, lezou z toho zajímavá data, informace https://vytapeni.tz...by-ohrevu-teple-vody

Fotovoltaika

8.8.2023 v 10:50 | Nahoru | #550
Mám to samé jako Brůča, jen s 2kW průmyslovým zdrojem - bazar za 1200,-
BEL je super ale to přepínání je takové, no neefektivní. Pokud zvažuješ do budoucna mít víc kWp na střeše, než má příkon bojleru, bude výkon navíc nevyužitý.
Příklad:
Slunečný den na podzim, 5kWp výkon po dobu 5ti hodin, jenže BEL živí jen ten bojler 2,2kW až do nahřátí a pak přepíná na jiný spotřebič - pozor, nepřipojovat DC přímo na spirálu.
Tedy 2,8kW je na střeše nevyužito.
Lepší je mít dvě zařízení (klidně dva BEL střídače) paralelně, které se o výkon z panelů přetahují. Samosebou musí být každý z nich jinak nastaven aby měl bojler prioritu.
U BELu bych to řešil tak, že bych BEL pro bojler nastavil na minimální napětí 60V a druhý, pro topnou patronu na nějaké vyšší napětí podle panelů, třeba 210V pokud mám MPP 240V. Pak to bude fungovat tak, že najede bojler a další spotřebič se přidá vždy, když zasvítí slunce a když se odpojí nahřátý bojler.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

8.8.2023 v 11:00 | Nahoru | #551
Jinak já mám 2.2kWp, paralelně BEL s bojlerem 2,2kW a EASun 5,5kW - funguje to dobře. Když je hnusně, jede BEL a živí bojler pár set watty, zasvítí slunce, bojler dostává min. 1200W a cca 400W jde na aktuální spotřebu domu. Je-li aktuální spotřeba domu vyšší, omezí to bojler na cca 500W a přes 1kW může jít do baráku. Při vyšší potřebě to cucne z distribuce dvojtou konverzí jak píše Brůča.
Fajn je, že když budu chtít rozšířit panely na dvojnásobek, nemusím provést absolutně žádný zásah do stávající elektroinstalace.

Fotovoltaika

8.8.2023 v 11:01 | Nahoru | #552
Hlavně pánové, nezapomeňte vždy udělat nějaké schémátko, jak a co jste tím vůbec mysleli. Nejhorší je, když dotyčný natáhne brka a jdeš tam něco opravovat, v rozvaděči najdeš deset relátek, nějaké časáky, atd a trvá půl dne než vůbec přijdeš na to co to má dělat a proč to tam je.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 11:09 | Nahoru | #553
-HAD-> Taky koketuju s myšlenkou na dva bojlery, nebo dvě topné spirály v jednom bojleru. Teď jsem sám, tak se přizpůsobím, ale očekávám, že budu brzo řešit nějakou babu a ty s tím mívají problém. Jenže.. dva bojlery, to je 2x větší tepelná ztráta, dvě spirály (FVE na max teplotu, distrib. na 50C) to je zas neefektivní bo ta ČEZácká spirála netuší, jestli bude následující den hezky. a její termostat zas neví, že v horní části bojleru je voda teplá... Asi se na to vy*eru a v případě nouze použiju kotel na pevná paliva. Ono i teď jak bylo hnusně by se šiklo si zatopit (starej kamenej dům) a třeba bude nová pani domácí i šikovná a dokáže si zatopit sama .

E: mám kombi bojler samosebou

Naposledy editováno 08.08.2023 11:12:03

(reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 11:36 | Nahoru | #554

grooll píše: -HAD-> Taky koketuju s myšlenkou na dva bojlery, nebo dvě topné spirály v jednom bojleru. Teď jsem sám, tak se přizpůsobím, ale očekávám, že budu brzo řešit nějakou babu a ty s tím mívají problém. Jenže.. dva bojlery, to je 2x větší tepelná ztráta, dvě spirály (FVE na max teplotu, distrib. na 50C) to je zas neefektivní bo ta ČEZácká spirála netuší, jestli bude následující den hezky. a její termostat zas neví, že v horní části bojleru je voda teplá... Asi se na to vy*eru a v případě nouze použiju kotel na pevná paliva. Ono i teď jak bylo hnusně by se šiklo si zatopit (starej kamenej dům) a třeba bude nová pani domácí i šikovná a dokáže si zatopit sama .

E: mám kombi bojler samosebou



jj, šikovná paní má v zimě zahřát a v létě udělat stín.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 11:49 | Nahoru | #555

grooll píše: Jinak já mám 2.2kWp, paralelně BEL s bojlerem 2,2kW a EASun 5,5kW - funguje to dobře. Když je hnusně, jede BEL a živí bojler pár set watty, zasvítí slunce, bojler dostává min. 1200W a cca 400W jde na aktuální spotřebu domu. Je-li aktuální spotřeba domu vyšší, omezí to bojler na cca 500W a přes 1kW může jít do baráku. Při vyšší potřebě to cucne z distribuce dvojtou konverzí jak píše Brůča.
Fajn je, že když budu chtít rozšířit panely na dvojnásobek, nemusím provést absolutně žádný zásah do stávající elektroinstalace.



Ten EAS samostatně neumí ze střechy využít to co ten BELL, když bude bez baterky nebo se mu dá priorita nakrm bojler...?

Naposledy editováno 08.08.2023 11:50:11

(reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 12:19 | Nahoru | #556

pma1 píše: Ten EAS samostatně neumí ze střechy využít to co ten BELL, když bude bez baterky nebo se mu dá priorita nakrm bojler...?

Ano, BEL startuje už na 60V a nemá tak velkou režii na vlastní provoz. Zásadní rozdíl v efektivitě je ale to, že BEL vezme to co dají panely a pošle to do bojleru tak jak to příjde, jen to rozstřídá. Tzn. že při malém osvitu posílá do bojleru třeba jen 70V, tj nějakých 200W. - málo slunce = nízký výkon (nejnižší napětí měřené multimetrem jsem naměřil 16V - účinné - tj. 10W)
EAS posílá na výstup 230V stále - zátěž běží naplno, jen se mění poměr energie z FV vůči energii z distribuce - málo slunce = beh z DS
Tohle se dá tím wattrouterem nějak ošéfovat, i ten měnič má tuším nějaké možnosti spínat zátěž podle nabytí baterek nebo čehosi ale je to takové kostrbaté, není to plynulé a cykluje to baterie.
BTW k tomu kotli... bude-li topit jedna spirála mimo řídící desku, pustí se oběhové čerpadlo? To totiž nelze napájet BELem.

Naposledy editováno 08.08.2023 12:22:46

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 15:23 | Nahoru | #557

grooll píše: -HAD-> Taky koketuju s myšlenkou na dva bojlery, nebo dvě topné spirály v jednom bojleru...


Dvě spirály ti nic nevyřeší protože máš jen jednu vodu a ta má nějakou teplotu. Např. panely to nahřejí na půl a v noci ti to bojler dobouchá naplno. Další den už tak nějak není co ohřívat. (já navíc nemám noční, tak to začne dohřívat hned. Takhle mám bojler na FV v plné zbroji a nahřívám do plna. Případné přebytky jdou vniveč, to beru jako daň za jednoduchost a bezobslužnost.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 16:37 | Nahoru | #558
-HAD-> Myslel jsem to naopak, viz Ampérákovo zapojení. Distribucí to hřát jen na 50C a zbytek FV. Celé je to opřené o časové vytížení TUV, kdy, pokud není voda v pět večer ohřátá alespoň na 50C, tak se z DS dohřeje na večerní koupání. Samosebou musí být nastaven časovač. V mém případě ještě před stykač pro noční proud.
Ale vadí mi na tom ten zásah do konstrukce bojleru.

E. docílí se tím:
1. každý večer bude TUV na koupání bez ohledu na slunce
2. každé ráno bude bojler připraven k nahřátí (studený podle toho, jak se plácala voda včera)
3. DS bude dohřívat jen těsně před tím, než bude TUV potřeba a jen na minimum

Naposledy editováno 08.08.2023 16:41:27

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 17:47 | Nahoru | #559
grooll> Ty ohříváš (100litrů) ze 7st na 50st tj. spotřeba 5.1kWh . Panely to dohřejí na 75st. U dvou bojlerů ohříváš (100litrů) z 50st na 75st a na to spotřebuješ 2.9kWh Tudíž menší spotřeba el. energie ze sítě. Taky to splňuje tvůj bod jedna i dva. Navíc nepotřebuji nic dalšího (čas. spínač) Obě řešení jsou možné. Samozřejmě záleží na spotřebovaném množství vody a taky poměr velikostí u dvou bojlerů. (A taky pořizovací cena obyč. bojleru je někde jinde než dvouspirálový bojler a nehrozí že se potká ostrovní systém s DS)

Fotovoltaika

8.8.2023 v 18:16 | Nahoru | #560
Přes léto je to OK - dlouhý den a dost slunce. Přes zimu mám bojler na FVohřev předřazen plynovému průtokovému kotli.........takže když bojler nemá požadovanou teplotu do koupelny, plynový kotel jí dohřeje. Pokud je teplota dostatečná (vyšší), přes plynový kotel pouze proteče a nic se nestane.

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

8.8.2023 v 18:20 | Nahoru | #561
S klasickýma kapalinovýma kolektorama je to tak jednoduchý - použije se relativně velkej bojler, kde je výměník na soláry úplně dole, a výměník nebo topné těleso pro jinou energii docela nahoře, tj. z celkového objemu ohřívá dejme tomu třetinu. Mám to tak roky v kombinaci slunko a kotel na plyn (v bojleru dva výměníky). Za normálního stavu někdy od konce dubna do září plyn topí jen v případě, kdy je víc dní po sobě hnusně, mimo toto období dotápí tu horní třetinu zásobníku z už předehřáté vody (za jasného zimního dne mám teplotu dole v bojleru někde k 35°). V létě v jasném dni mám 300 l vody teplé těsně pod 80° a z toho ve dvou lidech vydržíme klidně čtyři dny bez slunka, i déle. A když je nejhůř, zapnu plynový kotel, ten těch cca 100 litrů ohřeje na 65° za půlhodinu (20 kW valí do výměníku).

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 19:50 | Nahoru | #562

ynzha píše: S klasickýma kapalinovýma kolektorama je to tak jednoduchý - použije se relativně velkej bojler, kde je výměník na soláry úplně dole, a výměník nebo topné těleso pro jinou energii docela nahoře, tj. z celkového objemu ohřívá dejme tomu třetinu. Mám to tak roky v kombinaci slunko a kotel na plyn (v bojleru dva výměníky). Za normálního stavu někdy od konce dubna do září plyn topí jen v případě, kdy je víc dní po sobě hnusně, mimo toto období dotápí tu horní třetinu zásobníku z už předehřáté vody (za jasného zimního dne mám teplotu dole v bojleru někde k 35°). V létě v jasném dni mám 300 l vody teplé těsně pod 80° a z toho ve dvou lidech vydržíme klidně čtyři dny bez slunka, i déle. A když je nejhůř, zapnu plynový kotel, ten těch cca 100 litrů ohřeje na 65° za půlhodinu (20 kW valí do výměníku).



Jak zajišťuješ, aby plyn ohříval jen když to má smysl? Mě hřeje FVE celý den. Večer to vyplácáme. Další teplou vodu potřebuju zase až za 24h, ale když nechám zapnutý plynový kotel, tak dle čidla v bojleru bude mít tendenci ohřát mi to dřív, než bude mít slunce šanci to udělat bezplatně.

V Prothermu mi nabídli chytrý termostat za 3 litry, který umí časově řídit i ohřev TUV, můj blbý za 500 (taky od nich), to umí jen s topením.

Takhle musím vždy večer jít a kouknout, zda FVE bojler ohřála a když ne, zapnout plyn, který to za 10 minut dožene (125L a 24kW). A to je hrozný opruz... Tak jestli máš něco lepšího sem s tím.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 20:00 | Nahoru | #563
FiffiQ> Ty máš kombinovaný bojler a plynový kotel, co jej umí dotopit, nebo kotel se zásobníkem na TUV?

(reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 20:10 | Nahoru | #564

Brůča. píše: FiffiQ> Ty máš kombinovaný bojler a plynový kotel, co jej umí dotopit, nebo kotel se zásobníkem na TUV?



To první - kombi bojler s el. patronou dole a výměníkem pro plynový kotel nahoře.

Problém taky je, že jímka na čidlo teploty pro kotel je odspodu cca v 1/3, tedy dost pod výměníkem. Což znamená, když na kotli nastavím 45° (méně nelze), teče mi z kohoutku 65°. Instalační firma, Protherm ani Dražice pro mě žádné řešení nenašli. Přitom ohřívám vodu zbytečně vysokou teplotu a zvyšuju si ztrátu.

Naposledy editováno 08.08.2023 20:11:11

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 20:44 | Nahoru | #565
FiffiQ> Než to udělat nějak sofistikovaně, tak bych přes léto na plynový kotel dal časově spínanou zásuvku............třeba večer v 19hod. zapnout a ve 20hod vypnout. To by zaručilo, že pokud by nebyl bojler nahřátý z FV, dohřál by jej plyn. Ale po 20hod. by čekal zase až do dalšího večera na 19hod.
Investice cca 100 - 150Kč a na léto je vyřešeno.

Pravděpodobně bude čidlo v bojleru pro kotel "termistor"...........takže když by v čase, kdy nebudeš požadovat ohřev TUV, přemostěn odporem...........ten by poslal ovládací elektronice kotle informaci o "fiktivní" teplotě bojleru a nenastal by požadavek na ohřev. V čase, kdy by jsi povolil dohřev plynem, aktivovalo by se originál čidlo a dle skutečné teploty by buď plyn dohřál, nebo by stačil ohřev FV.
NTC čidlo bojleru Protherm má 2,7 kOhm nebo 10kOhm/25°C.........záleží, co máš za kotel. Kondenzační 2,7kOhm......klasický s atmosferickým spalováním 10kOhm U NTC odpor klesá se stoupající teplotou.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

8.8.2023 v 21:06 | Nahoru | #566

Brůča. píše: FiffiQ> Než to udělat nějak sofistikovaně, tak bych přes léto na plynový kotel dal časově spínanou zásuvku............třeba večer v 19hod. zapnout a ve 20hod vypnout. To by zaručilo, že pokud by nebyl bojler nahřátý z FV, dohřál by jej plyn. Ale po 20hod. by čekal zase až do dalšího večera na 19hod.
Investice cca 100 - 150Kč a na léto je vyřešeno.

Pravděpodobně bude čidlo v bojleru pro kotel "termistor"...........takže když by v čase, kdy nebudeš požadovat ohřev TUV, přemostěn odporem...........ten by poslal ovládací elektronice kotle informaci o "fiktivní" teplotě bojleru a nenastal by požadavek na ohřev. V čase, kdy by jsi povolil dohřev plynem, aktivovalo by se originál čidlo a dle skutečné teploty by buď plyn dohřál, nebo by stačil ohřev FV.
NTC čidlo bojleru Protherm má 2,7 kOhm nebo 10kOhm/25°C.........záleží, co máš za kotel. Kondenzační 2,7kOhm......klasický s atmosferickým spalováním 10kOhm U NTC odpor klesá se stoupající teplotou.



Je to Panther Condens 25 KKO. To prvni jsem navrhoval taky. Dle všech je velké riziko poškození kotle, pokud ho vypnu na tvrdo za chodu, což můžu těžko vyloučit.

To druhé jsem navrhoval jako řešení problému s ohřevem (přidat konstantní odpor). Tenkrát mi sdělili, že technicky to lze, ale okamžitě to ruší záruku. V té už kotel dnes není.

Šlo by ten přídavný odpor nějak připínat tím časovačem do zásuvky?

1 reakcí na tento příspěvek Fotovoltaika

8.8.2023 v 21:50 | Nahoru | #567
Zásuvkou asi ne, ale nějakým časově ovládaným relátkem ano. Podívat se, co nabízí trh. Časové programovatelné relátko s bezpotencionálním spínačem. Možná nějaký čínský bazmek za pár korun z Ali. Ten odpor paralelně připojovat ke stávajícímu čidlu, čímž by se změnila hodnota odporu a kotel by si myslel, že má nahřáto.

Fotovoltaika

8.8.2023 v 22:15 | Nahoru | #568
On by to vyřešil i obyčejný programovatelný pokojový termostat. Místo "kotle" by jsi spínal čidlo bojleru........jen teploty by jsi musel dát mimo rozsah, aby tě do toho nekecaly a měl jsi to jen jako časový spínač.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Fotovoltaika

9.8.2023 v 06:51 | Nahoru | #569

-HAD- píše: Dvě spirály ti nic nevyřeší protože máš jen jednu vodu a ta má nějakou teplotu. Např. panely to nahřejí na půl a v noci ti to bojler dobouchá naplno. Další den už tak nějak není co ohřívat. (já navíc nemám noční, tak to začne dohřívat hned. Takhle mám bojler na FV v plné zbroji a nahřívám do plna. Případné přebytky jdou vniveč, to beru jako daň za jednoduchost a bezobslužnost.



Proč by dvě spirály neřešily problém, se ptám proto, že to právě chci tak řešit.
Mám takovou vizi, že jedno vinutí bude FTV a měla by přes den bojler udržovat třeba do 55°C a kdyby náhodou večer nebyla voda ohřátá, tak to dohřeje distribuce právě na té druhé spirále. Nad řízením jsem ještě nepřemýšlel, asi vobyčejnej časovač, kterej třeba při nějaké krizovce manuálně bajpásnu - to ještě netuším.
Mám doma nastavenej cca na 55 a vodu používáme až večer.
Možná bych si mohl časovačem nasimulovat denní chod z distribuce, ať vím, co mě čeká. ??

(reakce na) Fotovoltaika

9.8.2023 v 07:46 | Nahoru | #570
FiffiQ> asi nejlevnější řešení problému. https://www.zbozi.c...ni-termostat-hp-510/
Podle problémů, kdy nemáš v souladu teplotu TUV se skutečností bych si proměřil odpor tvého NTC čidla bojleru. Pokud tě nainstalovala instalační firma čidlo pro atmosferický kotel, tak si na kondenzáku můžeš nastavovat co chceš a díky vyššímu odporu čidla to budeš mít pořád přetopené. Rozdíl 25°C na jednom bojleru je moc. Tolik se ta voda nevrství.......jenom krátkodobě při odčerpávání, ale to ani nejde postřehnout.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist