Téma: Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku
 
21.3.2019 v 16:47
Hledal jsem všude a odpověď nenacházím. Když spáchám zločin, policie to šetří, obviní mě- ale o zločinu nakonec rozhodne soud. Tzn. teprve rozhodnutím soudu jsem skutečně spáchal zločin, do té doby jse m nevinen. Jak je to u přestupku. Jedu rychle, cajti mě zastaví a sdělí mi podezření ze spáchání přestupku. Pokud s tím souhlasím a podepíšu ten papír o přestupku a zaplatím pokutu- je to jasné přestupek se s definitivní platností stal. Ale když s tím nesouhlasím, vyplní se papíry a postoupí do správního řízení. V této fázi (podle mě) tedy existuje stále jen podezření ze spáchání přestupku a přestupkem se to může stát až rozhodnutím v tom správním řízení? Ptám se proto, že v různých dokumentech (viz výzva k uhrazení určené částky a nebo minimálně v návazných jednáních) se o přestupku vlastně hovoří jako o hotové prokázané věci. Víte někdo, v jakém okamžiku se z podezření na spáchání přestupku stává přestupek? Neskýtá tato nejasnost nějakou možnost obrany hlavně u přestupků (vlatně podezřeních na spáchání přestupku) zaznamenaných automatizovanými systémy?

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku

25.3.2019 v 01:12 | Nahoru | #1
kerut> úhel pohledu- něco na tom je- ale proti povyšování cajtů na nějakou extratřídu resp proti zjevnému pohrdání lidmi, kteří nejsou schopni vystoupit z ulity "běžného občana" se prostě musím ozvat. To přirovnání úplně nesedí. Cajti totiž nejsou od běžných lidí bohužel odděleni plotem.

No jo ptal se:
"Příklad: Jako policajt dostaneš echo, že kousek od tebe došlo k závažnému TČ, třeba vraždě. Máš hrubý popis, oblečení, výšku (Nic víc obvykle nebývá). Na ulici potkáš člověka, který tomu popisu odpovídá. Takže ho ztotožníš. On Ti nepředloží doklady, nebude spolupracovat.
Co uděláš?"

To je zajímavý, jak mají cajti představu, že nějakou situaci musí prostě vyřešit. Že to je nějaké jejich poslání. A když není lepší řešení, budou třeba střílet a nebo srážet motorky autem. Jenom mi vrtá hlavou, proč je tolik případů nevyřešenejch. Asi nemají ve výzbroji zbraně hromadnýho ničení.

(reakce na) Přestupek vs podezření ze spáchání přestupku

25.3.2019 v 02:36 | Nahoru | #2

truk píše: kerut> úhel pohledu- něco na tom je- ale proti povyšování cajtů na nějakou extratřídu resp proti zjevnému pohrdání lidmi, kteří nejsou schopni vystoupit z ulity "běžného občana" se prostě musím ozvat. To přirovnání úplně nesedí. Cajti totiž nejsou od běžných lidí bohužel odděleni plotem.

To je zajímavý, jak mají cajti představu, že nějakou situaci musí prostě vyřešit. Že to je nějaké jejich poslání. A když není lepší řešení, budou třeba střílet a nebo srážet motorky autem. Jenom mi vrtá hlavou, proč je tolik případů nevyřešenejch. Asi nemají ve výzbroji zbraně hromadnýho ničení.



Ne, policajti nejsou odděleni plotem, oni jsou v takovýchto případech odděleni povinností konat, náplní práce, chceš-li. Je to něco, k čemu se výběrem práce zavázali, aby to nemuseli dělat ostatní občané. Proto jsem ten příklad uvedl.
Kerut nejenom, že nezaregistroval otázku, odpověděl na ni tak, co by udělal on sám. Absolutně tak nevidí, že jsou lidé, kteří se budou chovat velmi rozdílně od jeho vlastního chování. Lidé, se kterými se policajti musí bavit a řešit s nimi situace, které by jako občané neřešili nebo řešit nemuseli.
Podobně jsou na tom další profese - hasiči, záchranáři, doktoři, učitelé, profesionální řidiči, atd.
Není to tedy ani omylem o pohrdání. Jako člověk, co si tohle nezažil, nemáš absolutní představu o tom, jak to funguje. Cítíš ale právo to komentovat.
Je to stejné, jako bych komentoval, jak se má vařit v restauracích, co mají dělat kuchaři, číšníci a další zaměstnanci a zaměstanavatelé jenom na podkladu, že si sám doma taky uvařím.

BTW Radim2 napsal, že u firmy nedělá, a ty se ho hned v dalším příspěvku zeptáš, zda tam dělá. A s tímto chceš, abych bral vážně něco, co napíšeš?
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist