globalmoto_duben_nolan





Téma: Střešní krytina - recenze zkušenosti
 
12.10.2020 v 12:44
Ahoj chlapi, využiju, že se nejedná o dámskou diskuzi a zeptám se .. :D Plánujeme rekonstrukci střechy, zvažujeme jestli pálené tašky nebo dát plech. Rád si přečtu názory, zkušenosti. Díky!

1 reakcí na tento příspěvek Střešní krytina - recenze zkušenosti

12.10.2020 v 13:48 | Nahoru | #1
Záleží na tom, jakou máš únosnost krovu. A taky jestli teda chceš dělat komplet celou střechu i s krovem (vazbou) anebo jen krytinu. Pokud jsi měl na střeše třeba eternitový šablony od doby co barák postavili, tak nejspíš tu střechu počítali a udělali pro eternit a pálenou tašku nebo betonku ti to bez předělání a doplnění nebo úplného vyměnění vazby neudrží. Náš případ - do střechy zatékalo, eternitový šablony už za životností. Tak nezbylo než dát novou krytinu. Dali by jsme rádi pálenou tašku jenže přišli střechaři, koukli na to a že ta vazba je na pálenou slabá. Takže buď plech anebo nějaký dnešní náhrady eternitu který váhově krovu vyhoví. Plech jsme nechtěli kvůli randálu.

(reakce na) Střešní krytina - recenze zkušenosti

12.10.2020 v 15:03 | Nahoru | #2
Bimbam> Ohledně té statiky to je trošku složitější. Teď píšu z baráku, který před sto lety osadili bobrovkou - což je po prejzech snad nejtěžší krytina. zespodu krokve pobili prkenným záklopem s rákosem na omítli váp.cem. omítkou. Do mezery jako izolaci nasypali dřevěné piliny.

V šedesátých letech na původní krov natloukli celoplošné dřevěné bednění, dehťák a tehdy moderní eternitové šablony.

Před deseti lety šly šablony dolu a řešil jsem, co se stoletým prožraným krovem. Nakonec jsem zvolil tu nejdražší a nejpracnější variantu - starý krov komplet očistit, nad bedněním strhnout eternit včetně dehťáku, dát tam celoplošnou parozábranu, pak přesně na osu krokví našroubovat fošny 180x60, mezi ně vatu, pak pojistku, kontralatě, latě a pálenou Hranci 11 s engobou, což je jedna z nejlehčích pálených tašek. Zespodu jsem serval všechnu omítku, záklop, piliny, až zbyly jen krokve a nad nimi ten prkenný záklop z šedesátých let, co teď nesl jen parotěs a vatu. Mezi krokve jsem k těm prknům celoplošně přišrouboval pásy sádroše. Krov měl patinu, takže stačil jen bezbarváč. Nové prvky musely kvůli sjednocení odstínu do ořechové lazury, sádroš do bílé. Nikdo z poptaných firem mi to nechtěl udělat, protože to je prý blbost. Tak jsem si vzal na pomoc jednoho člobrdu a výsledek je hýr:


Takže před sto lety bobrovka vč. omítnutého podhledu byla nesena jen krokvemi, které mají 12 až 14 cm x 9 až 11, a to cm BEZ hambalků/kleštin. Nyní jsem, aby to vyhovělo podle současných norem, musel kromě spřažení fošen 180x60 ještě přidat hambalky a vzpěry. Přitom současná krytina vč. vaty a pásů sádroše je lehčí než tehdejší skladba bobrovky, piliny, omítka.

Naposledy editováno 12.10.2020 15:14:56
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist