Téma: Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku
 
21.3.2019 v 16:47
Hledal jsem všude a odpověď nenacházím. Když spáchám zločin, policie to šetří, obviní mě- ale o zločinu nakonec rozhodne soud. Tzn. teprve rozhodnutím soudu jsem skutečně spáchal zločin, do té doby jse m nevinen. Jak je to u přestupku. Jedu rychle, cajti mě zastaví a sdělí mi podezření ze spáchání přestupku. Pokud s tím souhlasím a podepíšu ten papír o přestupku a zaplatím pokutu- je to jasné přestupek se s definitivní platností stal. Ale když s tím nesouhlasím, vyplní se papíry a postoupí do správního řízení. V této fázi (podle mě) tedy existuje stále jen podezření ze spáchání přestupku a přestupkem se to může stát až rozhodnutím v tom správním řízení? Ptám se proto, že v různých dokumentech (viz výzva k uhrazení určené částky a nebo minimálně v návazných jednáních) se o přestupku vlastně hovoří jako o hotové prokázané věci. Víte někdo, v jakém okamžiku se z podezření na spáchání přestupku stává přestupek? Neskýtá tato nejasnost nějakou možnost obrany hlavně u přestupků (vlatně podezřeních na spáchání přestupku) zaznamenaných automatizovanými systémy?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku

26.3.2019 v 13:32 | Nahoru | #1

Krejza píše: kerut> zadržení je konkrétní osoby podle TŘ. V tomto případě můžeš předvést nebo zajistit. To jen, ať máme správně odporné termity

Naopak jsem rád, že jsi mě předběhl a druhou otázku napsal sám.
Abych ti odpověděl zase já. Teoreticky může klidně dojít k tomu, že dotyčného necháš jít. Pokud od dotyčného zjistíš všechny potřebné informace a nemáš jediný důkaz, že je pachatelem, tak nemáš právo ho omezit na svobodě. Pokud máš podezření, že by to mohl být on, můžeš ho předvést na podání vysvětlení.
Když tam bude široko daleko sám, má to jinou váhu, než když bude jedním z davu.
Když bude neklidný, nebude mít ochotu spolupracovat, bude chtít odejít či odjet, budeš se k němu chovat jinak než ke člověku, který bude spolupracovat.
Další roli hrajou předchozí delikty. Jinak se budeš chovat k člověku, který je úplně čistý, oproti tomu člověk, který v tomto případě měl v minulosti násilný TČ, přestupky v občanském soužití atd., pro tebe bude více zájmový.

Když tedy člověk z tvého příkladu bude absolutně spolupracovat, řekne ti vše potřebné, na jakém základě ho předvedeš, zajistíš? V případě, že ho tedy vezmeš na služebnu, co tam s ním budeš dělat? Jak dlouho ho tam smíš držet? Co uděláš, až uplyne zákonná lhůta pro takové omezení osobní svobody?

A teď to posunu ještě kousek dál. Dotyčný nebude spolupracovat, bude nepříjemný se snahou ti práci ztížit (z diskuze si můžeme dosadit třeba Číkuse). Ty ho předvedeš a budeš se s ním určitou dobu vybavovat. Nakonec zjistíš, že je pro tebe nezajímavý, protože má akorát averzi k policii a bere ti tak čas řešit důležitější věci. Pak je o hlídku na ulici méně a skutečný pachatel tak má snazší možnost zmizet.

Kdo je potom tedy ten debil? Policajt, který dělá svoji práci?



Argumentuješ rozumně, ale ze špatnýho konce. To jak s policií někdo chce nebo nechce spolupracovat je dáno obrazem, který si policie sama utváří. Pokud člověk zažil jen a pouze přístup, kdy jej příslušník oslovuje jen když ho chce připravit o peníze a/nebo čas, leckdy v dost morálně (rozslišovat prosím legálně vs morálně) pochybných případech a nikdy mu reálně nepomohl když jej náhodou potřeboval, nemůže se policajt divit, že se najdou jedicni, co jsou vůči němu předpojatí a zaškatulkovali si ho automaticky jako nepřítele, stejně jako píšeš jak policajti odhadují a škatulkujou lidi.
Dokud bude fízl nesmyslně prudit, rejžovat za 54 na 50 v noci, nejlíp v civil káře a v teplákách, schovávat se v křoví a v tajnejch autobusech, neustále stavět na odiv jaký hračky (tajný káry) si za tvoje peníze nakupuje a přitom bohapustě srát na tvoje banální vykrádačky sklepů a bytů, případy kdy mentálně retardovanej soused na tebe vytáhne sekeru nebo najíždí do lidí autem, jeho kredit mezi běžnýma lidma se nezlepší a nic než averzi nebo podlézavost očekávat nemůže. Respekt si strachem nezískáš, ten si získáš jen tak, že budeš především užitečný. Jasný, je to jen špička ledovce, ale narozdíl od ledovce je to co je pod vodou zrovna ta část, kterou vidíme nejčastěji.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku

26.3.2019 v 14:05 | Nahoru | #2
FiZzeR> Sami policajti jsou kolikrát a v mnoha případech nespokojeni s vedením a jeho nápady.
Je spousta věcí, se kterými nesouhlasím, hodně z nich jsi uvedl. To byl asi největší důvod, proč jsem odešel z DI hned, jak to bylo možné.

Myslím, že problém je úplně jinde než v samotné policii a směru, kam kráčí. Když se podíváš, je podobná situace u jiných státních složek a organizací. Věřím, že i u mnoha soukromých firem.
Centralizace, možnost pro čerstvě vystudovaná nezkušená ucha být ve vedoucích pozicích, nevážení si starých zkušených, potřeba něco dělat, cokoliv, jen aby bylo vidět, že se něco dělá, atd.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist